Petycja do Prezydenta o zawetowanie ustawy o IPN!

Luty 4, 2018 Zarząd Główny

Szanowny Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

My, Obywatelki i Obywatele, zrzeszeni w różnych organizacjach i ruchach społecznych, pomni dramatu Polski podczas II wojny światowej, niezgadzający się z próbami fałszowania historii przez kogokolwiek i gdziekolwiek w kraju i za granicą, zwracamy się z apelem do Pana, Panie Prezydencie, o niezwłoczne zawetowanie nieprzemyślanej i szkodliwej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej przyjętej przez polski parlament w ostatnich dniach.

Nasz apel podyktowany jest troską o dobre imię Polski, o zakończenie katastrofalnego w skutkach kryzysu dyplomatycznego oraz o dobre relacje z naszymi sojusznikami na świecie, gdyż to one dzisiaj są gwarancją naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O prawdę historyczną można i trzeba walczyć. Należy to czynić, używając sprawnych i profesjonalnych służb dyplomatycznych, podejmując akcje edukacyjne, prowadząc dialog oparty na zrozumieniu i wzajemnym szacunku jego uczestników.

Nie bez znaczenia w tych działaniach jest dobra reputacja Polski, tak mocno ostatnio nadwyrężana. Żadna opresyjna i niemądra ustawa tego nie zastąpi. Panie Prezydencie, kierujemy do Pana nasz apel, ufając, że stanie Pan na straży dobrego imienia naszego kraju, ale również żywotnych interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym prawdy historycznej.

Z poważaniem
Komitet Obrony Demokracji

*Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych inforumujemy, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji, ul. Górczewska 39, 01-144 Warszawa, NIP 5252649748. Dane zbierane są w celu określonym w apelu oraz informowania o najważniejszych działaniach stowarzyszenia. W każdej chwili można zażądać zaprzestania przetwarzania danych oraz ich usunięcia. Podanie danych jest dobrowolne.

[emailpetition id=”1″ class=”alignleft”]

[signaturelist id=”1″]

 1. Żądam, aby Prezydent przypomniał sobie, jaką ma pełnić rolę w państwie i żeby zatrzymał nacjonalistyczne i antysemickie szaleństwo rządzącej partii PiS.

 2. Ryszard Jaworski says:

  Wybaczcie, nie podpisuję ponieważ adresat jest krzywoprzysiężcą i kłamcą, co zademonstrował odnosząc się do ustaw w/s sądów oraz podczas przygotowania noweli zawetowanej ustawy. Raczej widziałbym ten tekst jako odezwę do władz państwowych i organizacji politycznych.

 3. Paweł Polak says:

  Jestem przeciwko zakłamywaniu naszej historii, która ma wpływ na odbiór naszego kraju za granicą. Ale również jestem przeciwko wybielaniu jej i uniemożliwianiu konstruktywnej dyskusji na jej temat. Jestem za edukacją historyczną i sprzeciwiam się karania pozbawieniem wolności osób szerzących kłamstwa na temat naszej historii, a zamiast tego, żądania od nich sprostowania ich i przeprosin za nie, egzekwując to na drodze dyplomatycznej lub słóżbowej.

 4. Krystyna Starzyńska says:

  A co z Ryszardem Czarneckim, który doniósł, że podczas II wojny światowej mieliśmy w Polsce szmalcowników. Grzywna czy więzienie? No, chyba że powiedział to w ramach prowadzonych badań naukowych lub był to występ artystyczny.

  • Pani Krysiu, przepis mówi o przypisywaniu oszczerstw Narodowi Polskiemu, albo Państwu Polskiemu, nie pojedyncznym obywatelom. Moim zdanie to dobrze że taki przepis będzie uchwalony, bo nawet jeżeli będzie on nie egzekwowany to będzie pełnił rolę uświadamiającą dla obcokrajowców którzy faktycznie nie znają historii II WŚ i przez swoją niewiedzę mogą mylić fakty, a jak najbardziej zgadzam się żeby karać osoby które celowo szkalują Polskę i Polaków jak Yair Lapid, który otwarcie powiedział że „polskie obozy śmierci” istniały.

 5. Polityka PIS i Kaczynskiego prowadzi Plskę do katastrofy! Jarosławie Kaczyński i ludzie z PIS nie mają prawa niszczyć tego czego sami nie osiągneli czyli dorobku J.N. Jeziorańskiego, Z. Brzezińskiego, W. Bartoszewskiego, B.Geremka i wielu innych prawdziwych patriotów.’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>