Wystąpienie Mateusza Kijowskiego podczas manifestacji 9.07.2016 r. pod hasłem „I Have a Dream”

Czarny Wtorek - Opole
Lipiec 9, 2016 KOD

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych – tak mówi artykuł 30 naszej Konstytucji.

Kto odbiera człowiekowi godność, gwałci jego człowieczeństwo. Władza, która gardzi obywatelami, która nie szanuje ich praw, która świadomie i celowo stara się ich poniżyć i upokorzyć, gwałci podwójnie, bo wykorzystuje swoją naturalną przewagę pochodzącą z demokratycznego wyboru.

Ale godność człowieka jest w nim samym. Tak jak wolność – jest w nas.

Kiedy szykowałem się do tego wystąpienia, zapytałem wujka Google’a, co ma do powiedzenia na temat godności. Pokazały się głównie odniesienia do nauki Jana Pawła II oraz do naszej Konstytucji. W Polsce, gdzie ponad połowa obywateli deklaruje przywiązanie do religii katolickiej, nie można nie zauważyć tej zbieżności. Trzeba to jasno podkreślić, że godność człowieka jest w samym centrum humanizmu i w samym centrum chrześcijaństwa.

Kiedy Martin Luther King i tysiące jego braci i sióstr ruszali na Waszyngton, nie mieli jasno sprecyzowanych planów politycznych. Nie walczyli o władzę, o zaszczyty, czy o dobrobyt. Walczyli o własną godność. Marcin Luter w XVI wieku powiedział: „Tu stoję, inaczej nie mogę”. Bo kiedy człowiek broni swojej godności i wartości, które wyznaje, nie ma miejsca na uległość. Ponad 400 lat później Martin Luther King powiedział: „Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia”. Dlatego my stoimy dzisiaj tutaj i nie może być inaczej.

Dzisiaj chcemy uczcić pamięć jednego z największych orędowników ludzkiej godności, wolności i szacunku dla każdego człowieka. Obok Mahathmy Gandhiego, Dalajlamy, Lecha Wałęsy, ale i tysięcy mniej znanych bohaterów, Martin Luther King wskazuje nam najskuteczniejszą drogę obrony naszej godności i zachowania podstawowych wartości. Drogę, która nie prowadzi do upokorzenia innych, do zwycięstwa jednych nad drugimi, ale do wzajemnego szacunku i zrozumienia. Drogę , która pozwala na pokojowe współistnienie i współpracę wszystkich. Bo godność ma każdy człowiek i każdemu należy się szacunek.

Pamiętajmy o tym. Kiedy walczymy o poszanowanie wartości, musimy je szanować zawsze i w każdej sytuacji. Parafrazując odwieczne hasło polskich patriotów, dzisiaj musimy walczyć: „Za godność naszą i waszą”.

A wszyscy zachowamy godność, kiedy zwyciężą Wolność, Równość i Demokracja.

 

 1. Chciałbym odnieść się do uchwalonej ostatnio ustawy o paleniu tytoniu w miejscach publicznych. Uważam, że ta ustawa, godzi w wolności obywatelskie. Nie uważam, ze palenie tytoniu jest nieszkodliwe a dla osób niepolacych może być nieprzyjemne. Jednak uzupełnienie o zakazie używania e-papierosów jest szykaną. W związku z tym mam propozycję aby opracować i zebrać podpisy pod ustawa o zakazie spozywania w miejscach publicznych napojów alkoholowych. Jeżeli chodzi o zagrożenie zdrowia dla obywateli (bo taki jest zamysł w ustawie o paleniu tytoniu) i życia, alkohol jest chyba większym zagrożeniem a i o estetyce pijanych obywateli tez trudno mówić. Oprócz marskości wątroby, alkohol po spożyciu powoduje „małpi rozum” u pijącego, co powoduje rozboje na ulicach miast. NIE JESTEM przeciwnikiem spozywania alkoholu. Ale mam nadzieję, że gdyby taki projekt ustawy powstał, rządzący być może zastanowili by się nad uchwalaniem kolejnych ustaw typu co mi wolno a czego nie. Uważam, że tego typu ustawy, w niewielkim stopniu poprawią stan zdrowia obywateli, ale pozbawiają państwo znacznej części dochodu a więc pieniędzy na wspólne cele. Proponowana ustawa dotyczyła by wszystkich miejsc publicznych, łącznie z sejmem i pałacem prezydenckim i kościołami. Rządzący musza zdać sobie sprawę, że następni mogą mieć jeszcze bardziej „szalone „pomysły niż oni. Wystarczy tylko otworzyć furtkę a twórcy szalonych pomysłów znajdą się sami

 2. nicnierobić says:

  W jaki sposób KOD zajmuje się demokracją? Bo ja widzę że jest słowo demokracja w nazwie. A nie widzę żeby w jakikolwiek sposób KOD odnosił się do demokracji? Może zmienić nazwę na Komitet Obrony przez PISem? Bo tak jak jest to nie wiem w końcu o co chodzi. Demokracji obrona a nic o demokracji. Tu nic nie ma z żadnej demokracji przecież.

  • Czas wrócić do podstawówki i potrenować trochę logiczne myślenie. Badania wskazują ,że około połowy Polaków ma problem ze zrozumieniem czytanego tekstu. W tym przypadku problem dotyczy także rozumienia ze słuchu. Chyba tobie pisałem kiedyś żebyś pospuszczał się we własnej toalecie, a nie na forum, a jeśli nie, to również tobie dedykuję te słowa.I co ? na to też nie odpiszesz? Jesteście mądrzy tylko w pleceniu od rzeczy i opluwaniu innych. Banda głąbów!!!

  • Hanna Pietkiewicz-Sałdan says:

   Trybunał Konstytucyjny, lub sąd konstytucyjny o innej nazwie lecz tych samych funkcjach jest we wszystkich demokratycznych państwach niezbędny jako kontrola władzy!!! Dzieci w szkole już o tym powinny wiedzieć!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>