Wróćmy do korzeni!

Marsz "Jedna Polska - dość podziałów" - relacja
Wrzesień 30, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

20 listopada 2015 roku zredagowaliśmy na naszej grupie manifest KOD-u. Po jego opublikowaniu grupa zaczęła bardzo szybko rosnąć. Dzisiaj, kiedy jesteśmy trochę zmęczeni 10 miesiącami trudnej walki, warto sobie przypomnieć, o co nam chodziło na początku. Bo przecież chyba nadal chodzi o to samo. Nawet jeżeli czasami, w natłoku spraw i bieżących problemów, na chwilę zapominamy.

Na wszelki wypadek przypominam Manifest Komitetu Obrony Demokracji.


Demokracja w Polsce jest zagrożona. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu. Nie chcemy Polski totalitarnej, zamkniętej dla myślących inaczej niż każe władza, nie chcemy Polski pełnej frustracji i żądzy rewanżu. Chcemy, żeby w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Nie godzimy się na zawłaszczanie państwa, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, pogardę dla „innego”. Nie ma też naszej zgody na poglądy godzące w zasady demokracji i prawa człowieka.

Jesteśmy zdeterminowani otwarcie i zdecydowanie, pełnym głosem mówić o przyzwoitości, prawie i wzajemnym szacunku. Wyrażać swoje zdanie nie tylko w domu czy w Internecie, ale też na ulicach i placach naszych miast i wsi, jeżeli zajdzie potrzeba gromadząc się tam dla wyrażenia swoich opinii i żądań.

Zapraszamy do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy polityczne i wyznanie. Nie zgadzamy się na łamanie Konstytucji i wprowadzanie, z nadużyciem mechanizmów demokracji, rządów autorytarnych. Są wśród nas ludzie różnych poglądów i orientacji politycznych od prawa do lewa, ludzie wierzący, agnostycy i ateiści. Łączy nas to, że jesteśmy ludźmi wolnymi i chcemy nadal mieszkać we własnym, demokratycznym kraju, w którym nikt nie będzie nam nakazywał jak mamy żyć i jakie wartości wyznawać.

Komitet Obrony Demokracji


Gdy powstał manifest, mieliśmy niezmierzone pokłady energii i entuzjazmu. Jeden powód. I świadomość, że przed nami długa droga.
I właśnie dziś PIS, zgłaszając nową ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, przypomina nam dlaczego stanęliśmy razem jesienią ubiegłego roku.

Wróćmy do korzeni! Niech ta jesień znów będzie nasza!
A jeżeli nadal zgadzasz się z naszym Manifestem, podaj ten tekst dalej.

 

 1. Panie Mateuszu, dziękuję, że zechciał Pan Przypomnieć nam treść Manifestu. Myślę, że nie zaszkodzi nikomu, a raczej pomoże przypominanie Jego, bo czasami zaczynają rządzić nami emocje, niepotrzebnie. Wydaje mi się, że podgrzewanie nastrojów obecnie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pan Przemysław Wiszniewski w swoim artykule: „PiS nie jest wrogiem KOD-u?”, wskazuje między innymi, na potrzebę edukacji społeczeństwa, aby w przyszłości uniknąć powtórki z roku 2015, uważam, że ma rację, pozostają kwestie techniczne: kto?, gdzie?, kiedy, jakie tematy? itd.itp.
  Aby zapanować nad emocjami proponuję panie Mateuszu rozważyć uczczenie Święta Niepodległości zamiast 11-go, to 12-go listopada. Niestety, Błaszak nie daje nam szans, zapowiada, że będą prowokacje, najwyraźniej chce doprowadzić do konfrontacji KODu z ONR-em, nie dajmy mu szans, kto nas obroni przed łobuzami z ONR-u? Policja prawdopodobnie jak w Gdańsku nie będzie nas broniła, tylko stanie po stronie ONR-u.

  • Oho, już zaczęło się tchórzliwe skamłanie. Czego to chcecie uczyć młodych ludzi: uległego konformizmu wobec łysola, który zakłada ciężkie buty, żeby głośniej tupać? Powinnaś się modlić, żeby Ci jakiś skin wyciął w papę, bo wtedy Twoje zdjęcie trafiłoby na czołówki w całej Europie, a dni Błaszaka i reszty pisuarków byłyby policzone. No ale do tego trzeba trochę ikry, której próżno oczekiwać od osoby, która w czasach „Solidarności” kibicowała demokracji znad talerza zupy. Litości. Nie martw się zresztą o to, kto Cię będzie bronił: obronią Cię młodzi ludzie, którym regularnie już KOD okazuje pogardę. W tym policjanci, którzy nazistowską bandyterkę gromią od lat i ani myślą zmieniać przyzwyczajeń, bo Błaszczak im kazał. Co innego bezmyślnie człapać za przereklamowanym Kijowskim i jego dziadkami, a co innego kiedy ktoś podnosi rękę na Polaka za to, że ma inne poglądy. Wystarczy poprosić o pomoc i mądrze byłoby to zrobić. „Wolność jest dla silnych” jak mawiał Fryderyk Nietzsche, nie zbudujecie przeszłości na więdnących starcach, którzy się oklaskują nawzajem – nawet jeśli Kijowski tak przypochlebnie Wam wmawia.

   • Adamie masz szansę, możesz pomóc, na Święcie Niepodległości nadstaw swoją „papę” skinom, to przynajmniej załapiesz się na jakieś zdjęcie, a może coś jeszcze?
    W Poznaniu na „Czarnym proteście” kobiet byli policjanci z psami, może zawrzesz bliższą znajomość z którym?

  • Chciałbym przedstawić moje zaniepokojenie odnoszące się do aktywności politycznej takich wątpliwych autorytetów jak pan Macierewicz i pan Błaszczak.Przywracanie do życia Terytorialnej Obrony Kraju w roli podmiotowego i agresywnego partnera polskich sił zbrojnych, zapowiedź angażowania Aeroklubów w tworzenie struktur „obronnych”-to nic innego jak próba budowy nacjonalistycznych bojówek,legalnie wyposażonych w niektóre rodzaje broni(broń palna,kije bejsbolowe,noże,maczety) i opłacanych jak zapowiedziano z budżetu Ministerstwa Obrony.
   Głównym zadaniem tych struktur będzie likwidacja słusznych protestów i manifestacji sprzeciwiających się autorytarnemu reżimowi PIS.Owe bojówki będą zbrojnym ramieniem ONR-ów, kiboli i innych zakażonych nienawiścią przedstawicieli życia politycznego takich jak Korwin czy Kukiz 15. Na Informację dotyczącą zaangażowania Aeroklubów do tzw.obrony terytorialnej,wśród znajomych zażartowałem,iż zapewne będzie to wyglądało w sposób następujący:
   Antoni wyposaży motolotniarzy w „bojowe plecaki” do których załaduje się bomby i tak wyposażone „eskadry” będą gotowe do zadań specjalnych pana Antoniego….. to tylko żart oczywiście…. ale już na serio,PIS użyje każdego sposobu,najbardziej okrutnego i zbrodniczego, posłuży się kłamstwem i oskarżeniem ….. a wszystko po to by utrwalić swoją absurdalną władzę opartą na przemocy,sieci”kolesi”, na nepotyzmie i zniewalaniu, na ograniczaniu praw, na likwidacji struktur demokratycznego państwa prawa,na niszczeniu naszych nabytych w trudnych okolicznościach fundamentów obywatelskich wolności.Na to nie może być zgody…. Puki jeszcze czas…. a jest tego czasu coraz mniej!

   • rodzina II sortu says:

    Wyrażamy uznanie, że zauważone zostały dążenia niebezpiecznych ministrów do skrajnie antypolskich antydemokratycznych działań z wykorzystaniem publicznych środków i służb mundurowych. Kompletna pogarda i brak reakcji na zapytania dziennikarzy jest wyrafinowaną grą, że to niby taki styl, taka moda, takie prawo. Trafnym działaniem KOD byłoby w ramach ledwie ale jeszcze istniejących śladowych mechanizmów demokracji wbrew tej narzuconej celowo modzie, upomnieć się właśnie o prawo na mocy: „Ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.” i wylegitymować tych osobników. Mamy wrażenie, że równie skutecznym działaniem mogłaby być debata (coś na model prezydenckiej) tuzów dziennikarstwa – reprezentantów IV władzy o kompromitujących działaniach i niejasnych powiązaniach czołowych polityków partii rządzącej z Macierewiczem, Błaszczakiem na czele. Wszak oni zwłaszcza powinni udowodnić suwerenowi, że są bez skazy jak żona Cezara. Polecamy przy tej okazji program super stacji „Nie ma żartów” z dnia 06.10.2016r. w sprawie caracali. Polecamy zwłaszcza w zestawieniu z niepokojącym bagatelizowaniem artykułów i doniesień dziennikarza śledczego Tomasza Piątka z brakiem reakcji innych mediów oraz partii opozycyjnych nawet samych zainteresowanych. http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-tomasz-piatek,6424078/ Przekazywanie bardzo ważnego komunikatu o zerwaniu (po rocznych negocjacjach) przetargu na śmigłowce bojowe, nie uzupełniana jest o żadne szczegółowe uzasadnienie tej decyzji, a to nam się należy bo to naszą kasą się rządzą. Proponujemy Tobie „WA” i innym zatroskanym o losy ojczyzny Polakom (zwłaszcza przyjaciołom goszczącym na tym forum) o śledzenie, analizowanie i dzielenie się w komentarzach (poza tematem w formie PS) informacjami, żeby nie było jak z reprywatyzacją musztarda po obiedzie.

 2. Mam podobne odczucia od kiedy Macierwicz postanowil stworzc armie cywilna i dac im bron. Pomyslalam, ze to aby „czstymi rekami” rozpedzac manifestacje anty rzadowe w tym KODu. Jezdze do W-wy na wszystkie manifestacje od grudnia 2015, sa wspaniale! Wracam naladowana dobra energia, otymizmem i wiara, ze ludzie zaczna sie budzic i przecierac oczy. Dolaczajcie!!! MUSI BYC NAS CORAZ WIECEJ!

 3. Krystyna Szymczak says:

  A może to ONR niech manifestuje 12 listopada. To wstyd, żeby w Święto Niepodległości maszerowali faszyści i bandziory z porządnymi ludźmi,zrzeszonymi w KOD-zie, których przodkowie przelewali krew za Ojczyznę i gnili w łagrach lub sowieckich więzieniach

 4. Ci obrońcy życia za wszelką cenę i bez względu nawet, a może przede wszystkim, na te ciężko upośledzone osoby, starają się ugrać trochę, by znowu inni oszołomi na nich zagłosowali. To może, zgodnie z obroną życia, skazujmy nie na karę śmierci ale na uszkodzenie rdzenia kręgowego i na bycie do końca życia roślinką. Czy to zbyt perfidne i brutalne? Ten człowiek będzie przecież żył nadal i tylko zmiana pampersów, żywienie pozajelitowe i może nawet oddychanie z zastosowaniem respiratora. Skoro dzieci z uszkodzonym mózgiem i innymi ciężkimi i nieuleczalnymi wadami mogą spokojnie żyć wśród nas i napawać radością ich mamy (przynajmniej tak pojmuję wiarę w to bigotów), to dlaczego w imię sprawiedliwości społecznej zbrodniarzy nie możemy podobnie potraktować? Czy zbrodniarz lepszy jest od narodzonego i niedostosowanego do życia dziecka?

  • rodzina II sortu says:

   Dosadnie, ale prawdziwie. Panie Januszu właściwie to wystarczy dać wybór kobietom czy rodzicom, a karać bezwzględnie, dotkliwie i surowo tych, którzy zaniedbują chore dzieci lub pozostawiają w szpitalach, domach opieki, hospicjach. Dzieci, którym dali czy skazali na życie?

 5. Tak, wróćmy. Niech KOD oficjalnie włączy sie w protesty kobiet. Natychmiast.Inaczej coraz blizej bedzie mu do wydmuszki tego po co powstał. Koniecznie trzeba poplynac z kobietami na fali walki o demokrację. Pidziwiam ich determinację. KOD ma od kogo się uczyć! !!! .Ruszcie się! !! NIEZWLOCZNIE.

 6. Zwykły Kowalski says:

  „Wróćmy do korzeni! Niech ta jesień znów będzie nasza!”

  No to wracamy Panie Mateuszu! Tylko, czy te korzenie są już dostatecznie mocne na tyle by udźwignąć ciężar rozrastającego się drzewa?
  Czy padnie Ono podgryzane od wewnątrz przez korniki-szkodniki?
  Wszak już tak było. Drzewo lat osiemdziesiątych miało – zdawać by się mogło – mocne korzenie i niczym dąb „Bartek” wydawało się być niezniszczalne. Nie zauważyło tylko, że oblazły je korniki usadowiwszy się pod mocną i grubą korą pnia. No i stało się. Rozczłonkowane, musiało poddać się w końcu agresorom wewnętrznym, dążącym od samego początku do jego obalenia. Owe korniki dobierają się teraz do tego nowego (puszczającego dopiero co małe listki), drzewa. Tyle, że bardziej agresywnie i bezpardonowo za przyzwoleniem nie całej, ale warstwy gruntu na jakim ono wzrasta.
  Ta warstwa gruntu powinna już teraz tworzyć całość uodporniając się na zmutowane szkodniki. Zawczasu powinna poić korzenie dobrym i zdrowym sokiem, odpornym na wszelkiego rodzaju wspomniane mutanty.
  Liczę, że Pan, jako jeden z ogrodników dopilnuje by to nowe, młode drzewo rosło prawidłowo pnąc się w górę ku słońcu.
  Wszak to jest „Drzewo TEJ ZIEMI.

  Z poważaniem i uznaniem
  Zwykły Kowalski

 7. Zwykły Kowalski says:

  Jasne, w cieniu jest najbezpieczniej. Nie narażamy się na spalenie…no chyba, że ze wstydu. Nie ważne, że lepszy, czy gorszy ogrodnik stara się o to by drzewo wydało zdrowe owoce, ważne że siądziemy pod nim w cieniu. No cóż, można i tak. Tylko czy to ma być sensem życia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>