We Wrocławiu odsłonięto figurę krasnalki Demokracji

Wrzesień 11, 2017 KOD.

Co roku we wrześniu odbywa się we Wrocławiu Festiwal Krasnoludków. Tym razem także dolnośląski KOD postanowił powiększyć gromadkę miejskich krasnali o postać szczególną – Krasnalkę Demokrację.

Jest to jedna z nielicznych kobiet-krasnali w mieście, za to do powiedzenia, a nawet wykrzyczenia, ma bardzo dużo. Dynamiczną figurę zaprojektował Jean Louis Kotagomba, który nadał postaci Krasnalki twarz pełną słusznego gniewu, przywodzącą na myśl Mojżesza rozbijającego tablice z 10 przykazaniami. Tak, jak biblijny prorok, Demokracja unosi nad głową ręce. Trzyma w nich otwartą księgę – Konstytucję, którą chce nam zademonstrować. „Oto istota Demokracji, jeśli jej nie przestrzegasz, jeśli o niej nie pamiętasz, Demokracja umrze“.

Podczas uroczystości odsłonięcia Krasnalki dolnośląski KOD zainicjował publiczne zapisy do programu Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a „Dekoder“ swoją akcję „Precz z Fałszyzmem“, w której demaskuje kłamstwa medialne obozu władzy.

 

Jak zwykle, najcenniejszym doświadczeniem były rozmowy z mieszkańcami Wrocławia i turystami. Zwłaszcza zaś z tymi, którzy popierają obecną władzę. Rozmowa to podstawa do wszelkich dalszych działań. Tak jak refleksja, której doświadczą mieszkańcy i turyści mijający każdego dnia małą-wielką Krasnalkę, która swoim rozpaczliwym niemal gestem będzie przypominać nam, że bez poszanowania Konstytucji nie ma Demokracji.


Źródło informacji i zdjęć: Maciej Pokrzywa (KOD Dolnośląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up