Utwórzmy Fundusz Pomocy

Utwórzmy Fundusz Pomocy
Marzec 17, 2016 Piotr Rachtan
Piotr Rachtan

Czytam o wyrzuconych dziennikarkach – wydawczyniach w TVP Info, które nie chciały zgodzić się z zaleceniem ignorowania w przekazie wielotysięcznej demonstracji KOD. Słyszę o zwolnieniach w lokalnej telewizji Kielce. Słyszę, że w sumie wyrzucono z mediów publicznych ponad setkę dziennikarzy.

Skala tych czystek przypomina lata stanu wojennego, gdy usuwano fachowych dziennikarzy, a ci szukali przyzwoitej pracy poza zawodem (słynne ogłoszenie Jacka Maziarskiego). Wielu z nich przeżyło, bo dostali pomoc od naszego i innych środowisk, od Kościoła, od międzynarodowych organizacji dziennikarskich. Po zdelegalizowaniu SDP dostałem legitymację prasową od FIJ (Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy). Była więc pomoc organizacyjna (FIJ) i materialna.

Ofiary czystek w mediach czekają ciężkie czasy. Kto dziś potrzebuje wykwalifikowanych redaktorów, reporterów, wydawców? Inne stacje? Rynek pracy dziennikarzy jest bardzo nasycony, to nie jest rynek pracownika, tylko pracodawcy. Wielu z wyrzuconych redaktorów/ redaktorek nie znajdzie zatrudnienia w zawodzie, a w każdym razie – nie od razu. Będą szukać zajęcia, najpierw w mediach, potem w agencjach PR, albo reklamowych. Kto jednak będzie chciał zatrudnić osobę napiętnowaną, którą władza usunęła z mediów, władza, która ma bezpośrednio do dyspozycji albo pośrednio wpływ na olbrzymie fundusze reklamowe?

Perspektywa rządów PiS to nie są miesiące, ale z pewnością lata, co najmniej prawie cztery. Rzecz jest beznadziejna, już dziś niektóre z osób usuniętych potrzebują nie tylko wsparcia moralnego, ale przede wszystkim – materialnego.

Trzeba pomóc wyrzuconym przeżyć.

Namawiam koleżeństwo dziennikarskie, zwłaszcza Towarzystwo Dziennikarskie, ale i kolegów z SDP i SDPR, do utworzenia międzyorganizacyjnego wspólnego Funduszu Pomocy. A jeśli się nie powiedzie – to do utworzenia go poza oficjalnymi organizacjami.

Solidarność społeczna, solidarność środowisk, solidarność zawodowa i zwyczajnie – ludzka, to jeden ze sposobów na przetrwanie.

 

Tekst pochodzi z portalu Studio Opinii

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>