Święto Wolności – 4. czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm

Czerwiec 3, 2018 .KOD

W niedzielne południe, w dniu 3. czerwca 2018 roku, na Starym Mieście w Olsztynie zebrali się ci, którzy chcieli świętować wolność. 29 lat temu, bez rozlewu krwi Polacy odzyskali wolność, potwierdzili swój wybór w wyborach. Dzień radosny, który warto szczególnie świętować. Przecież w tym samym mniej więcej czasie protestujących w Chinach rozjechały czołgi… Nam się udało odzyskać wolność i pokojowo zmienić oblicze kraju.

Wolność jest w nas, póki o nie nie zapomnimy lub się nie wyrzekniemy, to zawsze pozostaniemy wolnymi ludźmi.Wolności nie dostaje się na zawsze, nie można jej posiadać. O wolność i demokrację trzeba zabiegać codziennie, tak jak kiedyś narażając się na nieprzyjemności czy nawet prześladowania. Ale warto być przyzwoitym. Dla nas wolność i demokracja (w przeciwieństwie do autorytaryzmu) jest istotną wartością. Na olsztyńskim rynku nie zabrakło ludzi, którzy tworzyli zwycięstwo roku 1989.

Wolność, równość, demokracja. Te hasła się nie zdezaktualizowały i we współczesnej Polsce brzmią ponownie bardzo mocno.

Stanisław Czachorowski
Fot. Andrzej Szramka
Źródło: KOD Warmińsko-Mazurski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up