Studium nienawiści – od słów do czynów

Marz "Jedna Polska - dość podziałów" 24.09.2016
Wrzesień 21, 2016 Jerzy Gogół

Nienawiść staje się narzędziem politycznym, tworząc trwałe podziały. Najwyższy czas powiedzieć – dość.

Jerzy Gogół

Cała Polska z was się śmieje
W przestrzeni społecznej pojawiły się nowe narzędzia polityczne. Partia PiS postanowiła tworzyć koncepcje komunikacji społecznej na zasadzie „my rządzimy – wy słuchacie”. Pod koniec 2015 roku zawrzało i pojawił się ruch obywatelski KOD, który najpierw na pikietach, a później w czasie wielkiego grudniowego marszu śmiał powiedzieć „my też mamy coś do powiedzenia” i nawet jeżeli tego – wy,  władcy Polski – nie chcecie, musicie usłyszeć, co wielu ma do powiedzenia Polaków na temat realizowanej przez was polityki. Marsz odbył się pod hasłem „Obywatele dla demokracji”  i  stanowił odpowiedź  na blokadę Trybunału Konstytucyjnego przez większość sejmową PiS.  I był to ważny sygnał dla obywateli, ale również dla rządzących. Sygnał, że koncepcja „my rządzimy – wy słuchacie” nie powiedzie się. Władza postanowiła wprowadzić radykalne narzędzie polityczne czyli wykorzystać sianie nienawiści w różnych przestrzeniach społecznych przeciw opozycji, a szczególnie przeciw groźnemu dla władzy ruchowi obywatelskiemu KOD. I tak, dzień po grudniowym marszu KOD-u,  dużym nakładem kosztów, PiS sprowadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Polski, aby zastraszyć społeczeństwo protestujące przeciwko naruszaniu praw konstytucyjnych. Pojawiły się słowa nienawiści wygłoszone przez prezesa partii PiS, Jarosława Kaczyńskiego: „Oni nie chcą dopuścić do tego, żebyśmy rozpędzili tę bandę kolesiów, która dzisiaj rozsiadła się w całej administracji”. Na zakończenie marszu, nawiązując do marszu KOD-u dodał: „cała Polska z was się śmieje”, a działacze PiS, ustami Joachima Brudzińskiego, odpowiedzieli: „komuniści  i złodzieje!”.  I tak oto po raz pierwszy w przestrzeni społecznej pojawiły się nieuprawnione obelgi wobec dużej grupy społecznej, których celem było wzbudzenie nienawiści do ludzi, którzy złamali konwencję „my rządzimy – wy słuchacie”.

Nienawiść w mediach
Nastąpiło nowe otwarcie i pojawiła się rywalizacja wśród mediów prawicowych, o to kto lepiej potrafi wyrazić nienawiść  wobec ugrupowań opozycyjnych.  Pojawiły się kolejne wypowiedzi, których celem było zasianie nienawiści do bliżej nieokreślonej grupy Polaków. I tak, w wywiadzie dla TV Republika 13 grudnia 2015 roku przywódca PiS mówi: „W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest najgorszy sort Polaków. Ten najgorszy sort  Polaków jest niesłychanie aktywny”.  Oczywiście odniósł  to do uczestników marszu KOD-u z dnia 12 grudnia w określonym celu. Zrobił to, aby zwolennicy i sympatycy PiS-u mieli powody do potępienia i napiętnowania uczestników masowych protestów nie indywidualnie lecz zbiorowo – potępienia każdego, kto występuje w obronie demokracji, a zatem przeciwko władzy. Skutkiem ubocznym staje się dalsze pogłębienie podziału społecznego na zwolenników państwa egoizmu narodowego i zwolenników demokracji liberalnej.

To jednak nie koniec inwektyw i mowy nienawiści. W wystąpieniu w Łomży w marcu 2016 roku Jarosław Kaczyński mówi: „Ludzie, którzy tworzą KOD  idą pod biało-czerwonymi sztandarami, ale gardzą Polską” i dodaje, że „za Komitetem Obrony Demokracji stoją obce siły”.  Przypomnę, że tak ostra wypowiedź miała miejsce przed wielkim marszem w dniu 12 marca, kiedy ulicami Warszawy przeszło prawie 50 tys. ludzi pod hasłem „Obrońmy ład konstytucyjny”.

W maju ulicami Warszawy przeszło prawie 200 tys. obywateli  protestujących przeciwko władzy PiS. Aby nie być posądzonym o stronniczość przytoczę, jak wydarzenie to komentował  Frankfurter Algemeine Zeitung:  „Demonstracja podczas weekendu w Warszawie była wynikiem zdumiewającego osiągnięcia Jarosława Kaczyńskiego i jego partii: sprawili oni, że na ulice wyszły tłumy na taką skalę, jaka  w Polsce wydawała się niewyobrażalna.  Autor relacji, Reinhard Veser następnie dodaje „Działania podejmowane przez narodowych konserwatystów przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i ich pełne nienawiści hasła przeciwko przeciwnikom politycznym uderzają w dużą część  Polaków powodując, że decydują się oni odpowiedzieć na apel opozycji, która –  poza małostkowymi sporami – ma niewiele do zaoferowania”.  Komentatorzy prasy zagranicznej zaczynają głośno utożsamiać klasę rządzącą PiS z językiem nienawiści i  celowym dzieleniem społeczeństwa według kryteriów przynależności partyjnej.

W sierpniu, podczas obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej, Jarosław Kaczyński oznajmia: „Ci, którzy obrażają, ciągle chcą obrażać, (….) ci ludzie są poza polską kulturą”. Słowa te wywołały reakcję tłumu i hasła „Hańba! Hańba!”  Następnie mówi: „Wobec tego wyzwania musimy stanąć z całą determinacją, z całą determinacją i odrzucić te wszystkie żądania, te wszystkie działania  pseudoadministracyjne, pseudoprawne. Musimy wiedzieć, że racja, całkowita racja jest po naszej stronie”.  Warto odnotować, że oznacza to w praktyce – oprócz nawoływania do postawy walki z częścią Polaków znajdujących się w opozycji  – również  ignorowanie instytucji  demokratycznego państwa prawnego w rozwiązywaniu problemów.  Uznał  on, że racje i stanowisko partyjne uprawnia go do mówienia w imieniu wszystkich Polaków i dlatego w kolejnych zwrotach,  świadom przewagi parlamentarnej, nakazuje posłom z PiS  wykonanie odpowiednich zmian prawa w kierunku wymuszenia zadań, które partia uznaje za najważniejsze. Nie ulega wątpliwości, że język nienawiści w wystąpieniach Jarosława Kaczyńskiego zawiera też groźby  i czytelne  deklaracje, że racja jest po naszej stronie i nie interesują nas poglądy pozostałych Polaków.

Z uwagi na ograniczenia objętości tekstu zostały tu wybrane tylko fragmenty wystąpień przywódcy partii PiS. Wtórowały mu słowa nienawiści, które padały z mównicy sejmowej, wygłaszane przez czołowych działaczy rządzącej partii, a także – o dziwo – z ust części kapłanów ostentacyjnie popierających to ugrupowanie polityczne.

Z polskiej przestrzeni politycznej zniknęły takie pojęcia jak współpraca, dialog, kompromis i  krytyczna ocena. Pojawiła się nienawiść do przeciwnika politycznego, postawa walki o wszystko oraz agresja słowna. Obowiązuje zasada „my rządzimy – wy słuchacie”.   Nienawiść została podchwycona przez część społeczeństwa i znajduje ujście w atakach fizycznych kierowanych między innymi przeciw liderowi KOD-u Mateuszowi Kijowskiemu, cudzoziemcom w tramwajach, w metrze. Staje się narzędziem politycznym.  Po ustąpieniu aktualnej władzy wszyscy staniemy przed najważniejszym zadaniem, jakim będzie zasypywanie rowów nienawiści  politycznej w rodzinach, wśród kolegów z pracy, w samorządach i organizacjach społecznych  wykonujących zadania w imieniu państwa. Miejmy nadzieję, że stanie się to szybciej niż wyznacza to rytm kalendarza  wyborczego.


Masz dość mowy nienawiść? Masz dość dzielenia Polaków? Chodź z nami 24 września. Marsz JEDNA POLSKA DOŚĆ PODZIAŁÓW. Godzina 15.00, Trybunał Konstytucyjny, Al. Szucha 12 A.

 

 1. Ciekawy tekst biorąc pod uwagę jak KODerzy hejtują już nawet nie Wielkiego Kaczora, bo to jeszcze bym zrozumiał, ale zwykłych ludzi, którzy głosowali na PiS albo chociażby mają inne poglądy niż „słuszne”. Moralne porządki najlepiej zaczynać od własnego podwórka.

  • A czy można by prosic o przytoczenie tych strasznych hejtow, na podstawie ktorych należałoby zaczac od siebie? Moze podpowiem. Taki jeden Maciek co na tej stronie strasznie lzy wyborcow PiS uzywajac przy tym okreslen niegodziwych typu tluszcza czy mieso armatnie obecnej wladzy. Ten Maciek robi to przeciez bezpodstawnie, gdyż przeciez ci ludzie wykazują sie mądrością i przynaleznoscia do ludzi samodzielnie myślących z wysokim IQ. Czekam na kontynuację.

   • Panie Maćku: „My rządzimy-wy słuchacie”, nawet nie muszę wysilać pamięci aby sobie przypomnieć pewien okres nazwany realnym socjalizmem. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. 🙂

   • Traktujesz wyborców PiS z pogardą bo nie chcesz widzieć problemów z jakimi wielu Polaków musi się mierzyć. Wnioskuję zatem, że wolisz by były nierozwiązane. Otóż jest to nie tylko zachowanie niemądre i krótkowzroczne ale i podłe. W tej sytuacji wielu wyborców PiS ceniłbym bardziej za rozsądek i moralność niż Ciebie.

 2. rodzina II sortu says:

  Nie skutkiem ubocznym ale priorytetem jest dla PiS-u i prawicowych mediów pogłębienie podziału społecznego na zwolenników państwa egoizmu narodowego (zwanego perfidnie i fałszywie patriotyzmem) i zwolenników demokracji liberalnej ( zwanej perfidnie i fałszywie zdrajcami narodowymi). Egzekutywa PiS z sekretarzem niszczą Polskę, a Polaków pozbawiają praw człowieka i podstawowych wolności (choć gwarantuje nam to Konstytucja RP, a także Konwencja międzynarodowa z 1950 roku). Owszem nastąpiło nowe otwarcie i rywalizacja wśród prawicowych mediów, które bardziej wznieci nienawiść wobec opozycji. Zresztą te skrajnie prawicowe media tylko „wieszają na stryczku”, sortują Polaków tak jak czynili to faszyści, Kaczyński dyskutuje żywo w mediach od „szamba i perfumerii” mimo, że obelga jego bratowej tyczyła, ubliżając rodakom, mając w swoim otoczeniu złodziei itd….. Więc to co się dzieje, świadczyć tylko może, iż jedynie prawicowe media działają i nadają. A, pozostałe, te poukładane, nowoczesne, wspaniałe i „obiektywne” cedzące na wizji bułkę przez bibułkę a po emisji parówę do ręki, – co robią? Czekają ? A na co? A do kiedy? A jak będzie za późno to z „narodowymi” czy tymi prawicowymi się połączą? Którym wydawcom zaczną tyłki lizać? Myślą, że ich nic nie dotyczy? Wieczna licencja i egzystencja? W imię jakiej poprawności ten pozorny obiektywizm i pseudo standardy zachowują? Pluralizm???? Czy wiedzą na czym polega? Aby był pluralizm musi być minimalna wielorakość! A co jest??? Może 24 września w czasie marszu wezwać do reakcji! Niech odpowiedzą i opowiedzą się po stronie bliższych im wartości. Chyba, że nie mają żadnych bo tylko kasa, kasa ,misiu kasa. Tu nie chodzi o lewicowość czy prawicowość, tu chodzi o wolność, demokrację, państwo prawa, szacunek dla Polski i Polaków. Jeśli nie to jest wartością nad wartościami to co? Wstyd, ruina gospodarcza, wykluczenie społeczne, burdy na ulicach i stadionach, izolacja międzynarodowa, zniweczenie dorobku wolnej Polski, pogarda dla tych, co o tę wolność walczyli. Chodzi o rewelacyjny materiał dziennikarski ze zniewolonej ojczyzny, o super oglądalność i hiper nakład . O to wam chodzi WY !!! NIEZALEŻNE MEDIA !!! z większością ( na szczęście nie z całością) stłamszonych i leniwych zatrudnionych przez was dziennikarzy.

 3. To mocne słowa i muszę przyznać, że zmuszają do refleksji. Bardzo dziękuję za kolejny komentarz, który daje obraz. może trochę celowo przerysowany, ale oddający problemy mediów niezależnych. Walczą być może o przetrwanie ekonomiczne a może również o to aby istnieć. Trochę czuję się zainspirowany do konfrontacji faktów z publicystyką mediów niezależnych . Bardzo dziękuję i nisko się kłaniam. Szacun.

 4. KOD- erzy hejtują? Wszyscy? I kto to jest w tym ujęciu KOD- er?
  Przestrzeń publiczna póki co jest jeszcze wolna. Ludzie- nie KOD- erzy a właśnie ludzie piszą co myślą o innych ludziach. Przyczepianie etykietek które tu Adamie stosujesz to metoda PIS na wyznaczenie elektoratowi wroga. Skanalizowanie hejtu strony rządowej.
  Ty też jesteś KOD- erem. Jesteś wiernym komentatorem strony KOD- owskiej. Zawsze i wszędzie na każdy temat. Nie mam pojęcia czy się identyfikujesz z KOD, ale jesteś KOD- erem. Masz dużo czasu na czytanie hejtu więc pewnie masz rację że atakuje się zwolenników i elektorat PIS. Ja- przyznam skromnie, tego czasu nie mam aż tak dużo, więc nie zauważyłem żeby to była jakaś większa skala niż rok , pół roku temu. Hejter, w definicjach które znam to raczej osoba anonimowa, bezinteresowna w nienawiści w sieci. Dziwię się że użyłeś tego słowa, bo jeśli masz rację, i stoją za hejtem KOD- erzy, to ja bym się zastanowił czy nie prowokatorzy, mający kompromitować ruch. Jeśli zaś podpisują się własnymi nazwiskami a nie tylko np. imieniem( jak ja albo ty), to trudno nazwać to hejtem, a jedynie frustracją. Środowisko KOD jest tak różne, zawiera tak wiele elementów, cały przekrój społeczeństwa, że apelując o porządek na własnym moralnym podwórku apelujesz do wszystkich Polaków. Idea tyleż słuszna co utopijna, ale brawa za podjęcie wysiłku.

  • Tak myślę, że za jakiś czas, spojrzymy na to z boku i powiemy, że Adam, że jego niekiedy karkołomne i nietrafione tezy, były przyczynkiem do wartościowej dyskusji i pomyśli on sobie,że choć prowokował i przeginał to w gruncie rzeczy chodziło mu o to co nam, normalnym, pozytywnym ludziom. Chodziło mu o sens prawdy, o to, że jeśli nie zrobimy rewolucji moralnej i nie uczynimy państwa organizacją mającą za priorytet wychodzenie na przeciw potrzebom ludzi, ich problemom itd, to zawsze będziemy w konflikcie, bo zawsze znajdą się ci , którzy gotowi będą to wykorzystać. I przestańmy patrzeć na sprawy przez ideologie i uprzedzenia. Patrzmy i słuchajmy ludzi i wierzmy w to co mówią. Dopiero gdy będziemy mieli pewne dowody ich obłudy, wytykajmy to, przestańmy wierzyć. Dziś widzimy co dzieje się z państwem. Nie rozdrabniajmy się i nie uważajmy ,ze pozjadaliśmy wszystkie rozumy. Połączmy się w imię walki o fundament naszego istnienia…

 5. Zdecydowanie bezpieczniej czuję się w Polsce, w otoczeniu ludzi, którzy ukochali swój kraj i są w stanie w każdej chwili oddać swoje życie za wolność. Gdybym miał żyć w otoczeniu, które ma tak poważne problemy z tożsamością… płciową, nie czułbym się bezpiecznie, widząc uciekających ludzi przypominających mężczyzn w rurkach.

  • Taa jasne „w otoczeniu ludzi …..oddać życie za wolność” ciekawe o kim mówisz o wulgarnych łysych onrowcach? (oby zdechli wszyscy) bardzo chciałabym widzieć jak to oddają życie za wolność.
   Oddać to oni mogą co najwyżej mocz po nadmiarze wychlanego piwska. Dla nich patriotyzm to napaść gromadą na jednego nieboraka, pojedyńczo to tchórze. Ci co najgłośniej krzyczą o „prawdziwym „patriotyźmie i „prawdziwych” polakach to nedzni polityczni karierowicze lub totalna patologia blokersko bibicowska. I o honorze bogu i ojczyźnie maja takie wyobrażenie jak daltonista o kolorach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>