Spotkania z profesorem Andrzejem Rzeplińskim

Styczeń 12, 2018 KOD.

W Koszalinie we wtorek 9.01.2018, a w Szczecinie w środę 10.01.2018 odbyły się otwarte spotkania z profesorem Andrzejem Rzeplińskim.

Andrzej Rzepliński – polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w latach 2010–2016 prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Koniec jego kadencji przypadł na początek rządów PiS. Prezes starał się bronić Trybunału przed zakusami polityków, twardo stał na straży Konstytucji RP.
Po przejściu w stan spoczynku wspomaga działania służące obronie porządku demokratycznego państwa. Stał się symbolem oporu i 19 grudnia zeszłego roku mieszkańcy Warszawy tłumnie wyszli na ulice żeby mu podziękować.

Sala Biblioteki Koszalińskiej nie pomieściła wszystkich chętnych na spotkanie z ostatnim niezawisłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Uczestniczy siedzieli na podłodze, podpierali ścianę, tłoczyli się na korytarzu.
Profesor Rzepliński wygłosił wykład z prawa konstytucyjnego. Przypomniał, że zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa i wspólnym dobrem obywateli.

Relacja Krzysztofa Ulanowskiego ze spotkania – w drugiej części artykułu -> kodzachodniopomorskie.pl/relacje/demokracja-jak-samolot-nad-grenlandia/

 

 

W Szczecinie Ponad 500 osób wysłuchało wykładu oraz odpowiedzi na pytania profesora Andrzeja Rzeplińskiego: o wartości wolnych wyborów, roli Trybunału Konstytucyjnego i znaczeniu niezawisłości sędziów dla demokracji.

Fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego ze spotkania ->kodzachodniopomorskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up