Solidarnościowy protest przed konsulatem węgierskim w Krakowie

Kwiecień 14, 2018 .KOD

Polacy i Węgrzy często doświadczali podobnego losu. Niestety dzisiaj oba narody dały się uwieść autorytaryzmowi. Stopniowe niszczenie instytucji demokratycznych i rozkład państwa prawa stają się naszą wspólną codziennością. Władze postanowiły przekreślić epokowy sukces, jaki przypadł w udziale naszym narodom: integrację europejską. Wierzymy jednak, że i na Węgrzech, i w Polsce ludzi dobrej woli jest więcej. Nie zrezygnujemy z demokracji, państwa prawa i Europy. Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność ze wszystkimi, którym demokratyczne, praworządne i europejskie Węgry są bliskie.

14 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.30 odbył się solidarnościowy protest przed konsulatem węgierskim w Krakowie. Podczas pikiety kilkadziesiąt osób wysłuchało oświadczenia KOD-u w sprawie sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz niszczenia demokracji w obu krajach, których historia ma wiele punktów stycznych. Elżbieta Pytlarz przypomniała, że KOD dwa lata temu wspólnie z demokratami węgierskimi protestował przed polską ambasadą w Budapeszcie. Przedstawiciel młodzieży węgierskiej mieszkającej w Krakowie podziękował mieszkańcom Krakowa za wsparcie protestów na Węgrzech oraz przedstawił informacje na temat łamania zasad wolnych wyborów w tym kraju. Mówił o przypadkach znikania protokołów, o likwidacji wolnych mediów przed wyborami oraz o przyjęciu ordynacji wyborczej, która odebrała węgierskiej opozycji możliwość kontrolowania władzy. Pikietę zakończyło wspólne skandowanie hasła „Jarek, Wiktor dwa bratanki, zakujemy ich w kajdanki”.

Źródło: KOD Małopolska

W mediach:

Gazeta Wyborcza Kraków: Protest pod konsulatem Węgier: “Jarek-Victor dwa bratanki, razem zakuć ich w kajdanki!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up