Się dzieje!

KOD im. prof. Władysława Bartoszewskiego
Kwiecień 26, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

Za nami aktywny weekend. Bardzo aktywny.

Chwilę przed weekendem uzyskaliśmy zgodę na patronat Władysława Bartoszewskiego nad KOD-em. Teraz jesteśmy Komitetem Obrony Demokracji im. Władysława Bartoszewskiego. To oczywiście nobilituje, ale przede wszystkim zobowiązuje. Teraz, zanim coś powiem, zwłaszcza publicznie, choć nie tylko, pomyślę, czy nasz patron by tak mógł powiedzieć, czy by to zaakceptował, czy nie skarciłby mnie. Głęboki szacunek dla każdego człowieka (choć nigdy akceptacja dla niecnych działań i podłych zachowań) to chyba najważniejsza myśl Władysława Bartoszewskiego. Bo na tym przecież polega przyzwoitość. A przyzwoitym być warto.

Zjazd Koordynatorów Regionalnych pod Warszawą. Dwa dni dyskusji prawie wyłącznie nad statutem. Zabrakło czasu na wszystko. Ale… to jednak najważniejsze. Nie udało mi się uczestniczyć w drugim dniu obrad – miałem inne zadania, o których za chwilę. Ale z tego, co mi przekazano, udało się rozstrzygnąć wszystkie krytyczne dylematy. Zatem jesteśmy gotowi do zmian i do przyjmowania członków, kiedy tylko statut wejdzie w życie.

Pierwsze, sześciogodzinne, spotkanie Rady Programowej projektu Przestrzeń Wolności czyli Jakiej Polski Chcemy. Ponad czterdzieści wybitnych osobowości. Trudne dyskusje. Szukanie kierunku i kompromisu. To nie jest łatwe. Ale trzeba zacząć. No to zaczęliśmy. Teraz trzeba doprecyzować założenia, utworzyć zespoły robocze, uzupełnić skład o osoby, które dodadzą rozpoznawalności i atrakcyjności w kręgach, gdzie dopiero zamierzamy dotrzeć.

No, a jeszcze była w niedzielę Manifestacja w Pile. Czy gdzieś jeszcze? O ile dobrze słyszałem, pełen sukces. Się dzieje, jak powiedziałby niedościgniony wzór społecznego ADHD – Jurek Owsiak. Mam nadzieję, że nie oskarży mnie o plagiat 😉

W nocy z niedzieli na poniedziałek zaskoczył nas list otwarty Prezydentów, Ministrów, Przywódców Solidarności, Autorytetów. Satysfakcja, że nasze diagnozy są zbieżne. Wdzięczność za wsparcie. No i ogromny rozgłos w Polsce i w świecie. Nie jesteśmy sami. W takim gronie na pewno damy radę. A ci, którzy chcą zniszczyć Polskę, są coraz bardziej osamotnieni. Może powinni dołączyć do obozu demokratycznego? W grupie raźniej!

Koalicja Wolność Równość Demokracja. Inicjatywa ogłoszona przez KOD w czwartek wieczorem. Najpierw dołączyła Partia Demokratyczna. Potem .Nowoczesna. Za chwilę SLD. Dzisiaj Inicjatywa Polska tworzona właśnie przez Barbarę Nowacką. Wiele środowisk, partii i organizacji się jeszcze naradza. Mają wewnętrzne procedury i ciała statutowe. Ale widać już, że inicjatywa zaczyna funkcjonować. W najbliższych dniach zaczynamy się spotykać i koordynować działania. Tak, żeby nie trzeba było się podgryzać przed kamerami. Żeby wyjść ze wspólnym programem minimum (dla obywateli to maksimum) obrony podstaw ustrojowych.

Oczywiście zbliżamy się do finału zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Osoby mające niewątpliwy autorytet w obszarze prawa konstytucyjnego i porządku prawnego, jak Prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, prezesi Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień i Marek Safian, wielu profesorów, naukowców i aktywistów, a także zwyczajnych obywateli poparło już ten projekt. Warto dołączyć do tego grona.

Dzieje się znacznie więcej. KOD działa w tysiącach lokalnych kół. KOD to oddolna inicjatywa, która łączy się w wyrazisty głos obywateli. Chcemy wolności. Chcemy demokracji. Chcemy wzajemnego szacunku. I dla tych wartości poświęcają swój czas i swoje zaangażowanie. Nikt nie jest w stanie spisać wszystkich aktywności KODerek i KODerów. Ale one zmieniają Polskę. Zmieniają na lepsze. Razem możemy zdziałać znacznie więcej, niż w pojedynkę. Bądźmy razem. Działajmy wspólnie. Nie dajmy się dzielić. Żeby się działo.

Co jutro? Co pojutrze? Co w przyszłym tygodniu? Nie odpowiem na te pytania. To Wy, KODerki i KODerzy, odpowiedzcie mi. Co dalej? Co jeszcze? Jak dalej działamy? Ważne, że idziemy do przodu. I nie damy się zatrzymać. Się dzieje!

 

  1. Bardzo cieszy postępująca konsolidacja tak wielu środowisk politycznych i mówienie jednym nieustępliwym głosem. Bo tu nie chodzi o kompromis tylko walkę o przestrzeganie wcześniej przyjętych zasad. Być może to o takim znoszeniu podziałów i integracji Polaków mówił Pan Prezydent Andrzej Duda – co prawda w kampanii wyborczej.
    Być może aż tyle musiało się wydarzyć aby choć raz ramię w ramię iść razem. Mam wrażenie, że nie bez wzajemnej sympatii reprezentantów świata polityki i KOD. Co się dzieje , że Polacy potrafią się jednoczyć tylko w sytuacjach zagrożenia ? To ewenement. Jest sporo krajów, o których powiedzieć można, że potrafią działać w ciszy i spokoju, a ludzie szanują siebie na co dzień, a nie od święta katolickiego. Bardzo wyraźnie różnimy się od społeczeństw Europy Zachodniej pod kątem wzajemnej przyjazności i zaufania.
    Jeśli to bolesne dzieło przekuje się w sukces i obudzimy się kiedyś w normalnej rzeczywistości, bez konieczności udowadniania, że jesteśmy Europejczykami i jednocześnie Polakami. A co najważniejsze przestaniemy sami sobie udowadniać , że jeden jest lepszy , szybszy , sprytniejszy, silniejszy i cwańszy od drugiego. Wtedy zaczniemy budować wspólne dzieło, Polskę. A może będziemy je kontynuować w dużo zdrowszej atmosferze.

  2. Dochowanie wierności wartościom reprezentowanym przez Pana profesora Bartoszewskiego uchroni Polskę od ostatecznego spadku. To co obecnie dzieje się w kraju, jest mam nadzieję tylko epizodem. Choć cena jest bardzo wysoka. Już ją płacimy. Nawet nie wyobrażam sobie bólu jaki przeżywałby patron KOD, dożywszy tych czasów. Brakuje go jednak dzisiaj. Takim ludziom winni jesteśmy własne poświęcenia i twardy charakter w walce o Polskę. Jesteśmy winni to sobie. Jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom.
    Nie trzeba wielu argumentów aby opisać partię rządzącą z jej naczelnikiem ( także państwa). Nigdy nie odnosili się do Władysława Bartoszewskiego z szacunkiem. Nigdy nie usłyszałem od nich dobrego słowa o Profesorze. Nie raz jednak słyszałem niegodziwe słowa, które dziś pasują jak ulał do opisania ich samych. Taki to jest szacunek dla bohaterów zdaniem „prawdziwych” Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>