Relacja ze spotkania z Andrzejem Milczanowskim, 13.12.2018, Szczecin

Grudzień 19, 2018 KOD.

W roku 2018 postanowiliśmy upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zapraszając pana Andrzeja Milczanowskiego, który był wówczas członkiem Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej.

Jak wiele innych naszych spotkań, to także odbyło się w kawiarni Duet na WNEiZ Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach cyklu Kawiarenek Obywatelskich.

Na początek Pan Andrzej udostępnił nam nagranie swojego dziesięciominutowego wystąpienia z 13 grudnia 1981 skierowanego do stoczniowców informującego ich o internowaniach i aresztowaniach członków Solidarności. W swoim bardzo mocnym i emocjonalnym przemówieniu wzywał ich także do przeciwstawienia się bezprawiu.
Wiele z osób obecnych na naszym kawiarenkowym spotkaniu było uczestnikami tamtych wydarzeń w stoczni i wysłuchanie nagrania sprzed lat było dla nich bardzo poruszające.

Później pan Andrzej Milczanowski opowiedział nam, jak potoczyły się losy jego kolegów i jego samego aż do końca lat osiemdziesiątych.
Mówił także o swoim pobycie w więzieniu po wyroku skazującym go na 5 lat pozbawienia wolności, o swoim udziale w strajkach roku 1988 i o ostatecznym upadku rządów komunistycznych.

Później, zgodnie z tradycją naszych Kawiarenek Obywatelskich, nasz gość odpowiadał na pytania publiczności.

Relację napisała Anita Zdrojewska, wszystkie zdjęcia – fot. Krzysztof Wojtecki / KOD Zachodniopomorskie
za http://kodzachodniopomorskie.pl/relacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up