Niech wygra najlepszy!

Demokracja jest w nas
Sierpień 26, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

W sobotę, już jutro, zaczyna się proces wyborczy w KOD-zie. Wyborami regionalnymi na Pomorzu zainicjujemy cykl regionalnych kongresów wyborczych. Cykl, który zakończy się w pierwszy weekend października – 1 października Małopolska, 2 października regiony Lubuski i Warmińsko-Mazurski. To będzie wielki test dla naszej organizacji i dla naszego ruchu.

Wiele mówimy w ostatnich miesiącach o demokracji w Polsce i w świecie. Teraz przekonamy się, jak działa demokracja w KOD-zie. Czy my sami dorośliśmy do demokracji? Czy umiemy z niej korzystać? Czy umiemy ją realizować?

Demokracja to współpraca, to umowa społeczna. Umawiamy się, że będziemy szczerze rozmawiać i wspólnie decydować o kierunku, w którym razem pójdziemy. Razem pójdziemy. To niezwykle ważne. Nie decydujemy, kto postawi na swoim i zmusi innych do podporządkowania się. Nie wybieramy, kto będzie mógł innych upokarzać. W wyborach przesądzamy jedynie, kto ma wziąć odpowiedzialność. Odpowiedzialność za wszystkich.

Dlatego uważam, że w wyborach trzeba głosować kierując się egoizmem. Odpowiedzialnym egoizmem. Egoizmem, w którym myślimy o konsekwencjach wyniku wyborczego dla nas, a nie czy wygra ten, kto jest najpiękniejszy lub najmądrzejszy. I nie czy wygra ten, na którego ja głosowałem, ale czy w efekcie wyborów będziemy mieli lepszą czy gorszą sytuację. Czy stanę się członkiem grupy trzymającej władzę, znienawidzonej i zwalczanej, czy może grupy odrzuconej i dyskryminowanej? A może lepiej zadbać, żeby takich grup w ogóle nie było? Kto chciałby zostać sprawnym elementem efektywnie współpracującego zespołu, opartego na różnorodności, ale szukającego zgody i konsensusu?

Wierzę, że KOD po wyborach będzie lepszy. Że spory i waśnie odejdą do historii, a wyborcze rozstrzygnięcia pozwolą lepiej budować nasz ruch i nasze stowarzyszenie. Że wartości, o które walczymy dla Polski, znają dla siebie miejsce również w naszej organizacji.

Niech wygra najlepszy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>