NIE dla Opola w Kielcach

Maj 24, 2017 KOD

Stanowczo protestujemy przeciwko próbom przeniesienia w jakiejkolwiek formie z Opola do Kielc festiwalu piosenki polskiej. Kielczanie nie są złodziejami festiwali! Nie zgadzamy się na wciąganie mieszkańców miasta w obdzieranie polskiej kultury z 50-letniej tradycji!

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany jest od 1963 roku, corocznie w Opolu, z wyjątkiem jednego roku podczas stanu wojennego. KFPP nie jest własnością jednej opcji politycznej, jednej partii, ani jednego prezesa telewizji, która była polska, a dziś jest tylko partyjna. Przypominamy, że Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia każdemu „wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury” (Art. 73). Tymczasem władze TVP sekują artystów nie ze względu na ich dorobek czy poziom twórczości, ale za to, że biorą udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez legalnie działające w kraju stowarzyszenie KOD oraz partie polityczne. Protest Kayah przeciwko takiemu traktowaniu artystów nie był pierwszy. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że telewizja publiczna nie pokaże zaplanowanej premiery spektaklu Teatru Telewizji „Biały dmuchawiec” dlatego, że wystąpiła w nim aktorka Julia Wyszyńska, „wyklęta” za rolę w innej kontrowersyjnej sztuce „Klątwa”.

Formą cenzurowania wolności twórczej były również krytyczne głosy w stosunku do Muzeum II Wojny Światowej wypowiadane przez członków rządu, którzy przyznawali, że tej wystawy nawet nie widzieli.

Dość tego! Polska muzyka, polska kultura nie należy do jednej partii! Media publiczne, utrzymywane z pieniędzy wszystkich podatników i płatników abonamentu, nie mogą być tubą propagandową jednej ideologii! Nie przenoście nam Opola do Kielc!

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego

Komitetu Obrony Demokracji

Więcej: https://kielcekod.pl/2017/05/nie-dla-opola-w-kielcach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up