Naród sprawuje władzę bezpośrednio. Sejm zamiast ulicy

Lipiec 1, 2016 Jarosław Marciniak

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub BEZPOŚREDNIO.

Dzięki wykonanej wspólnie pracy, poświęceniu wielu dni i godzin cennego wolnego czasu przez zaangażowanych w obronę wspólnych wartości Polaków, KOD zaprezentował w Sejmie ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.
Zrobiliśmy to po to, by pokazać, że możemy sprawować władzę bezpośrednio, potrafimy się do tego zorganizować i przygotować.
Podpisy zebrane przez wolontariuszy w każdym zakątku Polski umożliwiły nam uczestnictwo w procesie tworzenia prawa, dla instytucji, w której obronie zrodził się nasz ruch.

Po prezentacji ustawy na pierwszym czytaniu ustawę skierowano do pracy w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, w której pracach również braliśmy udział. Prace niestety nie były nastawione na to, by efekt był merytoryczny, by ustawa pomogła w jakimkolwiek stopniu na przyszłość zażegnać sytuacji, której jesteśmy świadkami od jesieni 2015 roku.
Jak wyglądały prace w specjalnie powołanej podkomisji, najbardziej trafnie odda to jedno słowo „szybko”. Posłowie i posłanka PiS, w pierwszym głosowaniu w podkomisji uznali swój projekt za projekt główny, nad którym będą pracować. A następnie w drodze szybkiego głosowania w ciągu 3 dni artykuł po artykule z tej ustawy został przez nich przegłosowany. Czy zwracali uwagę na krytyczne opinie KOD, czy zwracali uwagę na krytyczne głosy opozycji, czy może zwrócili uwagę na krytyczne głosy Biura Legislacji Sejmu?

NIE, obowiązywała jedyna słuszna wizja partii, od której nie można odstąpić.
Czy zaczerpnięto coś z naszej propozycji ? Czy w ogóle nad nią się pochylono ?
Nie, nikt w czasie obrad podkomisji nie spojrzał do naszego tekstu.

Czy wczoraj w czasie 13,5 godzinnego posiedzenia Komisji wydarzyło się coś ciekawego ?
Przebieg z pewnością był burzliwy od samego początku, gdy poseł Piotrowicz wpadł na pomysł, by wyrzucić kamery telewizyjne z sali, w której miały być prowadzone prace komisji.
Na szczęście głośny protest z naszej strony, a także posłów i posłanek PO, Nowoczesnej i PSL, doprowadził do zmiany decyzji przewodniczącego i pozostania stacji telewizyjnych na obradach.
Jednak same obrady przypominały 1 do 1 obrady podkomisji. Nie został wysłuchany ani nasz głos, ani opozycji, ani Biura Legislacji Sejmu.

Ustawa, która jest efektem prac komisji to rozwiązanie na wskroś niekonstytucyjne:

– orzeczenia o niezgodności ustawy z konstytucją lub umową międzynarodową zapadają większością 2/3 głosów — to stoi jawnie w sprzeczności z art. 190 ust 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

– 4 sędziów TK jest w stanie doprowadzić do odroczenia wydania wyroku o 3 miesiące, a potem ra jeszcze o 3 miesiące, by finalnie sprawę umorzyć. To droga do zablokowania prac Trybunału i umorzenia każdej z niewygodnych spraw, nawet w przypadku, gdyby 9 pozostałych sędziów miało wspólną zgodną opinię.

– skuteczność wyroku TK w postępowaniu dyscyplinarnym będzie uzależniona od decyzji 2 osób Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów.

– ograniczono udział Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed TK

-wybór Prezesa TK został de facto odebrany Zgromadzeniu Ogólnemu TK i przekazany Prezydentowi, to ogromne ograniczenie niezależności trybunału.

– sprawy będą odbywały się tylko na rozprawach, co spowolni prace TK

– kwintesencją łamania prawa i stania wprost w sprzeczności z Konstytucją, trójpodziałem władzy, zasada demokratycznego państwa prawnego, są ostatnie artykuły ustawy :
art. 91. Mówiący o publikacji rozstrzygnięć – co jest pogwałceniem również niezależności władzy sądowniczej i zasady określoności przepisów prawa
oraz
art. 92. Dotyczący dopuszczenia do orzekania sędziów, od których przyjęto przysięgę, nawet jeśli podstawa ich wyboru jest wadliwa.

Powstaje pytanie, czy było warto ?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna:

– Oczywiście, że tak !

Po pierwsze mieliśmy i dalej mamy możliwość prezentowania naszego punktu widzenia tego, co dzieje się wokół TK i w związku z kryzysem konstytucyjnym, będąc w samym centrum wydarzeń.

Po drugie, cała Polska i cały świat mógł zobaczyć, jak traktowani są obywatele, których obiecano słuchać, którzy poświęcili swój czas i swoje pieniądze na to, by przygotować ustawę, która przez wszystkich w Sejmie (oczywiście poza PiS) była chwalona, która przynosiła rozwiązania na przyszłość zapobiegające tym złym sytuacjom, które obserwujemy od pół roku. Zebranie ponad 100000 głosów przez wszystkie środowiska za granicą postrzegane jest jako ogromny sukces. To między innymi dzięki temu i fantastycznej frekwencji na marszach jesteśmy postrzegani jako realna merytoryczna organizacja, którą warto wspierać, a nie grupa protestująca przeciwko władzy, która jedynie potrafi pojawić się na ulicach.

Po trzecie, każde nasze zdanie, każdy problem przez nas podniesiony został zaprotokołowany i będzie mógł stanowić bazę na przyszłość, przy pracach nad ustawą o TK, która będzie przywracać tę instytucję obywatelom.

Po czwarte, 2 czytanie wraz z głosowaniem wniosków mniejszości odbędzie się 5 lipca na Sali plenarnej, na której też będziemy, szykujemy w związku z tym pewną niespodziankę, ale jak to w takich przypadkach bywa, do ostatniej chwili należy czekać z jej ujawnieniem.

Linki :
1. http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/…
2. http://300polityka.pl/live/2016/06/…
3. http://aip24.pl/preview/1678793/
4. http://www.tokfm.pl/blogi/krzynowlo…
5. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kr…
6. http://natemat.pl/183301,krystyna-p…
7. http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/…
8. http://stooq.pl/n/?f=1070161&c=2&p=…
9. http://www.parlamentarny.pl/wydarze…
10. http://wiadomosci.wp.pl/kat,9972,ti…
11. http://www.polskieradio.pl/5/3/Arty…

 

  1. Jestem zawiedziony, że naród, nie ma wyrobionego instynktu samozachowawczego. Ubolewam, że dochodzą do głosu niebezpieczne zachowania osób ograniczonych umysłowo, które to, jak bezmózgie marionetki epatują agresją, prostactwem, faszyzmem, nacjonalizmem, ksenofobią , i że są to ludzie, którzy zawsze w historii wsławiali się nikczemnymi czynami, morderstwami i w konsekwencji prowadzili do wojen. Wszelkie manifestacje tych bydlackich środowisk świadczą o powyższym. Incydent na ukraińskim święcie to tylko jeden przykład. To był ewidentny atak na pokojowo usposobionych ludzi. Niezakłócone wcześniej święto było jednym z elementów wzajemnego szacunku do historii, ludzi i kultury. Już go nie ma. Przypominają mi się czasy LPR-u, Samoobrony. Przypominają mi się tacy panowie jak Roman Giertych, który dziś reprezentuje opcje rozumową, a nie ideologiczną , jak niegdyś, Adam Hoffman, Bosak, oczywiście Andrzej Lepper. Było o tyle lepiej, że wtedy traktowano ich raczej niepoważnie w zdecydowanej większości i takie również mieli poparcie w wyborach. Dziś o takich proporcjach można jedynie pomarzyć. Społeczeństwo zdurniało do reszty. Partia, jeszcze gorsza od wymienionych wcześniej, razem wziętych, demoluje kraj i osłabia UE, na której wyrośliśmy. Społeczeństwo jeśli byłoby dojrzałe do wolności, po takiej wpadce jaką sobie zafundowało w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich i po tym jak władza rozmontowała najważniejsze urzędy, przeprowadziła fatalne ustawy i rozbiera sądownictwo, powinno kulturalnie hołotę wyprosić z salonów i poprzez ślęczenie 24 h grupą 100 000 osób przy najważniejszych instytucjach, pożegnać ich na zawsze. Ale to tylko moje marzenia….Społeczeństwo będzie miało złojoną dupę, na życzenie bandy kretynów, którym nacjonalizm, komunizm pomyliły się z patriotyzmem i demokracją.

    • I słabi jesteśmy, że nie potrafimy pogonić Błaszczaków, Sasinów, Kurskich, Ziobrów, Kamińskich i wielu innych szkodników, PiSowskich pseudointeligentów z tytułami naukowymi. Przecież oni mają w gaciach. Ich arogancja na to wskazuje. Ziobro jak przemawia to się trzęsie. Błaszczak w czasie wywiadu dostaje nadciśnienia. To banda tchórzy i przestępców politycznych, których należy pozamykać w więzieniach o chlebie i wodzie. Bo straty, kraj i ludzie, poniosą zdecydowanie wieksze niż oni w tych więzieniach.

  2. Wiedziałam od początku, że ta nasza ustawa nie ma szans zaistnieć w obecnych warunkach, a mimo to złożyłam podpis, na zasadzie chińskiej metody – kropla drąży skałę, więc nie jestem rozczarowana powyższą relacją. Niestety musimy się przygotować jeszcze na nie jedną porażkę, na niejedno upokorzenie, mam tu na myśli zdarzenia z obchodów czerwca 56r w Poznaniu. Są to skutki niepójścia na wybory w ubiegłym roku znacznej części Społeczeństwa polskiego. Powinniśmy mieć żal i pretensje właśnie do nich, bo jacy są PiS-owcy i ich sojusznicy to wiadomo, widać i słychać na każdym kroku. PiS jest niereformowalny, żadne rozmowy, dyskusje, debaty z PiS-em nie dadzą żadnego rezultatu, muszą istnieć inne sposoby na powstrzymanie dewastacji prawa w Polsce, lekceważenia Konstytucji i tej z resztą większej części Społeczeństwa, która na PiS nie głosowała. Wątpię, a raczej jestem przekonana, że nie da się drogą prawną walczyć z kimś, kto nie stosuje tego samego prawa, tylko swoje, w zależności od potrzeb. W tym miejscu pozwolę sobie na anegdotę( co prawda z brodą): jest lato i samotny mężczyzna wszedł do sklepu mięsnego aby coś kupić na szybki posiłek, bo żona wyjechała a on nie zna się na gotowaniu, więc sprzedawczyni doradziła mu serdelki, mówi mu że to najprostsze danie, dobrze, kupił, ale odłożył je na chwilę, wyjął notes i prosi sprzedającą aby wytłumaczyła mu co ma z tym zrobić, jak ma je przyrządzić, to sobie zanotuje, sprzedawczyni zaczęła wyjaśniać co trzeba zrobić z tymi serdelkami, tymczasem do sklepu wpadł pies, złapał serdelki i w nogi, sprzedawczyni na to: „łap pan psa, ukradł panu serdelki”, na to samotny mężczyzna, „spokojnie, to ja mam przepis jak je należy przyrządzić”. Ot i takie właśnie mam skojarzenia, z tego co dzieje się do tej pory, między całą opozycją a PiS-em, niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>