Minął rok od nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Marzec 10, 2017 KOD

9 marca upłynęło 365 dni od niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9.03.2016 roku.

Z tej okazji cyfrę na liczniku zmienił prof. Andrzej Rzepliński. W krótkim przemówieniu podkreślił, że przez rok władza nie wykonuje tego, co każdy z nas musi wykonać – prawomocny wyrok sądu obowiązuje wszystkich. Przypomniał jak zniszczono Trybunał Konstytucyjnego oraz jaki chaos prawny powoduje niepublikowanie kolejnych wyroków i kontrowersje wokół wyboru kolejnych sędziów.

Licznik KOD-u stoi naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. KODerki i KODerzy pełnią przy nim dyżur 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Punktualnie o godzinie 13.00 zmieniają na liczniku cyfrę na kolejną. Właśnie o godzinie 13.00, 9 marca 2016 roku, Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie zakwestionował zapisy nowej ustawy PiS w sprawie Trybunału m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów, wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń, nakaz rozpatrywania wniosków według kolejności wpływu, wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez Trybunał, możliwość wygaszania mandatu sędziego Trybunału przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>