[MAPA PROTESTÓW] Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska

Listopad 22, 2017 .KOD

AKTUALIZOWANA MAPA PROTESTÓW

 

Szanowni Państwo,
21.11.2017 odbyła się konferencja koalicji 29 organizacji, które wyraziły swój stanowczy sprzeciw wobec przygotowanych propozycji zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych odbędzie się ich pierwsze czytanie na posiedzeniu w Sejmie. Przedstawione będą ustawy o Sądzie Najwyższym oraz ustawy o KRS przesłane przez Prezydenta RP.

Sprzeciw nasz dotyczy nie tylko merytorycznej części tych ustaw, ale również sposobu prac nad tymi propozycjami ustaw. Stoimy na stanowisku, że żadna partia, władza, czy większość parlamentarna, nie może zmieniać Konstytucji za pomocą zwykłych ustaw. Nie ma naszej zgody na wybór nowych sędziów KRS przez polityków. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej stanowi, że sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa mogą być wybierani tylko przez sędziów. Zmiany dotyczące Sądu Najwyższego zmierzają w takim kierunku, by politycy mogli wybierać sędziów, którzy będą stwierdzać ważność wyborów. To budzi nasze poważne zaniepokojenie, gdyż ten kierunek zmian może prowadzić do kwestionowania wyników wyborów przez zależny politycznie sąd.

Ponadto należy podkreślić, że projekty, którymi będzie się dzisiaj zajmował Sejm, nigdy nie zostały poddane konsultacjom społecznym. W lipcu suweren w 280 miejscach w Polsce domagał się wolnych, niezależnych i niezawisłych sądów, veta dla uchwalonych ustaw. Prezydent ugiął się pod presją społeczną, zawetował ustawy i obiecał szerokie konsultacje nad nowymi projektami. Obietnicy swojej jednak nie dotrzymał.
W tej chwili projekty wracają do Sejmu, wszyscy musimy być przygotowani na to, by raz jeszcze wyjść i bronić naszego prawa do Wolnych Sądów i Wolnych Wyborów.
Dziś czujnie przyglądamy się wydarzeniom w Sejmie, musimy być gotowi. W piątek w całej Polsce spotkajmy się pod sądami lub na placach naszych miast. Przygotujmy się wszyscy na tę batalię o wolne sądy. Brak niezależnych sądów to koniec demokratycznego państwa prawa!

Nie ufamy politykom PiS, którzy wielokrotnie pokazali już, że łamiąc wszelkie standardy, są w stanie przegłosować każdy najgorszy projekt.

Wzywamy parlamentarzystów do wstrzymania prac nad ustawami o KRS i SN oraz rozpoczęcia szerokiej konsultacji społecznych w tej sprawie.

Musimy być gotowi do walki o Demokracje i Państwo Prawa w Polsce.

Komitet Obrony Demokracji

 1. Oni już podpalili dom
  Ten, w którym mieszkasz- Polskę…
  Chcą gwałcić, rabować, kraść
  Runęli bezmyślnych wojskiem!

  To pisowska pseudokomuna
  Płonie Sejm, Senat, Trybunał!
  Ogrodzili parlament i nocą
  Konstytucję pałami łomocą…

  A to wszystko pod wodzą człowieka,
  Co za brata śmierć żółcią ocieka.

  Ty zdumienia unosisz brwi,
  lecz milczysz…
  NIE ROBISZ NIC!

  Za 500 plu… gawych srebrników
  kupili bierność Twą i sąsiada
  „Skoro wziąłem zapłatę” – myślisz –
  „krytykować ich nie wypada…”

  Tymczasem została nam Bracie
  Ostatnia wolności reduta
  Sąd Najwyższy i jego sędziowie
  Zamach na nich nie może się udać!

  Weź znicz i biało- czerwoną
  Pod ślepą Temidę przyjdź rano…
  Tam setki podobnych Tobie,
  Do walki o wolność powstaną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>