Manifest Europejski #23 IV - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12370
post-template-default,single,single-post,postid-12370,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Manifest Europejski #23 IV

Manifest Europejski

My, obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, świętujemy dziś rocznicę symbolizującą nasz powrót do rodziny narodów europejskich. Tydzień temu minęło 14 lat od traktatu akcesyjnego, na mocy którego szybko staliśmy się pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Od setek lat w naszych dziejach nie byliśmy w tak korzystnej sytuacji międzynarodowej, nie czuliśmy się tak bezpiecznie. Bezpiecznie, a zarazem swobodnie we wspólnych granicach. Paszporty, wizy, wielogodzinne kolejki na granicach, upokarzające kontrole, niewymienialność złotówki odeszły w niepamięć. Cenimy sobie swobodę podróżowania, osiedlania się, wyboru miejsca pracy, możliwość studiowania, leczenia, dochodzenia naszych praw – ponad granicami.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat nasza gospodarka rosła tempie nigdy dotychczas niespotykanym. Choć nadal stoją przed nią ogromne wyzwania, mamy świadomość, jak pomagały jej w tym mechanizmy wspólnego rynku europejskiego, poważne środki unijne na inwestycje czy dopłaty dla rolników i przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących. Dzięki unijnym funduszom nasze podstawówki, gimnazja i licea stają się szkołami z nowoczesnym programem nauczania i dobrze wyposażonymi pracowniami, a nasi uczniowie w ostatnich latach, jak dowodzą międzynarodowe badania, znaleźli się w czołówce krajów OECD. Choć nasze oczekiwania wciąż rosną, wiemy, że nasza ojczyzna zmienia się i rozwija. I mamy świadomość, że ten rozwój możliwy jest tylko w ramach wspólnej Europy.
Nie tylko czerpaliśmy z dobrodziejstw wspólnej Europy, ale wywieraliśmy też na nią realny wpływ. Do niedawna pełniliśmy rolę adwokata Ukrainy w UE. Donald Tusk jest Przewodniczącym Rady Europejskiej, Jerzy Buzek przewodniczył Parlamentowi Europejskiemu, kilkoro innych Polaków bardzo dobrze zapisało się w roli komisarzy unijnych.
Musimy jednak pamiętać, że nic nie jest dane na zawsze. Widzimy to dziś z rosnącą obawą, gdy zachowania i postawa obecnych polskich władz podkopuje naszą pozycję w Europie i ośmiesza Polskę, grożąc nam utratą nie tylko wielu dotychczasowych korzyści, ale przede wszystkim zepchnięciem naszej ojczyzny na europejskie peryferia.
Rozumiemy też, że nic nie jest doskonałe i także naszą wspólną Unię Europejską musimy zmieniać i reformować. Wiemy, że stoi przed nią wiele wyzwań: kryzys migracyjny, problemy wspólnej waluty bez wspólnej polityki fiskalnej, tzw. optymalizacja podatkowa czy zatruwanie środowiska naturalnego. Wiemy też jednak, że żadne państwo nie upora się z tymi sprawami w pojedynkę. Dlatego każdy odpowiedzialny Europejczyk rozumie, że współpracę europejską trzeba wzmacnia a nie rozluźniać. Trzeba szukać kompromisu, ale nie uchylać się od odpowiedzialności. Trzeba rozumieć, że dla integracji i współpracy nie ma alternatywy.
Dlatego apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, niezależnie od różnic poglądów, o harmonijne i ścisłe współdziałanie z europejskimi krajami i instytucjami. Dla dobra Polaków w Europie. Dla dobra Polski i Europy.
Małopolska Zjednoczona Opozycja:
* Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska
* Platforma Obywatelska
* Nowoczesna
* Sojusz Lewicy Demokratycznej
* Unia Europejskich Demokratów
* Związek Nauczycielstwa Polskiego
* Inicjatywa Polska
* (S)Prawa Kobiet
* Instytut Monteskiusza
* Klub Obywatelski
* Młody KOD Region Małopolska
* Stowarzyszenie Kuźnica
oraz parlamentarzyści opozycji


Tekst manifestu: Manifest Europejski

Przemówienia z marszu w Krakowie– PDF


Cały tekst ulotki: 23.04 Manifest- ulotka