Mamy 100 tysięcy podpisów pod naszym projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym!

Mamy 100 tysięcy podpisów pod naszym projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym!
Maj 5, 2016 KOD

Złożyliśmy w Kancelarii Sejmu ponad 100 tys. podpisów potrzebnych do rozpatrywania przez Sejm naszego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy włozyli mnóstwo wysiłku i czasu w zbieranie podpisów.

Najważniejsze zmiany, które proponujemy:

 • wybór sędziów Trybunału dokonywany większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów;
 • większy krąg podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów: Prezydent Rzeczypospolitej, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenia Ogólne sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego;
 • powierzenie dalszego sprawowania obowiązków sędziemu Trybunału, którego kadencja upłynęła, do czasu wyboru jego następcy;
 • kadencyjność prezesa i wiceprezesa Trybunału (6 lat).
  ślubowanie nowych sędziów przed Marszałkiem Sejmu, a nie przed Prezydentem, na tym samym posiedzeniu, na którym sędzia został wybrany;
 • utrzymanie dotychczasowych składów orzekających i zwykłej większości głosów w orzekaniu: pełny skład – 15 sędziów, przy kworum 9 sędziów, skład pięcioosobowy (dla większości spraw), skład trzyosobowy.

W naszym projekcie nie ma też utrudnień proceduralnych wprowadzonych przez ostatnie ustawy nowelizujące: terminów 3 i 6 miesięcy od zawiadomienia o rozprawie, w których nie można przeprowadzić rozprawy i konieczność wyznaczania rozpraw w kolejności wpływu wniosków.

Celem naszego projektu jest zapełnienie próżni, jaka może pojawić się po ewentualnym uchyleniu przepisów obecnej ustawy (uchwalonej w listopadzie i grudniu) i odrzuceniu starej (uchwalonej w październiku). A ponieważ należy się spodziewać, że obecna większość parlamentarna uchwali znów ustawę, która zostałaby zaskarżona, Komitet Obrony Demokracji proponuje projekt możliwy do zaakceptowania przez wszystkie strony sporu. Projekt, z uwzględnieniem koniecznych zmian, przywraca stan prawny ustawy z czerwca 2015 r. i pozwala na sprawne funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego.

 

  • Aga, co się udało? Złożyć niedobry projekt o TK w ręce PiS-u, który z niego zrobi dowolnego potworka? I jeszcze skorzysta z okazji, twierdząc, że to przecież opozycja chciała grzebania w ustawie o TK?

   Choć może w koalicji z Czarzastym da się gdzieś wyciąć „lub czasopisma”. 🙁

   • Niedobry projekt, o ktorym mowi pozytywnie min. prof. Safjan, i prezydenci Kwasniewski z Komorowskim? A co robic lepiej? Siedziec z zalozonymi rekoma i ttlko tupac nozkami?!! Super, ze KOD dal rade i przewidzial (!!!!!!) bieg zdarzen na pol roku w przod!!! Latwo byc malkontentem – to od nas zalezy, co zrobi z projektem PiS!!

 1. Jestem wzruszona. Czytając, że udało się nam wszystkim zebrać podpisy poleciały mi łzy. Prawo Polacy. Bądźmy silni bo nastały bardzo trudne czasy. Szczerze mówiąc na pierwszej manifestacji KODu nie sądziłam, że będzie aż tak źle z Polską. A przypuszczam, że będzie jeszcze gorzej niestety. Odwagi Polacy i bądźmy razem.

 2. Wszystkim watpiacym w dzialania KOD mowie,” Lecz zaklinam – niech zywi nie traca nadziei I przed narodem niosa oswiaty kaganiec; A kiedy trzeba, na smierc ida po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!…Moj Testament , Juliusz Slowacki

 3. Fajnie, że się udało, ale wszystko w rękach rządzących. A oni już się postarają, żeby to, co nie wyjdzie spod ich rąk i z ich głów, nie miało racji bytu. Zgadzam się z Kasią: również nie sądziłam, że będzie aż tak źle choć jestem znaną czarnowidzką.

 4. Idea nowej ustawy o TK to woda na mlyn PiSu. Bo skoro skladamy projekt nowej ustawy to znaczy ze z obecna ustawa jest cos nie tak.. Legitymizujemy tym samym dzilania „naprawcze” PiS wokol TK.. Moim zdaniem to duzy blad i brak logiki w dzialaniach KOD.. Pozdrawiam

  • Panie Arturze,
   Zanim zaczęłam zbierać podpisy pod Obywatelskim projektem Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym też miałam takie wątpliwości 🙂 Po co nowy projekt, skoro kwestionujemy ustawę „naprawczą” PiS?
   Ale zebrałam się w sobie i przeczytałam ustawę o TK z 25 czerwca 2015 r (obowiązującą obecnie, po uznaniu za niekonstytucyją „ustawy naprawczej” PiS) i porównałam ją z projektem Obywatelskim. No i okazało się, że w KODzie jednak ktoś myśli logicznie 🙂
   Obywatelski projekt Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest w zasadzie taki sam, jak obowiązująca ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 roku, z drobnymi zmianami uwzględniającymi wnioski z ostatniej debaty publicznej. Najważniejsze zmiany opisano powyżej i Jarosław Marciniak rozmawia o nich z prof. Safjanem – warto przeczytać 🙂
   Można by jeszcze zapytać, dlaczego nie proponujemy tylko poprawek do Ustawy z czerwca 2015 roku, a składamy od nowa projekt całej ustawy? Ktoś w KODzie okazał się bardzo przewidujący, i zostało to przez projektodawców wyjaśnione w założeniach do projektu Obywatelskiego.
   „Wprowadzone w grudniu 2015 zmiany naruszyły spójność ustawy z 25 czerwca 2015 r., której pierwotnym celem było zwiększenie efektywności orzeczniczej Trybunału. Zmiany te Sejm i Senat uchwalały bardzo pospiesznie, nieoczekiwanie, pod osłoną nocy, z naruszeniem konstytucyjnych norm kształtujących zasadnicze elementy procedury ustawodawczej. Można przypuszczać, że ustawodawca nie zawaha się wprowadzić kolejnych kontrowersyjnych zmian w taki sam sposób w przyszłości. Z tych względów, Projektodawcy, w miejsce ustawy nowelizującej, zdecydowali się złożyć do Sejmu projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, w większości zgodny z treścią ustawy z 25 czerwca 2015 r, z niewielkimi zmianami. Dzięki temu procedowanie nad niniejszym projektem będzie możliwe niezależnie od niemożliwych do przewidzenia kolejnych zmian ustawodawczych.”
   A więc, nawet jak Sejm uchwali nową ustawę o TK i uzna za nieważna ustawę z 25 czerwca 2015 r, to projekt Obywatelski dalej będzie aktualny. PiS nie może go przerabiać, bo projektu obywatelskiego nie wolno zmieniać, a w razie czego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej może go wycofać z Sejmu.
   Nie jestem naiwna i wiem, że PiS nie przegłosuje teraz projektu Obywatelskiego. Ale chodzi też o coś więcej. KOD próbuje krystalizować społeczeństwo obywatelskie w naszym kraju, aktywizując tych zwolenników demokracji w Polsce, którzy jak dotąd nie angażowali się społecznie. Tylko masowa aktywność może zrównoważyć wpływ, jaki zyskują w społeczeństwie autorytarne pomysły. Tylko masowy odruch protestu może obronić jednostki przed zastraszeniem. A jednym ze sposobów obrony standardów demokratycznego państwa jest właśnie Obywatelski projekt Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, projekt ponad 100 tysięcy obywateli.
   Serdecznie pozdrawiam

   • „PiS nie może go przerabiać, bo projektu obywatelskiego nie wolno zmieniać, a w razie czego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej może go wycofać z Sejmu.”

    A kto Pani naopowiadał takie bajki, że projektu obywatelskiego nie można zmieniać? Nie mogą tego robić wnioskodawcy, ale posłowie jak najbardziej mogą, a PiS-owcy zrobią to na pewno. Wycofywać (do końca drugiego czytania)? Trzeba być nieźle oblatany w procedurach i zwyczajach sejmowych (którego KOD-owcy nie mają), żeby „nie dać ciała”. Szanse, by wyszli obronną ręką, są niewielkie.

    Aktywizować ludzi poprzez pokazywanie jak ich energię wyrzucać w błoto? Bo chyba Pani nie powie, że podpisujący z uwagą i pełnym zrozumieniem skutków, przeczytali ten projekt i dopiero machnęli swój PESEL. Czego ma więc uczyć ten „projekt obywatelski”?

    Powiem jeszcze dosadniej – KOD ma poważne problemy ze swoim prawnym istnieniem (własnego autorstwa), a idzie w zaparte, myśląc, że to jest jakieś wyjście i jeszcze proponuje „złą” ustawę (niestety, to nie miejsce, gdzie dałoby się rozwinąć uzasadnienie, a forum zniknęło). PiS, to mistrzowie haków i nie sądzę by im umknęła ta ekwilibrystyka, choć uderzą w najkorzystniejszym dla siebie momencie.
    Wchodzenie w bezpośrednią rozgrywkę, jako gracz w stanowieniu prawa, czy będąc elementem formalnej koalicji (choć lider KOD-u twierdzi, że tylko patronem), to bardzo niewygodna pozycja do obrony demokratycznego państwa prawnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>