LUD o świadomym wyborcy

Luty 27, 2018 .KOD

Latający Uniwersytet Demokracji tym razem gościł w Kielcach Różę Rzeplińską, działaczkę społeczną. Tematem była organizacja społeczeństwa obywatelskiego w obliczu wyborów. W Willi Hueta zgromadziło się ok. 50 osób.

Spotkanie LUD pod hasłem „Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować?” zorganizował Region Świętokrzyski KOD w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji. Tym razem nie był to typowy wykład i pytania z sali, ale raczej warsztaty na temat organizacji i kontroli wyborów. Rzeplińska zachęcała do przerywania i zadawania pytań w trakcie wystąpienia, kilka razy dochodziło do dyskusji między osobami zgromadzonymi na sali.

– Zastanówmy się nad trzema najważniejszymi zadaniami dla naszego miasta. Chodzi o konkrety, na przykład budowa konkretnej drogi, a nie jakaś ogólna poprawa stanu dróg. Zadajmy pytania obecnym radnym i kandydatom, właśnie dotyczące tych zagadnień — mówiła Rzeplińska.

Wyświetlała na ekranie przykłady nieodpowiednich ulotek wyborczych — albo zbyt ogólnych, albo przeładowanych niepotrzebnymi informacjami. Wskazywała, że kandydaci często po prostu bezrefleksyjnie przepisują na ulotkach kompetencje samorządu z obowiązującej ustawy.

LUD był kolejnym spotkaniem organizowanym przez świętokrzyski KOD, którego tematyką były zbliżające się wybory samorządowe. W najbliższym czasie przygotujemy trzecią debatę samorządową. Cały czas aktywnie uczestniczymy w projekcie Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a którym mówił na zakończenie spotkania z Rzeplińską nasz pełnomocnik OKW w regionie Krzysztof Palacz.

Przypominamy, że można zgłaszać chęć udziału w projekcie OKW (jako obserwator lub mąż stanu w komisjach wyborczych), wypełniając formularz na stronie internetowej
https://okw.info.pl/index.php/zglos-sie-do-okw/

Spotkanie LUD odbyło się w środę 21 lutego.

/ziem/

Foto: Andrzej Domoń/KOD Świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up