Lublin solidaryzuje się z sędziami

Grudzień 5, 2019 KOD.

1 grudnia w ponad stu miastach Polski odbyły się manifestacje w odpowiedzi na apel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

W Lublinie pod gmachem Sądu Okręgowego zebrało się około 500 osób, aby wyrazić swoją solidarność z sędziami szykanowanymi za obronę niezależności sądów i zasad praworządności.

Sędzia Monika Płoska-Pecio, reprezentująca lubelską Iustitię mówiła: „Składając ślubowanie, obiecaliśmy stać na straży prawa i orzekać niezawiśle, i zgodnie z własnym sumieniem. Nie wyobrażam sobie, abym ja czy moi koledzy i koleżanki nie pamiętali o rocie tego przyrzeczenia.”
Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji mówił o potrzebie solidarności obywatelskiej : „Zgromadziliśmy się tu z porywu serca, by solidarnie stanąć razem i wesprzeć polskich sędziów jako obywatele.”
Na manifestacji pojawili się lubelscy adwokaci i adwokatki z togami w rękach.
Protestujący przynieśli wypisane hasła: Ręka podniesiona na sędziów jutro uderzy w nas, Stop szykanowaniu sędziów, Wolne sądy.

Pikiety wsparcia odbyły się także w Białej Podlaskiej i Puławach.

Magdalena Bielska
foto: Ewa Pilipczuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>