List poparcia dla protestów pielęgniarek

Komitet Obrony Demokracji
Czerwiec 6, 2016 KOD

Warszawa, dn.5.06.2016

LIST POPARCIA DLA PROTESTÓW PIELĘGNIAREK

Solidaryzujemy się z pielęgniarkami i popieramy ich walkę o godne płace i warunki pracy. 4 czerwca 2016 r. obchodziliśmy kolejną rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Świętując to wydarzenie, nie zapominajmy o tym, że nie wszystkie zgłaszane wtedy postulaty zostały spełnione. W programie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” znalazł się wtedy zapis: „Chcemy zapewnić pracownikom służby zdrowia godziwe płace i warunki do opieki nad chorymi”. Najwyższy czas, by tak się stało.

Zespół Ekspertów Projektu KOD
„Przestrzeń wolności. Jakiej Polski chcemy”

Zarząd Główny KOD

 1. Ciężka, odpowiedzialna praca wymaga godziwego wynagrodzenia. Solidaryzuję się z paniami pielęgniarkami i wszystkimi ciężko pracującymi zarabiającymi grosze.

 2. Zaniepokojony rodzic says:

  Autorom listu oraz popierającym go zwracam uwagę, że protest dotyczy sporu pomiędzy zakładową organizacją związkową, a dyrekcją szpitala. Nie toczy się pomiędzy MZ a ogólnopolskim ZZ. Upolitycznianie tego sporu jest niedopiszczalne. Ten list jest dowodem niezrozumienia sprawy przez jego autorow lub po prostu próbą przywalenia PISowi (którego zwolennikiem nie jestem). Takie poparcie prowadzi do eskalacji konfliktu w szpitalu, a tym samym do tego, że najciężej chore dzieci w kraju nie są leczone już od 2 tygodni. Róbcie proszę swoją robotę tam, gdzie jest na to miejsce, a nie popierajcie skandalicznej i nielegalnej formy protestu. Pozdrawiam i szczerze życzę bardziej przemyslanych akcji w przyszłości.

  • Sztuka czytania ze zrozumieniem — trudna sztuka. A gdzie w tym dokumencie napisano, ze dotyczy on konkretnego szpitala? W odróżnieniu od krytyki list jest przemyślany.

   • Jeżeli list zostaje wysłany w takim momencie, to chyba oczywiste, że dotyczy właśnie tego protestu, zaś nie wpisanie jakiego szpitala dotyczy jest tylko manipulacją. W tym kraju każdy za mało zarabia (patrz średnie zarobki w krajach UE), więc nie rozumiem po co popierać akurat spór płacowy pielęgniarek. Za chwilę na ulice wyjdą policjanci, strażacy, nauczyciele, stoczniowcy, górnicy itd. Czy ich żądania też wszystkie będziemy popierać? Gdyby ktoś to dobrze przemyślał to byłoby to poparcie dla wszystkich obywateli, którzy chcą pracować w godnych warunkach za godną płacę. Jak wiadomo w kraju brakuje pielęgniarek, mogą więc stawiać warunki przy zatrudnieniu. Dla mnie protest pielęgniarek to jedynie walka o kasę, a mówienie o warunkach pracy to fikcja- wystarczy tylko poczytać sprzeciwy Izby Pielęgniarek do rozwijania zawodu opiekun medyczny (pomoc dla pielęgniarek) oraz zatrudniania ratowników medycznych na etacie pielęgniarki. Przyznam, że też kusiłoby mnie popieranie pielęgniarek, żeby dokopać rządowi PIS, ale to po prostu jest nieuczciwe i na dłuższą metę odbije się czkawką.

    • Problem pielęgniarek/położnych jest nieco bardziej skomplikowany.
     Praca w zmianach 24-godzinnych jest standardem. Układ „kontraktów” pozwala na pracę non-stop praktycznie bez ograniczeń. Na ile niebezpieczne dla pacjenta może być przemęczenie pielęgniarki nie muszę nikomu tłumaczyć.
     Wypadki z pewnością będą pytanie tylko kiedy i ile.
     Czy chcemy tylko czekać?

  • Jednostronny i wypaczony, nie dotykający sedna sprawy komentarz. Niestety to politycy właśnie jak widać mają siłę sprawczą aby cokolwiek z tym problemem zrobić , choć cokolwiek nic nie znaczy , tak jak ten milion zł. Przypomnę jak kilkanaście milionów, bodajże na izbę lekarską, a może inną instytucję, sypnął z rękawa pan min. o szlachetnie brzmiącym nazwisku Radziwiłł. Szkoda tylko, że błękitna krew na tym się kończy, gdyż bezpośrednio podległy ministrowi szpital, powinien być jego oczkiem w głowie. Jego funkcjonowanie jednak od wielu lat jest coraz gorsze. Widać jak obecna władza traktuje ludzi i tę placówkę, i jak za pewne „wyciągnęłaby” szpital z problemów – nie widząc go, ignorując i oczerniając pielęgniarki. Panie pielęgniarki to nie jakieś związki zawodowe, tylko po pierwsze, wartościowe osoby, odpowiedzialnie wykonujące swoją pracę, podejmujące decyzję dramatyczną i emocjonalnie bolesną dla nich. Szczytem odpowiedzialności właśnie i odwagi jest takie postawienie sprawy, bo nie chodzi o chwilowe przymknięcie oka przez pielęgniarki i tkwienie w sytuacji powoli zagrażającej małym pacjentom (lista postulatów), tylko rozprawienie się z ciągłym niedofinansowaniem, ale także przestarzałymi rozwiązaniami systemowymi, tak ważnej i wręcz strategicznej placówki .Umówmy się. Kwota jaką otrzymuje polski kościół na walkę polityczną u boku PiS od nas, mogłaby rocznie sfinansować kilkadziesiąt takich szpitali, a w dalszej perspektywie, nawet polski program kosmiczny. Proszę przelać moje podatki na szpital, a nie na skompromitowany kościół w państwie wyznaniowym. W następnej kolejności należy jeszcze zrozumieć sedno zadłużania się placówek służby zdrowia. Czy inteligent Zaniepokojony rodzic, o swoje dziecko, wyobraża sobie sytuację, w której lekarz mówi. Proszę wybaczyć. Państwa syn nie przeżyje, gdyż właśnie skończyła nam się aparatura , a na kredyt już nie bierzemy. Do widzenia. I jak tam skandaliczna forma protestu teraz wygląda w oczach inteligenta ? I szczerze życzę bardziej przemyślanych akcji narządu zwanego mózgiem.

 3. Zespół Ekspertów Projektu KOD – a moze by tak esperci przedstawili sie z imienia i nazwiska a nie w tlumie

  piszecie o poparciu a gdzie Eksperci byli przez 27 lat piszecie z jednej strony o wywalczonej wolnosci ,powolujecie sie na zapisy „Solidarnosci” piszac tylko ze nie wszystko wyszlo
  – napiszcie w takim razie jak obie strony i PiS i PO (ludzie z oboma frakcjami zwiazani) handlowali dlugami szpitalnymi, jakie byly luki prawne
  – napiszcie jakie roszady na stolkach dyrektorskich od szpitala do szpitala byly – to tez kosztuje

  czytajac na forach pielegniarskich : 2-3-5- lat stazu pracy ukonczony kurs taki i taki i taki placa taka i taka (celowo nie podaje kwot bo tu sie wahaja9) i roszczeniowa postawa musze miesc znacznie wiecej to przypomina mi sie rok 1990 i moje pierwsze pobory 333.000 z-. poszedlem wtedy do sklepu kupilem komodke (lustro i dwie szufladki) za 300.000 zl. (przez nastepny miesiac musiala nam wystarczyc pensja zony) -dlaczego o tym pisze? bo to byl tez taki czas i owczesni rzadzacy otrzymali duze zaufanie i nadzieje i poparcie a ze w ciagu tych 27 lat zycie skorygowalo kto i o jakie i czyje interesy dbal

  • Ja również nie mam wątpliwości co do wielu nieprawidłowości i wielokrotnych oszustw w 27- leciu. Fakty mówią za siebie. Uważam jednak, że zarzuty dotyczące ekspertów, których przez 27 lat rzekomo nie było, nie powinny być pod adresem KOD. Przecież nikt nigdy w KOD nie powiedział, że wszystko co się działo było cudowne i uczciwe. Moim zdaniem KOD wypowiada się na temat bieżącej sytuacji, bo w niej się narodził i nie można prostym trikiem i uproszczeniem przenosić odpowiedzialność na KOD, tylko dlatego ,że manifestuje wspólnie z partiami politycznymi, które to do KOD się przyłączają, a nie na odwrót. Manifestuje na innym levelu i tylko PiSowskie uproszczenie może tak traktować sprawę. Fundament jest podstawą i wszyscy mają prawo w jego obronie manifestować. Pod wspólnymi wartościami właśnie. I to jest patriotyzm. Troska polega na obronie dobra wspólnego, a nie grupowego, którego doświadczamy. Złe stosunki z sąsiadami, którzy patrzą na nas jak na wybryk natury. Obrażanie się, odgrażanie orendownikom pokoju i demokracji w naszym kraju z Zachodniej Europy oraz USA są prostactwem, brakiem szacunku i minimum kultury. Nie nie. Nie chodzi wcale o to aby się nie odzywać i jak to lubią mówić, być wasalem Europy, tylko rozumieć istotę lub odrzucić doktrynę, uznać prawdziwy kontekst sytuacji i bez sensu nie bredzić robiąc z siebie chłopskiego inteligenta. Wracając do służby zdrowia. Właśnie państwowość opieki medycznej doprowadziła ją do takiego stanu. Brak reform. Generowanie długów przez niedoszacowane wydatki placówek w kontraktowaniu z NFZ, przez złe nimi zarządzanie. Finansowanie niezależne od poziomu świadczeń oraz efektów leczenia-brak statystyk, hulaj dusza, nikt mnie nie rozlicza. To jest patologia. Kłania się brak rynkowych warunków wypierania czarnych owiec, wszak i tak kasa jest. Pan ordynator zadowolony bo swoje prywatne poletko uprawia na państwowym wikcie, a nawet opierunku. To jest patologia. To jest pokłosie obecnych kłopotów.

 4. Najważniejsze jest zdrowie dzieci …i to nie podlega dyskusji..Ale jak długo można wykorzystywać łatwy cel,jakim są ludzie pracujący pod ogromną presją wszystkich stron społecznych.Odpowiedzialni są wszyscy dotychczas rządzący .Trzeba natychmiast sprawę załatwić ,a koszt w tym przypadku nie ma znaczenia.Skoro stać rząd PiS na wydatki 560 000 000 zł ( na 3 lata) na poprawę stosunków kościół państwo oraz 1 300 000 000 zł. na działanie kościoła ( roczne koszty) a także 26 000 000 zł. dla o.Rydzyka i wiele innych dziwnych darowizn….to tłumaczenie że CZD jest zadłużone na 300 000 000 zł. nie jest żadnym argumentem!! …………………….

 5. Powszechna służba zdrowia z pewnością kuleje i jest to niestety stan zastany przez obecne „władze”. Nieprawidłowości płacowych jest z pewnością wiele i ta grupa zawodowa z pewnością nie jest też należycie doceniana. Wiadomo, że bez radykalnych kroków sytuacja będzie się pogarszać, ilość pracujących u nas polskich pielęgniarek będzie zamiast rosnąć (wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wydłużaniem się długości życia ) będzie spadać jeżeli nie zmienią się ich warunki płacowe. Potrzebny jest całościowy i szybki program istotnej poprawy i takiego programu mamy prawo się domagać A personalnie każdy z nas ma prawo popierać niedocenianą kadrę pielęgniarską. KOD jako organizacja ma prawo domagać od rządu programu naprawy tej sytuacji i krytykować społecznie niezrozumiałe dotacje np dla Kościoła zamiast przeznaczania pieniędzy miedzy innymi na niedofinansowaną kadrę pielęgniarską i życzyć pielęgniarkom, aby ich praca była właściwie doceniana. Wszelkie oficjalne apele do rządu w imieniu strajkujących małych w istocie grup, są tylko wołaniem dla wołania.

 6. Stawianie sprawy w ten sposób, że postulaty pielęgniarek to wyłącznie „żądanie kasy”, oznacza zafałszowanie ich stanowiska. Przecież postulaty dotyczą warunków pracy w szerokim znaczeniu, włącznie z organizacją pracy i zarządzania szpitalem, a więc też warunków, w jakich są leczone dzieci. W dodatku interpretowanie protestu pielęgniarek jako działanie szkodliwe dla pacjentów – wobec ich (pielęgniarek) starań o zabezpieczenie leczonych dzieci – ma charakter szantażu: jeśli będziecie stawiać jakieś żądania, to oskarżymy was o szkodzenie dzieciom. Bardzo brzydki szantaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>