List otwarty działaczy „Solidarności” i podziemia lat 80. do Prezydenta Andrzeja Dudy

Marsz "Jedna Polska - dość podziałów" - relacja
Październik 7, 2016 KOD

Szanowny Panie Prezydencie!

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecną sytuacją polityczną. Jesteśmy także zaniepokojeni językiem, jakiego używają przedstawiciele rządzącej formacji – i niestety Pan również – w stosunku do ludzi nie podzielających ich poglądów. „Komuniści i złodzieje”, „oderwani od koryta”, „ludzie poprzedniej władzy, gorszego sortu”, „ci, którzy utracili przywileje”, „posiadający gen zdrady” – to tylko niektóre z epitetów. W tym samym stylu o politycznych oponentach wypowiadała się komunistyczna władza.
Reakcją rządu polskiego na krytykę niedemokratycznych praktyk są oświadczenia, że ta krytyka to wynik podszeptów wrogów wewnętrznych, którzy wynoszą wewnętrzne sprawy naszego kraju na międzynarodowe forum.

Wypisz wymaluj, tak samo reagowali komunistyczni władcy.

Nie tylko w retoryce, ale i w działaniach obóz rządzący naśladuje komunistycznych władców. Zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnego, atak na niezawisłość sędziowską, zapowiedzi usuwania niepokornych sędziów, ręczne sterowanie prokuraturą, czystki w radiu i telewizji, które stały się tubą propagandową rządzącej partii, likwidacja niezależnej prokuratury, zapowiedź wprowadzenia do szkół jedynie słusznej ideologii, groźby w stosunku do samorządu terytorialnego,  obsadzanie stanowisk państwowych ludźmi, których jedyną cechą jest podległość partyjnemu bossowi  – wszystko to jest ideowym nawrotem do czasów sprzed 1989 roku.
Umorzenie śledztwa w sprawie afery SKOK-ów, faktycznego bankiera obozu rządzącego i postawienie na czele jednej z komisji człowieka, który na tej instytucji dorobił się majątku, to sygnał, że wierność partii gwarantuje bezkarność. Skąd my to znamy?

Miała być IV Rzeczpospolita, jest PRL-bis.

Pan, Panie Prezydencie, umacnia ten system, zarówno w swoich wystąpieniach, jak i praktyce żyrowania decyzji obozu rządzącego.
To z Pana ust usłyszeliśmy pogardliwe i obelżywe określenie „teoretycznie nie zdrajcy”, jak nazwał Pan tych wszystkich, którzy ze społecznego nadania rządzili w Polsce po 1989 roku. Wśród nich byli także reprezentanci nurtu, z którego Pan się wywodzi.

To Pan wykazał lekceważenie wobec prawa, nie dopuszczając do zakończenia procesu prominentnego polityka rządzącej partii, oskarżonego o użycie służb specjalnych dla politycznych korzyści. Ten polityk jest dziś ministrem odpowiedzialnym za te służby.

To Pan podpisuje pośpiesznie, niekiedy nocą, ustawy dyktowane przez rządzącą większość, z pominięciem konsultacji społecznych i lekceważeniem dla dobrego stanowienia prawa.

Podczas Pańskiego przemówienia na uroczystościach symbolicznego pogrzebu żołnierzy antykomunistycznego podziemia, nacjonalistyczni bojówkarze pobili działaczy Komitetu Obrony Demokracji, zaś minister obecnego rządu stwierdził, że przybyli tam w celu „zakłócenia uroczystości”. Oznacza to, że obóz rządzący wysługuje się w swej praktyce ugrupowaniami, których program i praktyka niebezpiecznie zbliża się do faszyzmu. Mało tego, schlebia im i chwali za patriotyzm. A dzieje się to w warunkach, gdy gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przestępstw na tle nienawiści rasowej, w tym pobić osób o innej karnacji skóry. Polityka historyczna, którą nachalnie lansuje rządowa propaganda, sprawia, że na wzór bolszewicki, historia staje się elementem propagandy, pełną uproszczeń i zakłamań, miast być miejscem rzeczowych sporów, refleksji i zadumy.

Symbolem nowego stylu rządzenia staje się pałka bejsbolowa z godłem Polski Walczącej. To obraza ludzi z Państwa Podziemnego, do których legendy nieudolnie próbuje nawiązać rządowa propaganda. Tych ludzi obraża się zmuszając polskich żołnierzy do czytania tzw. apelu smoleńskiego podczas wszystkich uroczystości ku czci poległych.

Polska po ’89 roku stała się ważnym członkiem NATO i Unii Europejskiej. Ta pozycja jest dziś rozmieniana na drobne. Retoryka „podnoszenia z kolan” skazuje nas na izolację wśród narodów europejskich i niesie zagrożenia dla bezpieczeństwa politycznego oraz  ekonomicznego naszej Ojczyzny. Realizacji strategicznych celów polskiej polityki zagranicznej, za którą jest Pan współodpowiedzialny, nie sprzyjają kuriozalne wywiady ministra spraw zagranicznych, czy rażące prymitywną retoryką wypowiedzi ministra spraw wewnętrznych.

W PRL-u byliśmy uczestnikami demokratycznej opozycji, działaliśmy w jawnej i podziemnej „Solidarności”. Byliśmy inwigilowani, aresztowani, skazywani na więzienie. Towarzyszyła temu propaganda kłamstwa. Jednak wówczas mieliśmy świadomość, że czyni to władza nie mająca demokratycznego mandatu, której siła bierze się obcego nadania. Dziś kłamie władza, która uzyskała mandat w wolnych wyborach. Nie negując jej prawa do wprowadzania zmian, nawet jeżeli nie wydają się nam one korzystne, nie zgadzamy się natomiast na metody, przy pomocy których obecne władza sprawuje rządy.
Dostrzegamy zasadnicze różnice między poprzednimi rządami, ze wszystkimi ich słabościami a obecnymi rządami, które niszczą prawo, instytucje oraz demokratyczne obyczaje.

By uporać się z licznymi zagrożeniami, Polska dziś potrzebuje osłabienia napięć, wzajemnego zaufania, współpracy ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi. Jeżeli to nie nastąpi, nasz kraj straci nie tylko to wszystko, co udało się nam osiągnąć, ale nie weźmie udziału w grze o przyszłość – o dobrą przyszłość Polski, Europy i świata.

Panie Prezydencie!

Zwracamy się do Pana, jako reprezentanta godności naszej ojczyzny. Chcemy wierzyć, że znajdzie Pan w sobie siłę i stanie Pan ponad podziałami politycznymi, że podejmie Pan działania, które sporom politycznym przywróci cywilizowane ramy. Tego wymaga polska racja stanu.

Konrad Bieliński
Jerzy Borowczak
Jan Ciesielski
Józef Duriasz
Halina Flis-Kuczyńska
Władysław Frasyniuk
Stanisław Handzik
Ewa Hołuszko
Stanisław Huskowski
Zbigniew Janas
Tadeusz Jedynak
Jan Kofman
Henryka Krzywonos-Strycharska
Waldemar Kuczyński
Bogdan Lis
Jan Lityński
Krzysztof Łoziński
Andrzej Milczanowski
Ewa Milewicz
Piotr Niemczyk
Stefan Niesiołowski
Edward Nowak
Janusz Onyszkiewicz
Wojciech Onyszkiewicz
Józef Pinior
Krzysztof Pusz
Jan Rulewski
Ernest Skalski
Grażyna Staniszewska
Barbara Toruńczyk
Henryk Wujec
Ludwika Wujec
 1. Przyznaję ,że list mnie głęboko poruszył a nawet wzruszył.Jest pytanie czy da się osiągnąć jakikolwiek pozytywny rezultat gdy adresatem tego apelu jest osoba prezydenta znanego skądinąd z tego,że jest jak określa się go powszechnie , marionetką – postacią bez własnego zdania,bezwolnym figurantem pokrętnych manipulacji tzw. „dobrej zmiany”. Ten człowiek nie jest wstanie niczego zrozumieć a tym bardziej zadbać o to by w Polsce zaczęły się zmiany na korzyść całego społeczeństwa.Tenże sam człowiek pokazał wielokrotnie, że chociaż jest wykształconym prawnikiem mało co z tego wynika pozytywnego – albo nie rozumie czym jest państwo oparte na demokratycznych regułach prawa albo świadomie to prawo łamie…. a to jest przestępstwem i jest bardzo niebezpieczne.Mamy więc prezydenta samoograniczającego się gdy chodzi realną aktywność polityczną, uwłaczającego godności obywateli własnego państwa, skupionego na rozrywce i przyjemnym spędzaniu czasu.Dzisiaj widać ,że jedynym sposobem na rozwiązaniu problemów wszystkich Polaków z pomięciem błędów które niestety zostały wcześniej popełnione, jest użycie kartki wyborczej.W chwili obecnej staczamy się do politycznego piekła i strach pomyśleć co będzie dalej.Jednym z rozwiązań które należy uwzględnić jest podjęcie przygotowań do przeprowadzania permanentnych manifestacji …a może referendum… mającego na celu doprowadzenie do zmiany władzy z Polsce.Niestety trzeba zmierzać do spokojnych ale skutecznych i zdecydowanych zmian z korzyścią dla wszystkich obywateli w tym kraju bez wyjątku! Więc do dzieła!!

 2. Wymowny list pt: ” Ostatnia prośba do jaśnie panującego nam Andrzeja D. ” Niestety pan Andrzej wszystko to już od dawna wie, bo choć może sam na to nie wpadł to przynajmniej od czasu do czasu przekartkuje coś innego niż Do Rzeczy, W sieci, Wprost lub obejrzy inną tv niż TVPiS, Trwam itp . Nie wiem tylko , czy jadąc tak po bandzie nie zdaje sobie sprawy z tego , że jak pójdzie siedzieć, to już nie w tak szlachetnej sprawie jak podpisani w liście, choć znajda się pewnie znawcy , szczególnie z IPN u, co stwierdzą, ze było inaczej.

 3. Andrzej Duda, wiarołomca i uzurpator nie jest Prezydentem RP, a jedynie okupuje ten urząd w obliczu braku jasnych przepisów, które określałyby warunku usunięcia go ze stanowiska.

 4. Bogdan Pwiński says:

  W 100% trafnie ujęta sytuacja w naszej ojczyźnie. Tylko że adresat, człowiek o ambicjach pracownika wyższej uczelni, „nie kumać, nie rozumieć …”
  Jestem spokojny, nasza młoda demokracja, jak każda inna, musi przejść swoje choroby wieku dziecięcego. Po nich, po „szczepionkach profilaktycznych” staniemy się silniejsi, bardziej cywilizowani, odporni na populizm, klerykalizm, nepotyzm, upartyjnienie mediów …

  Jestem wielkim optymistą, myślę, że szybciej niż się wydaje … nastąpi dekaczyzacja i powrót do cywilizowanego świata.

 5. Chciałbym też być na tej liście,jestem z jednych z milionów ludzi którzy byli w tym wspaniałym ruchu
  SOLIDARNOŚĆ.Nie oddamy naszej wywalczonej WOLNOŚCI i DEMOKRACJI .

 6. Ponawiam komentarz. Chciałbym też być na tej liście,jestem z jednych z milionów ludzi którzy byli w tym wspaniałym ruchu
  SOLIDARNOŚĆ.Nie oddamy naszej wywalczonej WOLNOŚCI i DEMOKRACJI .

 7. Sadzę,że przypadek pana,który z Prezydenta Wszystkich Polaków skarlał nam do roli prezydenta wszystkich pisowców pokazuje,że potrzebne nam procedury skutecznego „impeachmentu”. Ja po prostu nie wierzę w skuteczność odwoływania się do ambicji,prawości czy honoru człowieka który zamiast być Prezydentem Polski jest namiestnikiem z namaszczenia jaśnie prezesa (takim Wielkim Księciem Konstantym XXI wieku).

 8. rodzina II sortu says:

  Grażyna Łobaszewska przepięknie śpiewa: „Gdzieś tu chyba zakpił los, piękni Oni brzydki on.” Czas szybciej płynie niż się wydaje, to jeszcze tylko dwa pełne. roczniki szkolne 2017/2018 oraz 2018/2019, a nadawcy otrzymają, oj otrzymają korespondencję zwrotną czyli 32 listy z przeprosinami, błaganiem o wybaczenie i prośbą o wstawiennictwo u Polaków. Już w 2019 roku wiosna będzie śmieszna i radosna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>