Łańcuch Światła Solidarności

Sierpień 29, 2017 KOD

30 sierpnia 2017r godz. 21. Pl. Solidarności Szczecin

Komitet Obrony Demokracji zaprasza mieszkańców Szczecina i okolic na Łańcuch Światła Solidarności, który odbędzie się w 37 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Tradycyjnie już spotkamy się na historycznym placu Szczecina pod Aniołem Wolności.

W ostatnim roku Plac Solidarności będący jednocześnie dachem muzeum najnowszej historii Szczecina stał się agorą zgromadzeń opozycji politycznej, protestującej przeciw demolowaniu przez obecny obóz rządzący ładu prawnego w Polsce, ale także przeciw dzieleniu Polaków i sortowaniu obywateli.

Rocznica porozumień sierpniowych jest doskonałym momentem na przypomnienie o wielkim ruchu społecznym, który rozpoczął marsz ku niepodległości Polski. Efektem jego było obalenie dyktatury komunistycznej w 1989r w Polsce, a później w całej Europie Środkowo – Wschodniej.

Jest to jedna z radosnych rocznic państwowych obchodzonych w Polsce, dlatego tym bardziej trzeba zwrócić uwagę, że od prawie dwóch lat obserwujemy odwrót od wartości, o które w latach 80-tych minionego wieku walczyło miliony Polaków. Metodyczne ograniczanie wolności i praw obywatelskich, postępujący izolacjonizm kraju na arenie międzynarodowej przy równoczesnym przybliżaniu nas do wschodniego modelu „demokracji” jest zaprzeczeniem ideałów Solidarności.

Solidarność należy do Narodu Polskiego, a nie tylko do małego związku zawodowego i partii rządzącej. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie zdobyczy Solidarności, niszczenie prawdziwych bohaterów tamtych wydarzeń i deprecjonowanie ich zasług.

Dziś gros osób, którym wydano legitymacje członków NSZZ Solidarność w sierpniu 1980 roku stoi razem z opozycją, dlatego nie ma zgody na wyłączność obchodów rocznicowych przez obóz polityczny, którego twarzą, odpowiedzialną za zmiany w prawie polskim jest prokurator stanu wojennego, obozu który krytykując okres komunizmu jednocześnie przyznaje prawdziwość dokumentom z „szafy Kiszczaka” i który stosując odpowiedzialność zbiorową wobec pracowników służb mundurowych RPL, tajnego współpracownika SB mianuje ambasadorem Polski w jednym z największych państw Europy Zachodniej.

Solidarność to ludzie i ideały, a nie związek zawodowy rozpościerający (dosłownie i w przenośni) parasol ochronny nad partyjnymi przywódcami.

Dlatego 30sierpnia o godz. 21,00 członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji w Szczecinie spotkają się pod Aniołem Wolności, by zamanifestować swoje przywiązanie do wolności i demokracji, składając równocześnie hołd dla odwagi przywódców i uczestników strajków sierpnia 1980 roku.

Udział w szczecińskim łańcuchu światła zapowiedzieli Andrzej Milczanowski, Marek Tałasiewicz i wielu innych związkowców z sierpnia 80 roku.

Światło Solidarności świecić będzie nadal…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up