Komunikat KOD z dn. 13.11.2017

Listopad 13, 2017 .KOD

11 listopada, podczas obchodów Święta Niepodległości na marszach organizowanych przez środowiska skrajnie prawicowe w Warszawie i Wrocławiu doszło do wielu niedopuszczalnych incydentów, podczas których złamano prawo.

Przede wszystkim doszło do fizycznej i słownej agresji wobec osób pokojowo kontrmanifestujących, wznoszone były okrzyki wzywające do nienawiści i nawiązujące do zakazanej w Polsce ideologii faszystowskiej, a na transparentach użyte zostały rasistowskie hasła.
Niezwykle istotnym jest fakt, iż służby i władze państwowe nie zareagowały adekwatnie do zachowań demonstrujących, a media publiczne afirmowały marsze jako objaw „umacniania się patriotyzmu”.
Na całym świecie zagraniczne media z przerażeniem donosiły o największej od lat profaszystowskiej manifestacji, wskazując na zmiany, jakie zachodzą w Polsce od dwóch lat.

Jako Komitet Obrony Demokracji sprzeciwiamy się takiemu stanowi rzeczy i użyjemy wszelkich dostępnych w prawie środków, by do takich zdarzeń nie dochodziło w przyszłości.

Dlatego zdecydowaliśmy o skierowaniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 256 Kodeksu karnego, który stanowi:
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz z art. 257 KK, który mówi:
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wspólnie musimy powstrzymać proces wzmacniania sił antydemokratycznych i profaszystowskich w Polsce.

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji

  1. Barbara Popielawska says:

    Jeśli energia młodzieży będzie znajdować swoje ujście w tego typu „patriotyzmie”, to biada nam! Dlaczego miasto nie organizuje wielkich, ciekawych, barwnych i inspirujących wydarzeń rocznicowych, na które będą przybywać z ochotą nastolatki i młodzi z całego Mazowsza? Orkiestry, grupy rekonstrukcji historycznej, wielkie widowiska, marsze w kostiumach, feerie sztucznych ogni – mamy przecież specjalistów od wielkich imprez, potrafimy. Młodzi ciągną tłumnie na ten makabryczny marsz narodowców (takie wynaturzone polskie Halloween ), bo niczego innego ekscytującego, dającego poczucie wspólnoty (choćby złudne) nie mają. Sylwestrem warszawskim tej potrzeby się nie zaspokoi. Trzeba grać na wysokich tonach. Dla mojego pokolenia w czasach wieców Solidarności wspaniali aktorzy mówili z trybun słowami naszych wieszczów. A teraz jakich słów używać??? Przede wszystkim, raz na zawsze zdecydowanie zabraniać faszystowskich imprez!

  2. Katarzyna Kacprzak says:

    No wreszcie… takie zawiadomienia powinniśmy składać co najmniej kilkanaście razy do roku. Czy jakoś się do tego przyłączać jako jednostki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>