Komunikat KOD z dn. 19.10.2017

Październik 19, 2017 .KOD

W Warszawie w dniu 19.10.2017 wydarzyła się ogromna tragedia. Pod Pałacem Kultury i Nauki doszło do próby samobójczej, której ofiarą padł mężczyzna próbujący dokonać samopodpalenia.
Wszystkie informacje jakie spływają, wskazują, że zdecydował się na ten dramatyczny krok motywując go względami politycznymi. Linie podziałów i atmosfera sporu politycznego niezależnie od tego, z której strony sporu politycznego nas stawia, nie może nigdy prowadzić do targnięcia się na życie lub zdrowie własne czy drugiego człowieka.

Żywimy ogromną nadzieję, że uda się uratować osobę, która zdecydowała się podjąć tak dramatyczną decyzję. Jego bliskim przekazujemy wyrazy wsparcia i współczucia w tych trudnych chwilach.

Nie mamy moralnego prawa do oceny tego postępowania i w tym miejscu gorąco apelujemy o umiar i wyważone komentarze w tej sprawie wszystkich uczestników życia publicznego – w szczególności mediów. Pamiętajmy, jak duża odpowiedzialność na nas ciąży, jak bardzo możemy przyczynić się do zapobiegania takim tragediom na przyszłość.

Komitet Obrony Demokracji

 

 1. Proszę Stowarzyszenie KOD o przesłanie do wszytkich „niezależnych” stacji telewizyjnych słów krytyki i potępienia ,za brak umieszczenia informacji na temat tragicznego wydarzenia.

  • Znieczulica, albo asekuranctwo mediów, wydawałoby się niezależnych. Ani słowa w Faktach w piątek. Powinniśmy wszyscy wyrazić swoje oburzenie. On już nie mógł wytrzymać. Poświęcił się za wielu z nas.

 2. Ten apel jest celowy i bardzo wyważony. Zabawa, w którą bawią się degeneraci polityczni nie jest warta takiej ofiary. Mniej odporni psychicznie powinni być otaczani troską i opieką, ale jak to zrealizować w praktyce to nie wiem. Mam ochotę zapytać innych. Jest szereg wyspecjalizowanych agend w stowarzyszeniu, może i taka pomoc innym byłaby możliwa z włączeniem do niej psychologów i innych specjalistów chcących nieść pomoc. Marek Kotański był i jest dobrym przykładem, też robił coś, czego nie robił nikt wcześniej. Całkiem świeży wypadek napadu nożownika na niewinnych ludzi w Stalowej Woli, przypomina krwawe akty terrorystyczne w innych krajach, inaczej jednak motywowane, ale mechanizm popychający do takich desperacji jest podobny.

 3. Krystyna Starzyńska says:

  Podobnie w środkach przekazu przemilczano samospalenie Ryszarda Siwca na Stadionie X-lecia. Tylko, że tamta tragedia zdarzyła się w 1968 roku, w ponurych czasach komunizmu. Czyżby nasza narodowa pamięć była tak krótka?

 4. wydrukujcie i spontanicznie złóżcie pod każdym biurem poselskim PIS-u. BiałąRóżę, plakatKonstytucji i ten wydrukowany MannifestWolnegoPolaka…
  1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
  2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności
  przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
  3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji – najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
  4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
  5. Protestuję przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
  6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
  7. Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu „religii smoleńskiej” i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się „miesięcznice smoleńskie”: przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
  8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
  9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
  10. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
  11. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i LGBT), muzułmanów i innych.
  12. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite) Trójki – radia, którego słucham od czasów
  młodości.
  13. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do
  realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
  14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej i nieprzygotowanej reformie.
  15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia.
  Protestów pod adresom obecnych władz mógłbym sformułować dużo więcej, ale skoncentrowałem się na tych. które są najbardziej istotne, godzące w istnienie i funkcjonowanie całego państwa i społeczeństwa.
  Nie kieruję żadnych wezwań pod adresom obecnych władz, gdyż uważam, że nic by to nie dało. Wiele osób mądrzejszych i bardziej znanych ode mnie, podobnie jak wiele instytucji polskich i europejskich wzywało już tę władzę do różnych działań i niezmiennie te apele były ignorowano, a wzywający obrzucani błotom. Najpewniej i ja za to, co zrobiłem też takim błotem zostanę obrzucony. Ale przynajmniej bodę w dobrym towarzystwie.
  Natomiast chciałbym, żeby Prezes PiS oraz cała PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża i że mają moją krew na swoich rękach.
  Wezwanie swoje kieruję do wszystkich Polek i Polaków, tych którzy decydują o tym kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu co robi obecna władza i przeciwko czemu ja protestuję. I nie dajcie się zwieść temu, że co jakiś czas działalność władz uspokaja się i daje pozór normalności (jak choćby ostatnio) – za kilka dni czy tygodni znowu będą kontynuować ofensywę, znowu będą łamać prawo. I nigdy nie cofną się i nie oddadzą tego co już raz zdobyli.
  Wprawdzie to już dość wyświechtane powiedzenie, ale bardzo tutaj pasuje: Jeśli nie my to kto? Kto jak nie my, obywatele ma zrobić porządek w naszym kraju?
  Jeśli nie teraz to kiedy? Każda chwila zwłoki powoduje, że sytuacja w kraju staje się coraz trudniejsza i coraz trudniej będzie wszystko naprawić.
  Przede wszystkim wzywam aby przebudzili się ci, którzy popierają PiS – nawet jeśli podobają się wam postulaty PiS-u to weźcie pod uwagę, że nie każdy sposób ich realizacji jest dopuszczalny. Realizujcie swoje pomysły w ramach demokratycznego państwa prawa, a nie w taki sposób jak obecnie.
  Tych, którzy nie popierają PiS-u, bo polityka jest im obojętna albo mają inne preferencje wzywam do działania – nie wystarczy czekać na to co czas przyniesie, nie wystarczy wyrażać niezadowolenia w gronie znajomych, trzeba działać. A form i możliwości jest naprawdę dużo.
  Proszę was jednak, pamiętajcie, że wyborcy PiS to nasze matki, bracia, sąsiedzi, przyjaciele i koledzy. Nie chodzi o to, żeby toczyć z nimi wojnę (tego właśnie by chciał PiS) ani „nawrócić ich” (bo to naiwne) ale o to aby swoje poglądy realizowali zgodnie z prawem i zasadami demokracji. Być maże wystarczy zmiana kierownictwa partii.
  Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej! Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj, zanim całkowicie pozbawi nas wolności. A ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać aż wszystko zrobią za was politycy – bo nie zrobią!
  Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno!”

 5. Stanisław Dembowski says:

  Przepraszam, ale ukrywanie prawdy w imię nie zachęcania innych ludzi do określonych zachowań jest traktowaniem ludzi jak „ciemny lud” , który w swojej ciemnocie będzie bezmyślnie naśladować określone czyny (w tym przypadku samospalenie). A ja wierzę, że każdy człowiek ma prawo do wyboru i może postąpić w swojej sprawie tak jak uważa, zgodnie ze swoim przekonaniem. Ten człowiek usiłował odebrać swoje życie w imię ideałów, które są naszymi ideałami. Skoro zostawił list, to uważał, że jego poświęcenie nie powinno być przemilczane. Rozumiem, że pis stara się sprawę wyciszyć, ale dlaczego MY TO TEŻ ROBIMY?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>