Komisja Wenecka w Warszawie 08.02.2016

Komisja Wenecka w Warszawie 08.02.2016
Luty 9, 2016 KOD
Ewa Szaniawska
Magda Topińska

Poniedziałek pod znakiem Komisji Europejskiej
Rozmowy w Warszawie rozpoczęli delegaci Komisji Weneckiej – organu doradczego Rady Europy. Przedstawiciele Komisji sprawdzą ostatnie zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, pod kątem ich praworządności. Ich opinia będzie podstawą dla Komisji Europejskiej do wydania oceny sytuacji w Polsce.

Komisja Wenecja została poproszona o przyjrzenie się sytuacji politycznej w grudniu ub. roku przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W naszym kraju gości przewodniczący Komisji Weneckiej, przewodniczący również jej wizycie w Polsce, Włoch Gianni Buquicchio. Towarzyszą mu: Schnutz Rudolf Dürr, szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji, oraz sprawozdawcy -Austriak Christoph Grabenwarter (członek austriackiego sądu konstytucyjnego), Belg Jean-Claude Scholsem (konstytucjonalista z uniwersytetu w Liege) oraz Fin Kaarlo Tuori (konstytucjonalista z uniwersytetu w Helsinkach). Pozostałych troje sprawozdawców nie przyjeżdża do Warszawy, będzie pracować na podstawie przesyłanych materiałów. Są to: to Amerykanka Sarah Cleveland z Columbia Law School, Czeszka Veronika Blková z Uniwersytetu Karola w Pradze i Maltańczyk Michael Frendo, były szef MSZ i przewodniczący maltańskiego parlamentu.

Program wizyty
Poniedziałek delegaci KW spędzili na rozmowach z przedstawicielami władzy. Spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek, a także z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu odwiedzili parlament i rozmawiali z marszałkami obu jego izb.

Poranna rozmowa Gianniego Buquicchio z Andrzejem Dudą, zaplanowana na pól godziny, przeciągnęła się do dwóch. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, powiedział mediom, że spotkanie miało charakter nieformalny, a to formalne odbędzie się we wtorek. Ocenił je jako dobrą, merytoryczną rozmowę dwóch prawników. Przypomniał, że we wtorek odbędą się kolejne spotkania delegacji Komisji Weneckiej z przedstawicielami władzy, sądownictwa, oraz organizacji pozarządowych. “Mam nadzieję, że pan przewodniczący Buquicchio otrzyma pełną, merytoryczną i obiektywną wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół TK” – zaznaczył Magierowski. Podkreślił, że chodzi zarówno o kwestię wyboru sędziów, jak i nowelizację ustawy o TK, która została uchwalona przez Sejm obecnej kadencji.
Po rozmowie z Andrzejem Dudą przedstawiciele KW udali się na spotkanie z władzami Sądu Najwyższego. Ze strony Polski udział w nim wzięli I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes Izby Cywilnej SN prof. Tadeusz Ereciński, prof. Karol Weitz z tej izby, a także prof. Dariusz Świecki z Izby Karnej SN oraz przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

Potem Komisja spotkała się z prezydium Senatu, z marszałkiem Stanisławem Karczewskim z PiS na czele, z delegacją Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Marszałek podsumował rozmowę: “Rozmawialiśmy z Komisją bardzo merytorycznie, rozmawialiśmy na temat tego, co się wydarzyło, zadawane przez Komisję pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy politycy Platformy są gotowi do kompromisów, czy senatorowie PiS i PO są w stanie usiąść i rozmawiać na temat przyszłości Trybunału Konstytucyjnego” – podaje portal parlamentarny.pl.

Kancelaria Prezydenta poinformowała media, że nie zostaną podane wyniki rozmów z ministrami Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką – Pasek, którzy spotkali się z przedstawicielami Komisji Weneckiej w poniedziałkowe popołudnie.

Opozycja na bocznym torze
Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski odmówił przedstawicielom opozycji spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Swoją decyzję motywował napiętym grafikiem i brakiem czasu na taką rozmowę. Wskazał, że opozycji musi wystarczyć spotkanie w parlamencie, gdzie delegaci mają rozmawiać z marszałkami Senatu i Sejmu, oraz reprezentantami obu izb. Akces zgłosiły PO i Nowoczesna. Według słów Kamili Gasiuk-Pihowicz i Sławomira Neumanna, ich skierowane do marszałka Kuchcińskiego pisma w sprawie spotkania z KW pozostały bez odpowiedzi.

Bogdan Borusewicz zamierza zwrócić uwagę Komisji na zapisy w ustawie, które opozycja uznaje za niekonstytucyjne. – “Jest uchwalona ustawa, która w zasadzie krępuje Trybunał Konstytucyjny i uniemożliwia działanie Trybunału” – tłumaczy Borusewicz.

Skutki wizyty
Opinia Komisji Weneckiej na temat sytuacji w Polsce ma powstać w połowie marca tego roku. Będzie ona przesłana do polskich władz, oraz władz Komisji Europejskiej. Przewodniczący Buquicchio przypomniał, że opinia nie jest wiążąca i należy ją potraktować jako wskazówkę naprawczą.

Plany na wtorek
Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się też z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ubiegłego roku jako pierwsze zwróciły się do Komisji Weneckiej. Były to: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Żródła informacji:
Polsat News, TVN24, Dziennik.pl, Gazeta Wyborcza, Parlamentarny.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up