KOD zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Czerwiec 22, 2017 KOD

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 276 Kodeksu Karnego, czyli nielegalnego usunięcia trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego z urzędowego zbioru „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”, złożył w czwartek, 22 czerwca br. Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Art. 276 Kodeksu Karnego mówi, że kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Chodzi o trzy wyroki z 9 marca 2016, 11 sierpnia 2016 oraz 7 listopada 2016, które nigdy nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, a dodatkowo w maju 2017 ich elektroniczne wersje zostały usunięte z urzędowego zbioru, jakim jest „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”.
KOD zaznaczył, że nie jest co prawda znana tożsamość osoby wykonującej czynność „usunięcia”, niewykluczone jednak, że osoba ta działała z polecenia kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego tj. sędzi Julii Przyłębskiej lub zarządzającego biurem Trybunału sędziego Mariusza Muszyńskiego.

KOD zawiadamia o usunięciu wyroków TK

  1. Akcja kontroli obywatelskiej przez KOD jest konieczna. Podejrzewam, że nikt tego nie robił, a być może nie było takiej potrzeby. Wobec dominacji władzy wykonawczej nad TK, rejestrowanie takich przypadków będzie w przyszłości podstawą rozliczeń tych, którzy dopuscili się łamania prawa.

  2. Piotr Pierański says:

    Sprawa znikających wyroków musi zostać wyjaśniona.
    To przestępstwo zaburzające procedury prawne w obszarze prawa konstytucyjnego.
    Sprawca musi zostać odnaleziony i ukarany.
    Należy jednocześnie żądać od Pani Prezes TK przywrócenie usuniętych wyroków na ich miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>