KOD wycofał swoją inicjatywę obywatelska – projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

KOD KAPELA
Lipiec 5, 2016 KOD

Jarosław Marciniak, który reprezentował KOD w Sejmie w czasie prac nad projektami ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, oficjalnie wycofał nasz projekt z Sejmu.
Stało się to w trakcie debaty sejmowej przed trzecim czytaniem projektu ustawy, gdy stało się jasne, że posłowie PiS poprą tylko swój projekt.

To, co się dzieje tutaj, to są pozory demokracji – mówił Jarosław Marciniak.
To, co zaproponowała komisja parlamentarna, to bzdurny projekt. Obywatele podpisali konkretny projekt, z konkretnymi rozwiązaniami. Doceniony przez te podmioty, które wskazały na rażącą niekonstytucyjność tego, co zaproponował rząd – mówił J. Marciniak.
Projekt KOD wypełniał zalecenia Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Wypełniał zalecenia konstytucji. Projekt PiS to atak na TK. Nie zależy wam na żadnym kompromisie, zależy wam na wypełnieniu własnej idei i nikt was przed tym nie powstrzyma – dodał.
Posłanki i posłowie PiS, czy macie zamiar wkroczyć w kompetencje TK? Posłanki i posłowie, zrozumcie, jak przerażające jest to, co robicie . Ustawa nie może mówić, kiedy wolno, a kiedy nie wolno sędziom organizować rozpraw i orzekać. Sejm nie może sobie tej władzy uzurpować – dodał.

Pragnę oznajmić, że wycofuję projekt ustawy. Głos obywateli w procesie tworzenia prawa został zignorowany. Efekt prac komisji niemal w całości pokrywa się z projektem zgłoszonym przez partię rządzącą. Zignorowano w ten sposób ponad 100 tys. obywateli – zakończył swoje wystąpienie na forum Sejmu Jarosław Marciniak.

 

  1. Mądrze powiedziane, ale przestępców łamiących prawo, żądne słowa nie docierają. Działają, jak maszyny zaprogramowane do niszczenia.

  2. Projekt KOD wypełniał zalecenia Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Wypełniał zalecenia konstytucji. Projekt PiS to atak na TK. Nie zależy wam na żadnym kompromisie, zależy wam na wypełnieniu własnej idei i nikt was przed tym nie powstrzyma – dodał.

    To władze KOD-u dopiero teraz zrozumiały, że PiS-owi zależy tylko na uwaleniu niezależnego TK?

    Mówią, że lepiej późno niż wcale, choć nie wiem, czy to rozmienianie się na drobne i budowanie swojego zaplecza politycznego, nie sprawiło, że jest już po herbacie. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>