KOD w obronie prawa i sprawiedliwości

Kwiecień 20, 2017 KOD

Od Rzeszowa po Szczecin i od Wrocławia po Białystok pod polskimi sądami staną w samo południe w czwartek, 20 kwietnia, pikiety Komitetu Obrony Demokracji. Do tej protestacyjnej akcji wezwały tydzień wcześniej Zarząd Główny i Rada Regionów KOD.

„PiS, likwidując nowymi bandyckimi ustawami niezależność Krajowej Rady Sądowniczej i dając Zbigniewowi Ziobrze nieograniczone prawo mianowania i odwoływania wszystkich prezesów sądów powszechnych – wyjaśniano w apelu KOD – doprowadzi do tego, że już nie tylko prokuratura, ale też każdy sąd w Polsce zostanie podporządkowany decyzjom i życzeniom władzy politycznej. W wyniku tego każdego obywatela, który tej władzy czymkolwiek się narazi, będzie można oskarżyć i skazać według widzimisie Jarosława Kaczyńskiego i jego podkomendnych. To powrót do boleśnie znanej z PRL-u władzy PZPR nad losem każdej Polki i każdego Polaka”.

Zaś Krzysztof Łoziński, członek Zarządu KOD, we wnikliwej analizie przypominał, że „wcześniej jeszcze poczyniono zmiany w ustawie o prokuraturze, wprowadzające bezwzględne posłuszeństwo prokuratorów wobec przełożonych (czytaj Kaczyńskiego i Ziobry), a jednocześnie gwarantujący bezkarność prokuratorom, którzy na ich polecenie będą popełniać przestępstwa. Następnie wprowadzono zmianę w Kodeksie Postępowania Karnego nakazującą sądom uznawanie w postępowaniach dowodów zdobytych w nielegalny sposób. Cofnięto zatem Polskę do czasów sprzed 1776 roku, kiedy to, jako drugi kraj świata zakazaliśmy stosowania tortur i uznawania w sądzie wymuszonych zeznań. Te zmiany praktycznie pozwalają na skazywanie na podstawie zeznań wymuszonych szantażem, biciem lub torturami, a torturującym gwarantują bezkarność. Upolityczniane obecnie sądy mają, w zamyśle twórców tych zmian, skazywać na takich podstawach bardzo ochoczo.”

Ogólnopolska akcja pikiet KOD-owskich ma przypomnieć wszystkim współobywatelom, że jesteśmy już tylko o krok od likwidacji niezależnego od PiS wymiaru sprawiedliwości. Ofiarą tej zmiany będzie mógł być każdy obywatel, który czymkolwiek narazi się władzy.

Biuro Prasowe KOD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>