KOD w obronie budżetu obywatelskiego

Lipiec 28, 2017 KOD

Oświadczenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD

Protestujemy przeciwko zawieszaniu lub ograniczaniu budżetu obywatelskiego w Kielcach. Budżet obywatelski jest najlepszą formą demokratycznego dysponowania środkami publicznymi.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji z niepokojem przyjmuje stanowisko Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach przegłosowane 26 lipca br. Komisja opowiedziała się za zawieszeniem budżetu obywatelskiego i przeznaczeniem 5 mln zł na dofinansowanie szkół w związku z tzw. reformą oświaty, do jakiej zmusza samorządy obecna władza.

Pragniemy zauważyć, że budżet obywatelski to nie tylko pieniądze, a nawet nie przede wszystkim pieniądze. Jest to sposób na włączanie kielczan w demokratyczne procedury dysponowania środkami publicznymi. Jest to forma edukacji demokratycznej, mobilizacji środowisk lokalnych, budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przynosi on również korzyść władzom miasta, ponieważ pokazuje obywatelom, że budżet samorządu nie jest z gumy, że jeżeli przeznaczymy środki na jeden cel, to musimy rezygnować z innego. To w ręce obywateli trafia część tej odpowiedzialności.

Na szczególne potępienie zasługuje nazywanie budżetu obywatelskiego „zabawą” i „luksusem”, a takie głosy padły podczas obrad komisji. Jest to wyraz postawy autorytarnej, według której „władza wie lepiej” na co przeznaczyć wszystkie pieniądze podatników, a rolą obywatela jest tylko płacić podatki i milczeć. Jako Komitet Obrony Demokracji nie możemy się z takim podejściem zgodzić.

Kielce, 27 lipca 2017 roku

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego

Komitetu Obrony Demokracji

Więcej: https://kielcekod.pl/2017/07/kod-w-obronie-budzetu-obywatelskiego/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up