KOD z Europejską Nagrodą Obywatelską

Marsz "Jedna Polska - dość podziałów" - relacja
Październik 13, 2016 KOD

12 października w Parlamencie Europejskim Mateusz Kijowski, w imieniu wszystkich koderek i koderów, odebrał Europejską Nagrodę Obywatelską. Komitet Obrony Demokracji nagrodzony został za to, że w pokojowy, otwarty i niedyskryminujący sposób jednoczy ludzi w Polsce i w innych miastach Europy oraz krzewi przywiązanie do wartości, symboli i instytucji europejskich.

Jest to ogromne wyróżnienie dla setek tysięcy ludzi, którzy angażują się w działalność KOD-u oraz pracują na rzecz wartości demokratycznych i europejskich w Polsce. Szczególnie dziękuję wszystkim Polakom, którzy wyszli na ulice i stworzyli wraz ze mną Komitet Obrony Demokracji – powiedział Mateusz Kijowski podczas uroczystości w Brukseli.

W tym roku wyróżnienia przyznano 50 osobom i organizacjom z krajów UE. Laureatów wyłoniła kapituła pod przewodnictwem szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Z Polski nagrodę otrzymała także Aleksandra Banasiak, uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 r. nagroda jest wyróżnieniem Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Jej laureatami mogą zostać zarówno konkretne osoby, jak i stowarzyszenia czy organizacje. Wyróżnienie to przyznawane jest w kilku dziedzinach: za promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, za ułatwianie transgranicznej bądź ponadnarodowej współpracy w ramach UE oraz za codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikającym z Karty Praw Podstawowych UE.

Kandydatów do nagrody proponują eurodeputowani. Komitet Obrony Demokracji nominowany został przez posłankę do PE, Różę Thun. W uzasadnieniu podkreśliła ona, że KOD skupia rzesze obywateli wokół wspólnych wartości europejskich. Zaledwie po kilku miesiącach stał się rozpoznawalny w Polsce oraz w innych państwach członkowskich przez swoje konsekwentne dążenie do kształtowania postaw demokratycznych.

 

  1. rodzina II sortu says:

    A do tego, ta szlachetność, przyzwoitość i odwaga wyrażone szczerym uśmiechem i pogodnym wyrazem twarzy potęgują wzruszenie i dumę z przyznanej KOD-owi nagrody!

  2. To miły akcent, w działaniach całej społeczności KOD, ale nie zapominajmy, że na czele tej społeczności stoi nasz Mateusz Kijowski, a nie łatwo być twarzą i nadstawiać piersi w pierwszym szeregu walczących, być narażonym nie tylko na bejsbole Narodowców, ale opluwanie, poniżanie, kpinę niezadowolonych z życia, którym potrzebny jest ktokolwiek do wyładowania swoich frustracji. Dziękuję Panie Mateuszu, jak i wszystkim KOD-erom i KOD-erkom, że ciągle są, przychodzą, czy to słońce, czy to deszcz, jesteśmy razem! Dużo się udało, ale jeszcze dużo przed nami!!!!
    Szczególne podziękowania przesyłam również Pani Róży Thum, temu dobremu duchowi wspierającemu KOD, tam w Parlamencie Europejskim!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>