KOD do Komisji Weneckiej

KOD do Komisji Weneckiej
Luty 11, 2016 KOD

Komitet Obrony Demokracji przekazał Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo – czyli Komisji Weneckiej – swoje stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z targającym Polską kryzysem konstytucyjnym.

Jak pamiętamy, Komisja wraz z jej przewodniczącym Giannim Buquicchio przebywała w Polsce przez dwa dni w związku z zaproszeniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Pod koniec grudnia zeszłego roku zwrócił się on z prośbą, by Komisja wydała opinię w sprawie drugiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 r.

Nasze stanowisko nie zawiera jedynie prawnej oceny sytuacji i faktów związanych z ostatnimi zmianami dotyczącymi ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja Wenecka, składająca się z wybitnych prawników, ma dostęp do wszystkich aktów prawnych dotyczących ostatnich zmian. Kolejny opis, który skupiałby się na praworządności zmian nie wniósłby do dyskusji niczego nowego. Mając to na względzie, w naszym stanowisku za cel postawiliśmy sobie podkreślenie narracji, która wyłania się z ostatnich działań podejmowanych przez obózu rządzący. Celem stanowiska KODu jest bowiem zwrócenie uwagi Komisji na to, iż o ile ostatnie zmiany dotyczą rzeczywiście „tylko” Trybunału, to w szerszej perspektywie dotykają istoty niezależności polskiego sądownictwa.

Jesteśmy przekonani, iż dzięki wskazaniu powyższej narracji, Komisja, podejmując decyzję, będzie miała na uwadze, iż jej treść dotyczyć będzie nie tylko Trybunału Konstytucyjnego, ale najważniejszej zasady państwa prawa: trójpodziału władzy. Zasady, której najwyższym strażnikiem jest właśnie Trybunał Konstytucyjny.

[pdf-light-viewer id=”4462″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>