KOD Aktywacja – to działa!

Historia, której nie było
Październik 20, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

To naprawdę działa. 3 dni temu udostępniliśmy Państwu możliwość składania deklaracji członkowskich on-line – na naszej stronie internetowej. I zaczęły spływać, obok dotychczasowej formy, również deklaracje elektroniczne. Doczytaliście Państwo także w didaskaliach na dole deklaracji drukowanej, że można przesyłać ją w postaci zeskanowanej albo w formie zdjęcia telefonem.  I znowu – coraz więcej deklaracji spływa również tą drogą. Jeszcze nie dotarły do nas te na papierze – pocztą to idzie nieco dłużej. Ale cały czas spływają wypełnione deklaracje w poprzedniej formie. Oczywiście wszystkie są ważne!

Aktywacja stała się faktem. Rośniemy, aktywizujemy się, jest nas więcej i jesteśmy bardziej. No właśnie. Jesteśmy bardziej, bo zaczyna również rosnąć poruszenie wokół Narodowego Święta Niepodległości – obchodów 11 listopada. Warto zatem wyjaśnić kilka podstawowych kwestii i omówić założenia.

KOD łączy, nie dzieli! Łączymy wokół najważniejszych tego dnia idei. To radość z odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, a następnie 4 czerwca 1989 roku. To troska o przyszłość Polski, jako kraju niepodległego, niezależnego, budowanego na równości obywateli wobec prawa, na praworządności i szacunku dla Konstytucji RP, a przede wszystkim na wolności i demokratycznych zasadach wypracowanych przez cały nowoczesny cywilizowany świat.

Nie jesteśmy zainteresowani prowokowaniem kogokolwiek. Nie chcemy nikomu zabraniać czy utrudniać obchodów. Nie odmawiamy też nikomu prawa do własnej formy celebracji – tak długo, jak nie jest łamane prawo, ale pilnowanie przestrzegania prawa należy do Policji, która dotąd bardzo sprawnie się z tego zadania wywiązuje. Narodowe Święto Niepodległości to święto wszystkich Polaków. Każdego, kto wiąże z Polską swoją przeszłość, przyszłość lub teraźniejszość. Każdego, dla kogo Polska jest ważnym elementem tożsamości. Bo Polska zawsze odnosiła sukcesy, kiedy była otwarta i zawsze pogrążała się w ciemnościach, kiedy wygrywała w niej ideologia zamknięcia, odcięcia od świata, ksenofobii i niechęci czy lęków, budowanych na niewiedzy.

Narodowe Święto Niepodległości powinno być radosne i podniosłe. Zamierzamy pokazać, że może takie być. 11 listopada spotykamy się na placu Gabriela Narutowicza i kończymy na Polach Mokotowskich koncertem.

Aktywacja ma miejsce również w sprawach wewnętrznych stowarzyszenia. W czasie ostatniego posiedzenia Zarządu, 4 października, dowiedzieliśmy się, że nasz nowy statut został zarejestrowany przez KRS. Oznacza to, że możemy przystąpić do tworzenia struktur regionalnych i lokalnych oraz uruchamiania procedur wyborczych. Na tym samym posiedzeniu Zarząd jednogłośnie podjął decyzję o powołaniu zespołu roboczego, który ma przygotować i dopracować wszystkie związane z tymi procesami procedury tak, żeby nie było już żadnych wątpliwości co do ich zgodności z prawem i statutem.

Na najbliższym posiedzeniu Zarządu, już jutro (w piątek 21 października) będziemy omawiać procedury i kalendarz wyborczy. Wspólnym założeniem jest, aby cały proces przeprowadzić nie tylko skutecznie i efektywnie, ale także w możliwie krótkim czasie. W ten sposób spełnimy w końcu obietnicę, złożoną 2 grudnia 2015 roku, w trakcie spotkania założycielskiego stowarzyszenia, że w najbliższym możliwym czasie zostaną przeprowadzone demokratyczne wybory do władz stowarzyszenia.

Tak, wiem, długo to trwało. Nie popełnia błędów i nie błądzi ten, kto nic nie robi. Ale dzisiaj się aktywujemy i wychodzimy na prostą. W tej sytuacji niezwykle ważnym jest, żeby jak najwięcej Państwa przystąpiło do stowarzyszenia przed wyborami. Ci, którzy przystąpią później, nie będą mieli wpływu na wybór władz regionalnych i centralnych stowarzyszenia. A może warto? Bo masowość naszego ruchu i reprezentującej go organizacji jest najlepszą gwarancją dobrych wyborów i lepszej działalności w przyszłości.

To działa! Niech działa jeszcze sprawniej i jeszcze lepiej! Ale to zależy już tylko od nas samych… Każdy ma wpływ i każdy powinien te możliwość wykorzystać! Czy wysłałaś/eś już deklarację? Wybrałaś/eś grupę lokalną, do której chcesz należeć? Spotkałaś/eś się z tą grupą? Zaczęłaś/ąłeś działać?

A w najbliższych dniach koncentrujemy się na nagłośnieniu marszu KOD Niepodległości 11 listopada w Warszawie. Czy już zaprosiliście rodzinę, znajomych, przyjaciół i bliskich na to wydarzenie? Czy namawiacie sąsiadów i kolegów w pracy?

Marsz KOD Niepodległości - 11.11.2016 Warszawa

Kto nie dałby rady, mimo wszelkich wysiłków, dojechać na wydarzenie w Warszawie, powinien się włączyć w lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości albo zorganizować własne. Bo to wielkie święto wszystkich Polaków trzeba obchodzić wszędzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>