KOD: 4 czerwca to święto wolności, ale też wyzwanie

Czerwiec 3, 2017 KOD

W 18 miastach w całej Polsce Komitet Obrony Demokracji świętować będzie na różne sposoby najważniejszą rocznicę w nowożytnej historii Polski: 4 czerwca 1989 roku. Ale przy tej okazji KOD stanowczo wzywa też wszystkie polskie partie, by idee wolności i równości uwzględniły one wyraźnie w swoich programach.

Już na niedawnym I zjeździe delegaci KOD z całego kraju przez aklamację uchwalili i przypomnieli, że: „4 czerwca 1989 roku, w pokojowy i demokratyczny sposób, Polacy obalili system komunistyczny trwający od ponad 40 lat. Tym zwycięstwem otworzyli drogę do nadziei innym narodom naszego regionu! Zburzenie muru berlińskiego, uznawane w wielu krajach za symbol upadku komuny, miało miejsce dopiero w listopadzie 1989 roku i było konsekwencją wcześniejszych wydarzeń w Polsce. Świętujemy wiele powstań i wydarzeń patriotycznych, lecz to właśnie 4 czerwca jest jednym z niewielu, a może jedynym, które przyniosło Polakom zwycięstwo bez daniny krwi. Zwyciężyliśmy dzięki mądrości i konsekwencji! Zwyciężyliśmy nie tylko dla siebie, ale dla Europy!”

Właśnie dlatego zjazd KOD, cytując słowa Władysława Frasyniuka, że „4 czerwca to najlepsza okazja, by pokazać, że Polacy nie oddadzą wolności”, zaapelował: „Europie dziś szczególnie potrzeba nadziei na nowe odrodzenie. Uwierzmy w to sami i przypomnijmy światu: znów nadzieja może przyjść z Polski. Świętujmy dzień 4 czerwca w sposób radosny, dumni z naszego wielkiego zwycięstwa! Świętujmy ten dzień również w poczuciu odpowiedzialności za dziedzictwo wolności, jaki otrzymaliśmy”.

I tak właśnie się stanie. Samodzielnie lub w porozumieniu z partiami opozycyjnymi i wieloma stowarzyszeniami KOD zaprasza serdecznie wszystkich obywateli Rzeczpospolitej do Białegostoku, Chorzowa, Gdańska, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Piaseczna, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Słupska, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. Odbędą się tam „Marsze”, „Toasty”, „Święta” nieodmiennie posiadające w nazwie bezcenne słowo „Wolność”, wraz z przekonaniem, że „Nadzieja jest w nas” i że rujnowanie państwa prawa i wolności przez PiS spotykać się będzie z coraz większym oporem.

KOD w dedykowanym temu świętu apelu Zarządu Głównego przypomina też jednak , że „nie można mówić o demokratycznym państwie, jeżeli obywatele nie są równi w swoich prawach, a rządzący nie przestrzegają Konstytucji. Dlatego też zwraca się do wszystkich partii politycznych o uwzględnienie w swoich programach następujących kwestii:

· przestrzegania Karty praw podstawowych Unii Europejskiej,

· przestrzegania Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej,

· niezwłocznego rozpoczęcia debaty na temat rozwiązań wprowadzających związki partnerskie do polskiego systemu prawnego.

Polska ma być demokratycznym państwem prawnym, dbającym tak samo o interes każdego obywatela, bez względu na płeć, wyznanie czy orientację seksualną. 28 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, obywatele opowiedzieli się za demokratycznym państwem prawnym.

Dziś, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów, przypominamy, że wolność i demokracja nie są dane na zawsze i każdego dnia trzeba o nie zabiegać.”

Biuro Prasowe KOD

  1. Dzień dobry. Mój kolega Damian, chciałby z Wami walczyć o demokrację, ale jest w UK. Czy są w związku z tym planowane jakieś manifestacje KODu na wyspach?

  2. Witam wszystkich dla których Nasza Ojczyzna jest bardzo ważna,Mysle ze w ludziach gotuje się krew
    co wyczynia PiSobolszewia ,mój pomysł to w każdym dużym miescie co miesiac organizowane manifestacje
    nie ma czasu na drobne kłótnie miedzy opozycją,do pokonania PiS musimy wszystkie sily zjednoczyć.Moja
    propozycja to 11 każdego miesiąca bedzie to też symbol.Sekta smolenska ma swoją miesiecznicę MY TEŻ MOŻEMY MIEĆ. 11 jako historyczna data.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>