Ja wiem najlepiej, czyli o dialogu

Ja wiem najlepiej, czyli o dialogu
Kwiecień 17, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

Ja wiem najlepiej. Moja prawda jest najmojsza. Wiem, czego potrzebujecie. Zrobię Wam dobrze… Asertywność to dzisiaj ważna cecha. Bardzo pomaga w życiu. Przynajmniej niektórym. Są specjalne szkolenia z asertywności dla pracowników, są treningi osobiste, są wreszcie oczekiwania i aspiracje. Bądź asertywna, nie bój się wyrazić swojego zdania, koniecznie broń swoich poglądów, walcz o swoje, nie daj się oszukać, bądź twardy! Takie zalecenia to nasza codzienność. A my jesteśmy z natury prymusami, chcemy doskonalić nasze umiejętności, być najlepsi. No to zamieniamy asertywność w arogancję. A czasem nawet w zwykłe chamstwo.

A czego nam tak naprawdę brakuje? Co nam jest potrzebne? Dialog. Gotowość do kompromisu. Szukanie porozumienia. Szacunek dla innych. Słuchanie!

Mówimy wiele o naprawie Polski. Chcemy Polski lepszej, silniejszej, bardziej otwartej, życzliwej i zapraszającej. To zacznijmy od siebie. Zacznijmy słuchać i szanować. Nie tylko siebie. Każdego. Również tych, którzy myślą zupełnie inaczej, niż my. Otwórzmy uszy i serca.

 

  1. Gdyby Pan Kijowski wziął kiedyś udział w jakimś szkoleniu, to może by się dowiedział, że dialog demokratyczny powoduje niemożność podjęcia decyzji skutkiem nadmiaru retoryki, że wielu ludzi w nim nie uczestniczy dopóki ich interesy nie są istotnie zagrożone, a potem mają pretensje po fakcie i że kompromis jest zazwyczaj najgorszym możliwym rozwiązaniem, które budzi powszechne niezadowolenie. Dlatego ceni się asertywność, czyli umiejętność szybkiego zdefiniowania wspólnych interesów oraz czytelnego komunikowania swoich potrzeb, co otwiera drogę do konsensusu. To jest możliwe tylko wtedy kiedy strony mają rzeczywiście jakiś wspólny interes. Jeśli nie to dialog jest pozorowany i nie jest żadną ale to żadną wartością.

  2. Nie wiem, w jakich szkoleniach p. Adam brał udział, ale takich bym nie polecał..

    bo?
    najsamprzód { 😉 } to Mateusz ma rację,
    a na dodatek, asertywność, to co innego, niż to co Pan, p. Adamie pisze..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>