Figa z makiem

KOD „przywitał” Dudę w Busku
Czerwiec 9, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

KOD przygotował obywatelską inicjatywę ustawodawczą – ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Ponad sto tysięcy osób podpisało się pod tą ustawą. Tysiące ludzi zbierały podpisy. Wiele osób zaangażowało się w tłumaczenie, że ta inicjatywa jest dobrą inicjatywą i że warto ją poprzeć. Wierzyliśmy, że może być dobrym rozwiązaniem na przełamanie impasu. Że dyskusje nad konkretnymi rozwiązaniami mogą doprowadzić do kompromisu i zgody.

Całe przedsięwzięcie zaczęło się 23 grudnia, kiedy ogłosiliśmy, że złożymy własny projekt. 4 lutego nasza inicjatywa została ostatecznie zarejestrowana przez Marszałka Sejmu. 4 maja złożyliśmy wymaganą liczbę podpisów. A potem czekaliśmy. Zgodnie z prawem moglibyśmy tak czekać do lipca. Ale nagle, we wtorek, odebraliśmy telefon z Kancelarii Sejmu. Okazało się, że w czwartek krótko po południu mamy zaprezentować naszą ustawę w Sejmie na plenarnym posiedzeniu. Bez żadnych opinii, bez rozmowy, bez uprzedzenia ani czasu do dobrego przygotowania się. Co robić, przedstawimy nasz projekt i zrobimy to dobrze. Musimy szanować tych, którzy podpisali się pod ustawą, tych, którzy zbierali z ogromnym poświęceniem podpisy, tych, którzy cały proces wspierali i organizowali.
Ale musimy mieć świadomość, w jaką grę jesteśmy wplątywani przez partię rządzącą. Trudno dyskutować o zmianach prawa, kiedy bieżące prawo nie jest respektowane. No bo jakie mamy gwarancje, że to nowe będzie przestrzegane? Cały świat domaga się od Prezydenta RP przyjęcia ślubowania od trzech zgodnie z prawem wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Cały świat domaga się od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów publikacji wyroku z 9 marca 2016 i wszystkich kolejnych. Wszyscy – i obywatele i środowiska prawnicze w Polsce i przedstawiciele instytucji europejskich i politycy europejscy i politycy amerykańscy – wszyscy domagają się realizacji postanowień obowiązującej Konstytucji RP oraz ustaw.

Tymczasem większość parlamentarna nagle postanowiła zademonstrować, że słucha obywateli i że rozmawia z opozycją. Nie rozmawia i nie słucha. Udaje. Oszukuje. I szuka figowego listka, dla zasłonięcia swoich machinacji. Chce przekonać Komisję Europejską, że szuka rozwiązań w dialogu społecznym. Ale tego dialogu nie prowadzi.

Wycofanie przez KOD obywatelskiego projektu byłoby brakiem szacunku dla obywateli, bo tego projektu nie moglibyśmy ponownie złożyć bez ponownego zebrania podpisów. Ale podejmowanie tej debaty w tej chwili, bez spełnienia podstawowych warunków – przyjęcia ślubowania i publikacji – to oszustwo. Pozór debaty i udawanie szukania porozumienia. Liczymy, że partie opozycyjne w Sejmie rzetelnie poprowadzą debatę nad ustawą oraz że pomogą nam obnażyć machinacje partii rządzącej. I dziękujemy za stanie twardo na stanowisku, że nie można zawierać kompromisu wokół przestrzegania prawa.

A co pozostaje obywatelom? Głośno krzyczeć, że demokracja jest niszczona oraz że obywatele są traktowani jak listek figowy mający przysłonić obrzydliwe i naganne manipulacje i jawne łamanie Konstytucji. Partia rządząca postawi na swoim, bo ma arytmetyczną większość w Sejmie i nikogo nie słucha. A co dostaną obywatele? Obawiam się, że figę z makiem…

 

 1. „Ale musimy mieć świadomość, w jaką grę jesteśmy wplątywani przez partię rządzącą. Trudno dyskutować o zmianach prawa, kiedy bieżące prawo nie jest respektowane. No bo jakie mamy gwarancje, że to nowe będzie przestrzegane? Cały świat domaga się od Prezydenta RP przyjęcia ślubowania od trzech zgodnie z prawem wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Cały świat domaga się od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów publikacji wyroku z 9 marca 2016 i wszystkich kolejnych. Wszyscy – i obywatele i środowiska prawnicze w Polsce i przedstawiciele instytucji europejskich i politycy europejscy i politycy amerykańscy – wszyscy domagają się realizacji postanowień obowiązującej Konstytucji RP oraz ustaw.”

  Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało, choć Cię przed tym ostrzegano, jeszcze przed zbieraniem podpisów (między innymi i ja).
  Właśnie w ten sposób marnuje się energię ludzi i ich zaufanie, a nawet poniekąd wspiera łamiących prawo. Wypadałoby wypić to piwo, bez bicia się w cudze piersi, a przede wszystkim wyciągnąć wnioski na przyszłość.

  Tymczasem większość parlamentarna nagle postanowiła zademonstrować, że słucha obywateli i że rozmawia z opozycją. Nie rozmawia i nie słucha. Udaje. Oszukuje. I szuka figowego listka, dla zasłonięcia swoich machinacji. Chce przekonać Komisję Europejską, że szuka rozwiązań w dialogu społecznym. Ale tego dialogu nie prowadzi.

  • Ktoś tu za wszelka cenę chce wciskać ludziom swoją retoryczną karykaturę recepty na wszystko. Proponuję wystąpić ze swoją inicjatywą i wtedy krytykować innych, a nie zza klawiatury dosrywać ile wlezie. Może lepiej popracować nad własnym dowartościowaniem trochę inaczej , a niżeli wypisując ciągle krytykę pod adresem tych, którzy na prawdę coś robią. Może po prostu lepiej czasem zamilknąć? Chcesz pojedynków ? Bo do tego dążysz. Proszę bardzo. Najpierw jednak trzeba umieć uzasadnić swoje wypowiedzi. Jak na razie to bredzenie od rzeczy.

 2. Nic ale to nic absolutnie nie uzyskacie, nawet przez to że dajecie że „demokracja czyli swoboda wyrażania swoich poglądów”. bo to nie prawda. Jak można bronić demokracji skoro się nie wie w ogóle co to jest?

 3. Dlaczego w artykule nie było o postawie opozycji. Tak drodzy kodowcy – PO i Nowoczesna glosowaly za odrzuceniem obywatelskiego projektu kod. Jedynie PiS PSL i Kukiz poparli ta inicjatywe.

  • „Dlaczego w artykule nie było o postawie opozycji. Tak drodzy kodowcy – PO i Nowoczesna glosowaly za odrzuceniem obywatelskiego projektu kod. Jedynie PiS PSL i Kukiz poparli ta inicjatywe.”

   A kiedy tak Ci się śniło? 😉

 4. Panie Kijowski, znowu Pan nie pił herbaty? Przecież to wszystko było wiadomo od samego początku tej głupiej inicjatywy. Nikt nie mógł liczyć na to, że sprawa zostanie potraktowana poważnie. Nie rżnij Pan kołka! Przecież obaj wiemy, że to było tylko o pozorowanie działań z Pana strony, żeby uspokoić nastroje, przekierować energię, żeby społeczeństwo przestało się domagać odwołania Dudy z urzędu…

  • Coooo? Co za brednie. Skąd te myśli? Wyraz totalnego niezrozumienia sensu i powodów tego projektu. Nie widzisz, że to jest walka? Nie widzisz, że trzeba na każdym kroku przepychać się i walczyć aby nie zginąć pod naporem przewagi i bezpardonowego nacisku Kaczyńskiego? Czy na prawdę nie widać realnych działań Kijowskiego, tylko trzeba przypisywać mu jakieś niestworzone rzeczy? Popisz sobie na Gazecie Polskiej . Tam jest twój poziom intelektualny, uproszczeń, bezmyślności i uprzedzeń. Do widzenia.

 5. Niech nam zyje towarzysz Kaczyński i towarzysz Szydło !! Niech żyje !! Niech żyją towarzysze Schetyna i Tusk !! Niech zyją !! Niech żyje towarzysz Kijowski !! Niech nam Zyje !! Niech nam zyją wilelebni towarzysze biskupi !! Niech żyją !!!

 6. Szanowny Panie Kijowski,

  Wiem, że nie w temacie, jednak obecnie nie ma innego miejsca do takiego wpisu. Pan Marciniak złożył w sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i bardzo dobrze. Każda inicjatywa jest pożądana, poszerza horyzonty społeczeństwa i polityków pracujących nad projektami. Proszę jednak nie Apelować w imieniu Narodu! Sami często poddajecie w wątpliwość rządu PiS w imieniu Narodu posługując się wynikami wyborów świadczącymi o mizernym % zaangażowaniu społeczeństwa w wysłanie PiS na kapitański mostek.

  • W przypadku nicnierobic, milczenia mogłoby okazać się złotem. On jednak woli swym chrzanieniem grzęznąć w błocie swej fatalistycznej beznadziei i zarażać nią innych, we wiecznym narzekaniu. Ciekawe co sam zrobił aby było tak jak to sobie wyobraża, choć ciężko tu mówić o jakiejkolwiek wyobraźni. To zwykły beznadziejny bełkot.

 7. Matko, ile jazgotu w tych komentarzach. Naprawdę nie zawsze trzeba wszystko komentować zwłaszcza, jak się nie ma nic wartościowego do powiedzenia, prócz szkalowania.

  • Przecież to wy nie macie absolutnie nic do powiedzenia. działacie w szoku, amoku, totalnym bałaganie po to aby wszystko przegrać totalnie do końca.

   • Mądralo. czy ogólnospołeczne poruszenie za sprawą KOD nazywasz niczym do powiedzenia ? Czy opór jaki stawiamy nazywasz niczym do powiedzenia? Czy miliony osób popierające KOD nazywasz masą, która nie ma nic do powiedzenia? To pomyśl kim ty jesteś i ile masz do powiedzenia.

    • Czy jeszcze. Zainteresowanie świata i liczne kontakty z nim głównie w Europie, też nazywasz niczym? Wypowiedzi autorytetów, popierających KOD w Polsc i za granicą tez nazywasz niczym? Niestety. Jeśli wszystko widzi się ze swojego poziomu to nie dziwne, że wszystko to nic.

   • Świetnie . Rozummiem ,że za chwile podasz receptę jak to zrobić aby było lepiej i pewnie jeszcze wskażesz nam metodę uzdrawiająca sytuację i wprowadzajacą Polskę na drogę idylli polityczno-gospodarczej. Czekamy już tyle miesięcy. Zrób to wreszcie -zbawco zakłopotanych.

    • Z tego wszystkiego wniosek jest jeden. Oni muszą najpierw zacząc falę atesztowań i strzelać do ludzi aby dopiero za tym poszło stworzenie silnej lewicy antykatolickiej. Na ich ofiarach dopiero ktoś zacznie myśleć. Na razie uchwalają ustawy. A zaraz według nich bedą bronić przed terroryzmem bez terroryzmu. Czyli robić swój. Dopiero wtedy odechce się wam pustych marszyków do nikąd i bzdetnych hasełek. Poczekajmy. Motywacja się znajdzie do działania.

     • Może warto przeczytać swój komentarz przed opublikowaniem!. Bo z niego wynika jedno. Jest to wyrażenie słusznego oburzenie i niekonstruktywnej bezsilność komentującego wobec sytuacji po ostatnich wyborach. Nie prawda, że jest jakiś jeden wniosek. A ten na który powołuje się „nicnierobić” jest zupełnie niemerytoryczny. Co KOD ma teraz zrobić, żeby zapobiec opisanym ewentualnym represjom. Już samo pisanie o nich jest moim zdaniem niewłaściwe, chociaż uprawnione.
      Nie wierzę w te represje i tym bardziej nie zgadzam się na zarzucanie przywódcom KOD, że na nie czekają. Oburzenie i rozpierająca energia często stoi w sprzeczności z intelektem. Tego typu zależność dość wyraźnie można na tym forum zauważyć. W niedalekiej przeszłości mieliśmy przykłady tego typu bezmyślności. Żaden cel nie został osiągnięty. Przybyło natomiast grobów bohaterów.

 8. Niestety forum zostało opanowane przez jazgociarzy , niezdolnych do przekazania sensownej treści, zdolnych tylko do ostrej krytyki. Pospuszczajcie się trochę w swojej toalecie, a nie na forum, gdyż tyle jest warte to co piszecie. Zwykły śmietnik frustratów.

  • Niestety forum zostało opanowane przez jazgociarzy ,
   A gdzieżeś to zobaczył forum? To co najwyżej komentarze pod artykułami. Również wtedy zalążek forum z jego zawartością wywędrował z przestrzeni (prawie) publicznej i zaginął bez wieści.

   Widać, że właściciele nie przywiązują wagi ani znaczenia do tych wpisów, bo nawet nie zająknęli się o zniknięciu ich spod artykułów z przed przeniesienia serwera. Nie dziwi więc, że nikt nie przywiązuje do nich wagi, więc ludziki wypisują głupoty, które nawet prewencyjna cenzura przepuszcza.

   niezdolnych do przekazania sensownej treści, zdolnych tylko do ostrej krytyki.
   Mówisz, że: Ostra krytyka jest bezsensowna, bo ….

   Pospuszczajcie się trochę w swojej toalecie, a nie na forum, gdyż tyle jest warte to co piszecie. Zwykły śmietnik frustratów.
   Godny język KOD-era, czy przywędrowałeś tutaj z PiS-u?

   • Lakosz, czystka komentarzy była pożądana ponieważ treści w nich zawarte były często krytyczne wobec tego dokąd KOD zmierza. Jak na miłośników demokracji wierchuszka KOD ma zadziwiającą awersję do dyskusji i posiadania własnego zdania. „Coco jumbo i do przodu!” to główne hasło KOD: pełna bezmyślność i zapatrzenie w Wodza. Nie miej też wątpliwości: cenzura jest. Można bluzgać, znieważać, zachowywać się jak skończony prostak (patrz np. politruk Maciek) ale pewnych pytań nie można zadawać ani pewnych kwestii poruszać, bo wpis przepadnie.

 9. Nic a nic nie zdziałacie, nikt was nie będzie popierał, rozwalicie się na kawałki i tyle. Nie walczycie o demokrację żadną bo takiej nie ma w ogóle ani nawet nie wiecie co to jest. Lubicie sobie pojeździć pociągami i pogadać dla towarzystwa. Jeździjcie na pielgrzymki do Torunia. Będziecie pieśni śpiewać w pociągu. Żadnych treści ani sensu nie prezentujecie. Nie stanowicie żadnej siły do tego aby budować demokrację. Z marszu na marsz będzie was coraz mniej i mniej. Nie macie żadnych idei. Jesteście czystą reakcją na PIS. „Reakcyjne podziemie”. Nie umiecie nic zrobic, niczego zorganizować, nic zbudować poza blada sztucznością waszej reakcji na PIS. PIS z wami wygra zawsze i wszędzie. PIS przegra z innych przyczyn i będziecie wtedy sobie przyPISywac zasługę. Ale jej w tym nie będzie.

 10. Lakosz. I widzisz, doszedłeś do podobnych wniosków jak moje. To co KOD robi to bezładne falowanie nieokreśloności. Popędzic tu a potem tam, zabrać ze sobą wszystko i nic. I nic nie zrobić. Forum nie ma, stronka na WordPressie wyświetla się źle. Takie coś to 10 letni łepek może zrobić. Czyli tam gdzie trzeba trochę pomyśleć i usystematyzować nie ma nic. Jest tylko gra na emocjach, na atakowanu, epatowaniu bałaganem. Zamiast zrobić porządną stronę, forum i inne rzeczy to jest tylko to. Bo tam żeby coś pod spodem zrobić, tam gdzie nikt nie widzi, to nie ma woli do tego. Bo tylko to co na widoku, manifestowanie swej jawności się liczy. Śnienie na jawie. W internecie KOD to żenada totalna. Porażka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>