Dziewięć miesięcy i co dalej?

Deklaracje, balony, ulotki – namiot KOD działa
Sierpień 19, 2016 Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski

19 listopada 2015 roku, podpuszczony przez Magdę Canty, na podstawie artykułu Krzysztofa Łozińskiego, założyłem na Facebooku grupę Komitet Obrony Demokracji. Myślałem, że spotka się tam może kilkadziesiąt osób, żeby dyskutować o ważnych sprawach publicznych i wymieniać się materiałami czy informacjami. Jednak Wy zadecydowaliście inaczej.

Przychodząc do grupy domagaliście się założenia organizacji, wyjścia na ulice, wyrazistego protestu. I zrobiliście to całkiem licznie. W ciągu pierwszego weekendu przyszło Was ponad trzydzieści tysięcy. Tego nie można było zignorować.

I tak powstał KOD. Dziękuję Wam wszystkim za to, bo to ogromna przyjemność i wielki zaszczyt być z Wami. A okazja dzisiaj jest szczególna. Koło południa minęło dzisiaj równo dziewięć miesięcy od czasu, jak powstała grupa Komitet Obrony Demokracji.

Przez te dziewięć miesięcy zrobiliśmy razem naprawdę dużo. Zostaliśmy zauważeni w całym świecie. W Polsce zajęliśmy ważne miejsce i staliśmy się podmiotem, którego nie można pominąć myśląc o przyszłości kraju.

Dzisiaj KOD żyje nie tylko we wszystkich regionach, ale i w większości chyba powiatów. Nikt nie jest w stanie ogarnąć wszystkich działań i aktywności KODerek i KODerów, bo jak to w ruchu oddolnym — nikt nie jest centralnie rozliczany i niewiele jest centralnie planowanych działań.

Przed nami wybory. 27 sierpnia pierwsze wybory regionalne – w Regionie Pomorskim. 1 października ostatnie – w Regionie Małopolskim. Prawdopodobnie 29 października odbędzie się Krajowy Kongres Programowo Wyborczy. Po pierwszych dziewięciu miesiącach szybkim krokiem zbliżamy się do dorosłości. Po zakończeniu procesu wyborczego będzie można powiedzieć, że Komitet Obrony Demokracji działa w pełni demokratycznie również wewnętrznie.

A to wszystko zasługa Was, KODerek i KODerów, którzy od miesięcy angażujecie się codziennie w budowanie tej organizacji i tego ruchu społecznego. Świętujmy dzisiaj i cieszmy się, bo mimo, że KOD powstał w niesprzyjających okolicznościach to sądzę, że wielu z nas od dawna brakowało czegoś takiego i że wspólnie zbudujemy lepszą Polskę, w której będzie miejsce dla każdego i do której każdy będzie zaproszony.

Jeszcze raz dziękuję i składam serdeczne życzenia wszystkim, którzy dołączyli do KOD-u – zarówno w pierwszych dniach, jak i później. Razem zrealizujemy nasze marzenia. Jeżeli tylko pozostaniemy razem, na co bardzo liczę.

Sto lat!!!

 

 1. Mateuszu, to ja Ci dziękuję. Dziękuję Tobie i wszystkim mniej lub bardziej anonimowym KODerom. Jestem z Wami od początku. Od poziomu ok. 800.

  Po raz kolejny potwierdziło się moje doświadczenie, że ważne rzeczy się przebiją nawet w niesprzyjających okolicznościach (To był czas kiedy wygaszałam profil na FB i własną aktywność internetową. Nie byłam czytelniczką SO, a mimo to dotarł do mnie artykuł Krzysztofa Łozińskiego.)

  Pomyślałam, „tak, trzeba założyć KOD. Może powinnam to zrobić? Nie, nie mam zaplecza. To mi się nie uda.” I wtedy wyświetliła mi się Twoja grupa.

  Dziękuję, trzymam kciuki za NAS!

 2. Niech no ktoś mi przypomni co takiego zrobił KOD przez te 9 miesięcy? Bo jeśli chodzi o to zauważenie na świecie, to nie odbierajmy zasług Witoldowi „Gen zdrady” Waszczykowskiemu, ministrowi o niepośledniej (na nasze szczęście i nieszczęście) mądrości.

 3. 9 miesięcy działań konwencjonalnych i pytanie co dalej ?
  trzeba sobie odpowiedzieć : czy chodziło o rozgłos czy ratowanie Polski przed bolszewicką dyktaturą ?
  Panie Mateuszu mam nadzieję że raczej o to drugie , a sam Pan napisał że teraz najważniejsze jest to co jeszcze możemy zrobić a nie to co zrobiliśmy
  co możemy zrobić ? odpowiedź w komentarzach
  http://www.ruchkod.pl/paraliz-trybunalu/

 4. W tytule MK zawarł myśl, którą uznałem za sens przewodni wpisu autora, którego jednak po przeczytaniu nie dostrzegłem.Liczyłem na przedstawienie jakiejś wizji, kierunku, a nie podziękowań za dotychczasową współpracę, będącą bez wątpienia bardzo potrzebnym impulsem i zasługą. Mam takie wrażenie, że rola KOD rozmywa się w obliczu masowego przyzwyczajenia i zniechęcenie do problemu łamania prawa przez władze i do całej klasy politycznej. Nie ma co mówić, że wakacje i ludzie powyjezdzali. Nie widzę buntu grup społecznych związanych z kulturą,mediami,intelektualistów, ludzi sportu,aktorów,itd,itd. Dlaczego wspólnymi siłami nie mogliby zrobić np. spotu w telewizji, w którym , jak jeden mąż, wyraziliby swój sprzeciw łamaniu prawa i gwałceniu podstawowych praw obywateli .Nie widzę medialnych działań, aby ten temat ,od którego zależy nasza przyszłość, budził emocje i chęć ludzi do działania. Jestem ciekaw czy choćby jeden ze sportowców zaproszony do pałacu prezydenckiego w celu zaszczycajacego i bezinteresownego uścisku dłoni rezydenta , po olimpiadzie, odmówiłby w geście protestu ? Nie mam złudzeń. Wszyscy stawia się, aby przypadkiem nie stracić finansowania.I taka to już jest nasza marna i malostkowa rzeczywistość.

 5. Świat zachodni wesprze demokrację w Polsce jeżeli w samej Polsce będą siły prodemokratyczne. Tak było w stanie wojennym, gdy rządy, politycy, organizacje i ludzie udzielali Polsce wsparcia dlatego, że w Polsce była widoczzna opozycja demokratyczna. KOD jest taką reprezentacją demokratycznego spoleczeństwa i jego dążeń i o tyle też lepszą niż partie, które mają swoje profile. Dlatego słusznie nie przekształca się w partię, ale to z niego będą wyłaniać się liderzy polityczni.

 6. KOD powinien być „spoiwem” dla przyszłej koalicji w wyborach samorządowych
  Jeśli oddamy pisowcom władze w gminach to bedzie koniec ….

  Do Pana Mateusza Kijowskiego :
  czy jest Pan w stanie spełnić chociaż punkt nr 4 z moich postulatów zawartych w http://www.ruchkod.pl/paraliz-trybunalu/
  a może warto otworzyć forum z odpowiednim poziomem moderacji ?
  Nowoczesna miała swoje forum które cały czas się rozwijało i było ośrodkiem integracji i wymiany poglądów wśród sympatyków partii .
  Zlikwidowała je !!!
  Ludzie się wściekli i teraz nowoczesna oscyluje na granicy 8% … – utraconego zaufania nikt już tak szybko nie odbuduje . Wyborcy odebrali to tak : ” byliście nam potrzebni przed wyborami , a teraz zmykajcie stąd …”

  Brak komunikacji jest obecnie największym problemem KOD’u , jeśli znajomi mówią mi że nigdy nie otrzymali jakiejkolwiek odpowiedzi na maile adresowane do koordynatorów regionalnych – to trudno się dziwić że obecnie pojawia się tzw „faza zniechęcenia” .

 7. PS.
  Kod faktycznie nie musi być partią , lecz tylko KOD jako ruch ogólnonarodowy ma jakiekolwiek szanse zmienic bieg wydarzeń
  Przed jakimikolwiek wyborami kandydaci w ten czy inny sposób popierający KOD powinni mieć na banerach np. ” Wspieram KOD” lub cokolwiek innego

  PS. 2
  CZy otrzymam odpowiedź w sprawie punktu 4 ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>