Dwudziesty pierwszy numer Dekodera - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14704
post-template-default,single,single-post,postid-14704,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Dwudziesty pierwszy numer Dekodera

Rzeczywistość wokół nas klaruje się coraz bardziej. Część społeczeństwa jakby pogodziła się z tym, że Demokracja minęła, inni nie zwracali na nią uwagi wcześniej, więc i teraz jest im wszystko jedno. Z kolei zwolennicy PiS gorąco popierają kierunek zmian. Cóż więc się dzieje z tymi, którym to nie jest obojętne, którzy się nie zgadzają na zniszczenie dorobku tej może niedoskonałej, ale jednak naszej, polskiej Rzeczypospolitej, której przypisano numer III? Czy tym intensywniej pracują oni na rzecz uratowania ustroju i wolności, czy może jednak (jakże polskim zwyczajem) kłócą się nadal o racje lub personalia? A może ogarnia ich rozpacz? Jeden człowiek, Piotr z Niepołomic, postanowił dramatycznym gestem przekreślić ten podział, obudzić wszystkich, pchnąć do działania. Jego samobójcza śmierć wzbudziła wprawdzie dyskusję, ale czy samotny gest jest w stanie coś zmienić? To oceni historia.

Ponadto w 21 numerze rozmowa z Różą Rzeplińską, szefową Stowarzyszenia 61 i współtwórczynią portalu MamPrawoWiedzieć.pl, który pomaga wyborcom dowiedzieć się więcej na temat kandydatów przed wyborami. Druga z rozmów numeru dotyczy reformy sądownictwa, której najgroźniejsze niuanse niezwykle ciekawie i prosto wyjaśnia nam mecenas Krzysztof Sokołowski z Lublina. Analizujemy również echa publikacji Tomasza Piątka na temat Antoniego Macierewicza i zastanawiamy się, jak to się stało, że afera, która powinna zmieść ministra w każdym demokratycznym państwie u nas została zignorowana niemal zupełnie. Nie zabraknie nam też tematów edukacyjnych – dowiemy się co na temat patriotyzmu myśli młodzież szkolna, a reformę oświaty minister Zalewskiej możemy skonfrontować z systemem edukacji Finlandii, uważanym za jeden z najlepszych na świecie. Zapraszamy również do naszych stałych rubryk: Pocztu królów i książąt Piskich, Alfabetu PiS oraz Rozmów z Kotem. A na dokładkę trochę zapomnianej historii z Opolszczyzny, której tragizmu nie powinniśmy jednak wymazywać z naszej świadomości.
Zapraszamy do lektury!
Dekoder nr 21
Źródło: dekoder.wroclaw.pl