Budapeszt-Warszawa – spotkanie, dyskusja. Zapraszamy!

Komitet Obrony Demokracji
Marzec 24, 2016 KOD

Komitet Obrony Demokracji i redakcja Gazety Wyborczej zapraszają na spotkanie w cyklu „Wyborcza na żywo: Budapeszt w Warszawie, czy Warszawa w Budapeszcie?”, które odbędzie się 30 marca 2016 o godzinie 18:00 przy ul. Czerskiej 8/10 (siedziba „Gazety Wyborczej”).

Gospodarzami wydarzenia będą zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski i założyciel KOD Mateusz Kijowski.

PROSIMY O REJESTRACJĘ NA STRONIE EVENEA.PL.

Tematem dyskusji będzie sytuacja, w jakiej znalazły się orbanowskie Węgry i Polska pod rządami PiS, cechy wspólne i różnice oraz możliwe scenariusze rozwoju w przyszłości. Spojrzymy także na wspólną przeszłość, zwłaszcza tę najnowszą, czasów Solidarności.
Zastanowimy się nad możliwością i kierunkami polsko-węgierskiej współpracy w dziedzinie obrony demokracji, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa w obu krajach.

W panelu wezmą udział goście z Węgier:

  • socjolożka, uczestniczka opozycji w latach 80., była posłanka Róza Hodosán, która w latach 80. organizowała w Budapeszcie niezależny ruch wydawniczy,
  • Bertram Marek i Balázs Nemes – przedstawiciele dzisiejszej młodej opozycji antyorbanowskiej, którzy organizowali w ostatnich latach w Budapeszcie liczne demonstracje i wystąpienia, w tym manifestację solidarnościową z KOD pod polską ambasadą.

Z polskiej strony w dyskusji będą uczestniczyć:

  • prof. Radosław Markowski, politolog i socjolog,
  • lider KOD Mateusz Kijowski.

O mniej oficjalnych związkach polsko-węgierskich opowie Konrad Materna z KOD.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Maziarski, hungarysta i publicysta Gazety Wyborczej, w 1981 r. deportowany z Węgier przez komunistyczne władze za udział we wspólnych przedsięwzięciach opozycji polskiej i węgierskiej.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo spotkania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>