Budapeszt-Warszawa - spotkanie, dyskusja. Zapraszamy! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
6424
post-template-default,single,single-post,postid-6424,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Budapeszt-Warszawa – spotkanie, dyskusja. Zapraszamy!

Komitet Obrony Demokracji

Komitet Obrony Demokracji i redakcja Gazety Wyborczej zapraszają na spotkanie w cyklu „Wyborcza na żywo: Budapeszt w Warszawie, czy Warszawa w Budapeszcie?”, które odbędzie się 30 marca 2016 o godzinie 18:00 przy ul. Czerskiej 8/10 (siedziba „Gazety Wyborczej”).
Gospodarzami wydarzenia będą zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski i założyciel KOD Mateusz Kijowski.

PROSIMY O REJESTRACJĘ NA STRONIE EVENEA.PL.

Tematem dyskusji będzie sytuacja, w jakiej znalazły się orbanowskie Węgry i Polska pod rządami PiS, cechy wspólne i różnice oraz możliwe scenariusze rozwoju w przyszłości. Spojrzymy także na wspólną przeszłość, zwłaszcza tę najnowszą, czasów Solidarności.
Zastanowimy się nad możliwością i kierunkami polsko-węgierskiej współpracy w dziedzinie obrony demokracji, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa w obu krajach.
W panelu wezmą udział goście z Węgier:

  • socjolożka, uczestniczka opozycji w latach 80., była posłanka Róza Hodosán, która w latach 80. organizowała w Budapeszcie niezależny ruch wydawniczy,
  • Bertram Marek i Balázs Nemes – przedstawiciele dzisiejszej młodej opozycji antyorbanowskiej, którzy organizowali w ostatnich latach w Budapeszcie liczne demonstracje i wystąpienia, w tym manifestację solidarnościową z KOD pod polską ambasadą.

Z polskiej strony w dyskusji będą uczestniczyć:

  • prof. Radosław Markowski, politolog i socjolog,
  • lider KOD Mateusz Kijowski.

O mniej oficjalnych związkach polsko-węgierskich opowie Konrad Materna z KOD.
Spotkanie poprowadzi Wojciech Maziarski, hungarysta i publicysta Gazety Wyborczej, w 1981 r. deportowany z Węgier przez komunistyczne władze za udział we wspólnych przedsięwzięciach opozycji polskiej i węgierskiej.
 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo spotkania.