4 czerwca w regionie kujawsko- pomorskim

Czerwiec 7, 2017 KOD

Święto Wolności 4 czerwca w Grudziądzu

Autor: Helena Maria Kopycińska

Wspólnie z SLD i Nowoczesną, jako przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji uczciliśmy rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Rozdawaliśmy egzemplarze Konstytucji, baloniki i biało-czerwone flagi papierowe. Były także ciekawe rozmowy. Jedynym minusem była kiepska pogoda, ale pomimo tego udało nam się obdzielić mieszkańców naszymi materiałami jeszcze przed deszczem.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w Toruniu

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (4 czerwca) działacze toruńskiego KOD postanowili spędzić aktywnie. Na rogu ulic Szerokiej i Żeglarskiej kolejny raz stanął Punkt Informacyjny KOD. Jak zwykle obyliśmy wiele rozmów, usłyszeliśmy sporo miłych słów, w tym także poparcia. Przydała się także znajomość języków obcych gdyż rozmawialiśmy także z zagranicznymi turystami. Tym ostatnim często trzeba było tłumaczyć kim jesteśmy i w jakim celu stoimy, choć niektórzy już o naszym ruchu słyszeli.

Niedziela była dniem owocnym, a to za sprawą wspaniałych ludzi, którzy, choć mogli ten dzień spędzić w ogrodzie przy grillu czy na wycieczce w lesie, wiedzą, że teraz jest moment walki o wolność i demokrację, na którą chętnie poświęcają swój czas.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.

Autor zdjęć i pomysłodawca tekstu: Marek Krupecki.

https://photos.google.com/share/AF1QipM06kko6418DrFEIksv25aB_p9L2OCoelmMBfkniDnXoSfT8AX2tW3Nf54-gCBfZw?key=WUJtbEI1RDhTcW5pVzJ3Y3M3enBjd0MwY3ZVY2V3

Święto Wolności 4 Czerwca w Grupie Lokalnej Powiatu Toruńskiego

Na zaproszenie Basi i Mirka Jackiewczów spotkaliśmy się w ich domu w Krobii w piątek 2 czerwca. Czciliśmy Święto Wolności 4 Czerwca, relacjonowaliśmy Walny Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji, który odbył się w miniony weekend w Toruniu, informowaliśmy o ukonstytuowaniu się Zarządu Grupy Lokalnej.

Wraz z zaproszonymi Aleksandrą Solecką i Romanem Spandowskim, było wśród nas pięcioro delegatów na Zjazd. Roman Piotrowski opowiedział o przygotowaniach i stronie organizacyjnej Zjazdu, Ryszard Musielak opisał przebieg Zjazdu i wyniki personalne, Makary Wiskirski opowiadał o uchwałach podjętych oraz przełożonych na kolejne Walne zapowiadane na jesień (program, statut), Aleksandra Solecka opowiadała o zjazdowych kulisach i „tajemnicach” oraz o ukonstytuowaniu się Zarządu Głównego a Roman Spandowski podzielił się refleksjami politycznymi na temat tego wydarzenia.

Z rozmów uczestników spotkania przebijała nadzieja, że wraz z wyborami na Zjeździe skończył się zły okres dla Komitetu Obrony Demokracji a od nowego Zarządu Głównego zależy, jak szybko odzyskamy zaufanie społeczeństwa. Wszak wszystkim nam zależy, aby w demokratyczny i statutowy sposób walczyć z „podłą zmianą”. Wstępne obserwacje wskazują, że zawiedzionych wynikami wyborów jest znacznie mniej niż tych, którzy cieszą się z wreszcie zaprowadzonego porządku i powracają na łono Stowarzyszenia.

Tury wystąpień delegatów oraz pytań i odpowiedzi przerywane były wspólnym śpiewem przy gitarze. Większość repertuaru stanowiły pieśni patriotyczne (wszak Święto Wolności świętowaliśmy!) ale były także piosenki turystyczne i żeglarskie. Śpiewy były gremialne, bo zaopatrzyliśmy się w śpiewniki i nikt nie mógł tłumaczyć się nieznajomością tekstów.

Spotkanie zakończyliśmy przekonani, że wspólnie spędzony wieczór był uroczysty, przyjazny i smaczny.

autor: Makary Wiskirski

PIKOD w Starym Fordonie. Przy okazji III Święta Starego Fordonu.

autor: Tomasz Janaszczak

Dnia 04.06.2017 roku, w rocznicę wyborów 1989 roku, ustawiliśmy PIKOD w Starym Fordonie. Przy okazji III Święta Starego Fordonu. Skrzyknięci przez Darka Erdmana ustawiliśmy namiot ( w tym miejscu specjalne podziękowania dla Darka Pawlaka ) na Rynku. Przed sobą mieliśmy kościół ( Parafia św. Mikołaja ), za plecami mieliśmy więźnie. Byli tacy, którzy szczerze i serdecznie życzyli nam pobytu w tym ostatnim. Więcej jednak było ludzi życzących nam dobrze. Odbyliśmy wiele ciekawych rozmów. Rozdaliśmy co mieliśmy do rozdania. Mimo kiepskiej pogody,w dobrych humorach wróciliśmy do domów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up