3 października br sąd w Gdańsku wydał wyrok z sprawie z pozwu Komitetu Obrony Demokracji przeciwko NSZZ „Solidarność”

Październik 4, 2018 KOD.

Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.
Władysław Bartoszewski

3 października, rok po złożeniu przez Komitet Obrony Demokracji pozwu przeciwko NSZZ „Solidarność”, sąd w Gdańsku wydał wyrok.
Stwierdził w nim, że nieprawdziwe informacje zawarte w zaskarżonym przez nas oświadczeniu „Solidarności” naruszają dobrą sławę i dobre imię całego stowarzyszenia. A także, iż doprowadziły one do eskalacji agresji wobec członków KOD-u i piętnowania naszych członków i sympatyków. Wobec powyższego sąd uwzględnił w całości niemajątkowe roszczenia KOD-u, a „Solidarność” ma przeprosić KOD oraz dodatkowo wpłacić 10 tysięcy złotych na konto fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.

Niestety już kilka minut po odczytaniu wyroku „Solidarność” kolejny raz opublikowała na swojej stronie oświadczenie podtrzymujące kłamliwe zarzuty wobec naszego stowarzyszenia. Z przykrością oglądamy trwający nadal festiwal oszczerstw i nienawiści ze strony władz tego związku zawodowego.
Dzisiejsza „Solidarność”, poprzez swoje władze, nie tylko okazuje pogardę ludziom o odmiennych poglądach społecznych i obywatelskich, ale nie szanuje wyroków sądów, stawiając się ponad prawem. Jest to o tyle smutne, że „Solidarność” zapisana była w naszej pamięci jako symbol walki o wolność i te wszystkie wartości, które przyświecają nam dziś w naszych działaniach, czyli sprawiedliwość, odwaga, honor, uczciwość i szacunek dla demokracji oraz państwa prawa. W dodatku bardzo liczni członkowie naszego stowarzyszenia tę pierwszą „Solidarność” współtworzyli i byli jej aktywnymi i ofiarnymi działaczami, narażając się niejednokrotnie na szykany i prześladowania a także zniesławienia.

Po uprawomocnieniu się wyroku, z całą stanowczością będziemy egzekwować jego wykonanie. Jak również będziemy nadal reagować na wszystkie szkalujące nasze stowarzyszenie wypowiedzi, tak władz tego związku, jak i jego poszczególnych prominentnych działaczy. Być może przed nami kolejne procesy.

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami tego, jak zwolennicy partii rządzącej wprowadzają do debaty publicznej język pogardy, prowadząc tym samym w sposób bezmyślny do eskalacji nastrojów społecznych, radykalizacji postaw i pogłębiania podziałów. Odpowiedzialność za to spoczywa dziś przede wszystkim na samym Jarosławie Kaczyński, który zapoczątkował ten festiwal propagandy i nienawiści używając zwrotów takich jak „najgorszy sort Polaków, donosiciele, złodzieje…”, a tym samym dał przyzwolenie politykom i działaczom swojego ugrupowania i organizacji bezkrytycznie go wspierających na podobne zachowania.

Apelujemy do polityków i publicystów o odpowiedzialność za słowa, bo jeśli nie powstrzymają brutalizacji języka, następnym krokiem mogą być już tylko akty przemocy fizycznej, do której cytowane, w tym i te zaskarżone przez nas wypowiedzi nieuchronnie prowadzą.

Ważnym celem naszych działań jest budowa jednej Polski dla wszystkich. Polski wolnej od podziałów, różnorodnej i sprawiedliwej. Chcemy żyć w społeczności wolnej od uprzedzeń, pełnej tolerancji i broniącej godności drugiego człowieka. W takim duchu będziemy kontynuować swoją działalność i o to apelujemy.

Wyciągając rękę do „Solidarności” – co zrobiła publicznie jeszcze w gdańskim sądzie po ogłoszeniu wspomnianego wyroku wiceprzewodnicząca KOD Magdalena Filiks, dajemy w praktyce świadectwo temu, że mimo dzielących nas różnic możemy ze sobą rozmawiać i spierać się z wzajemnym poszanowaniem godności. Tylko tego i aż tego oczekujemy od naszych oponentów.

Komitet Obrony Demokracji

 1. Ciekaw jestem, co osiągnęliście do tej pory, dzięki swoim protestom. czy nie jest już czas, aby zrewidować swoje działania ?
  Nie widać, żeby Wasze działania cokolwiek zmieniły. Czy na pewno Wasze protesty we właściwą stronę kierujecie ?
  Może należałoby zacząć przekonywać, nauczać zwolenników PIS ?
  Wasze działania zamiast przynosić pozytywny efekt, działają wręcz odwrotnie, nie potraficie wyciągać wniosków ? PIS potrafi błyskawicznie wyciągać wnioski, zamiast pokazywać, że PIS ma rację w swoich działaniach, pokażcie, że nie ma demokracji, jak to PIS twierdzi, co z tego, że krzyczycie konstytucja, kiedy PIS to wyśmiewa, Pokażcie na plakatach zamiast konstytucja, konkretny przepis, Który PIS złamał, Nie trzeba przecież daleko szukać. Tylko jeden przykład: Rozdział I, Art. 8. (Konstytucja najwyższym prawem, bezpośrednie stosowanie przepisów prawa, czyli, nie wolno konstytucji interpretować, jak to robi PIS)
  drugi przykład: Art. 7 (na podstawie prawa i w granicach prawa, patrz Art. 8) Koniec, gdzie tu jest pole do interpretacji ? Do tego jest potrzebny prawnik ? No chyba, że tak nie jest.

  • Co PIS zrobił z konstytucją ?
   Tylko jeden punkt wzięli pod uwagę, a co mówi prawo ? co to jest prawo ?
   Odpowiem to zbiór przepisów, nie jeden punkt.

   To tak jakby ktoś chciał sobie zrobić jajecznicę. wziął jaja i smażył na oleju silnikowym, ojej to olej, ale czy da się zjeść taką jajecznicę ?
   A w przepisie jest kilka składników, zmiana jednego nie jest tym przepisem, czyż tak nie jest z prawem ?

   Nie potraficie z PISem polemizować na ten temat, nie wiele potraficie. Takie jest moje zdanie, Nie ważne jak, ważne aby skutecznie. Gdzie są broszury, jak za komuny, gdzie spotkania w każdej miejscowości w każdej gminie. Szukajcie wsparcia, wśród kleru, wśród naukowców, prawników, tylko nie do protestów, ale do wyjaśniania i nauki o prawie i konstytucji. Nie PIS stanowi problem, tylko wyznawcy PISu. Ich przekonajcie, a demokracja powróci. PIS ma telewizję, nie jedną, ma radio, też nie jedne, a co wy macie, nawet internetowej gazety przyzwoitej, zacznijcie od mediów, to media wygrywają wybory, dobrze o tym wiecie, to PISowscy opłacani trole pomagają wygrać PISowi. Jeszcze długo mógłbym o Waszych błędach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>