Zdradzeni o świcie

Lipiec 15, 2017 .KOD

W nocy o 2.30 został zmieniony ustrój Polski. Bez poprawek przeszły ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.

Nie jesteśmy już demokratycznym państwem prawa. Senat przyklepał obie ustawy bez poprawek. Czekają jedynie na podpis prezydenta. Wraz z Obywatelami RP, Tamą, wspierając senatorów opozycji staliśmy pod parlamentem cały piątek i dzisiejszą noc.

Fot. Weronika Szemińska
Fot. Weronika Szemińska

W piątek mazowieccy koderzy po raz kolejny wsparli protestujących tam od dłuższego czasu Obywateli RP. Była nas setka, może dwie. Część osób dyżurowała rotacyjnie. Do protestujących w przerwach między obradami przychodzili senatorowie opozycji tłumacząc co dzieje się na Sali plenarnej. Jeden z nich, z wykształcenia prawnik, senator PO Piotr Zientarski tłumaczył jakie konsekwencje będzie mieć wprowadzenie ustaw o Sądzie Najwyższym i inne zmiany w obszarze sądownictwa.

https://www.facebook.com/przebudzony.swiezoscia/videos/458361371201387/

Wicemarszałek Borusewicz informował, że ustawa o sądach pozbawi stanowisk 400 prezesów,  600 wiceprezesów, ok 1,5 tys przewodniczących wydziałów. Opowiadał jak wygląda zgłaszanie poprawek i jak poseł sprawozdawca odpowiada na pytania. Mówił o niekonstytucyjności ustawy ustroju sądów podkreślając, że naruszona zostaje zasada niezawisłości i niezależności, bo prokurator generalny, który jest politykiem, będzie powoływał prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów.

Wielu koderów z innych regionów, którzy nie mogli dojechać do stolicy, wzięło udział w spontanicznych pikietach pod swoimi lokalnymi sądami (w Kędzierzynie-Koślu odbędzie się w sobotę). W Lublinie demonstrowano przed biurami posłów PIS. Pikietę zorganizowała Grupa Lokalna KOD Lublin, a wzięli w niej udział przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, partii Razem, SLD, PSL, Nowoczesnej, przedstawiciele Obywateli RP, Dziewuchy Dziewuchom oraz inne grupy obywatelskie, którym droga jest idea prawdziwej demokracji.

 

Senatorowie debatowali nad ustawą o KRS do godz. 21.30, a do godziny 1 w nocy trwała dyskusja nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. Senacka komisja praw człowieka w 10 minut rozpatrzyła wnioski zgłoszone do obu ustaw, rekomendując Senatowi przyjęcie ustaw bez poprawek. I potem głosowanie …

– Wygrane wybory parlamentarne nie dają mandatu do zmiany ustroju, a to właśnie się stało – powiedział jeden z koderów, który nocą stał na ul. Wiejskiej. – Smutne, że niewiele to obchodzi Polaków. Ale my będziemy tu trwać, bo musimy być w zgodzie ze swoim sumieniem.

https://www.facebook.com/daniel.wroblewski.9022/videos/1775256495838946/

Fot. Weronika Szemińska
Fot. Weronika Szemińska

– Niczym od nas się nie różnicie – tak do policjantów krzyczała jedna z protestujących. – To jest nasza ulica, nie posłów. Zrozumcie, stawiacie drabinki dla jeden człowieka, opętanego! https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1711112245859472/

Kwadrans przed 4 przywieziono metalowe barierki i zepchnięto protestujących. Część z nich przeskoczyła przez nie i dostała się na teren sejmu. Policjanci wynieśli ich.
https://www.facebook.com/joanna.dymowskamoussa/videos/1492810244090706/

https://www.facebook.com/rbobin11/videos/10155027086419563/

Sobotni poranek  – tylko kilku protestujących na 100 policjantów. Przyjdź tam dziś  „… by nie spytał syn twój kiedyś: A ty – gdzieś był wtedy, tato?”

AD

 

Na niedzielny protest wzywa m.in. Leszek Balcerowicz.

Fotorelacja Katarzyny Pierzchały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>