Wysłuchanie publiczne ws. senackiego projektu ustawy o KRS

Marzec 6, 2020 KOD.

W czwartek 5 marca 2020 w Senacie RP odbyło się wysłuchanie publiczne ws. senackiego projektu ustawy o KRS.

 

Podczas czterogodzinnego wysłuchania publicznego zabrali głos m.in. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszeń prawniczych Iustitia, Themis i Lex Super Omnia. Udział w pracach wzięli również przedstawicie i przedstawicielki ruchów obywatelskich i organizacji pozarządowych: Wolnych Sądów, FOR, Akcji Demokracji, Komitetu Obrony Demokracji i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
KOD reprezentowali Monika Szafraniec i Jakub Karyś.

KOD stoi na stanowisku, że senacki projekt ustawy to krok w dobrym kierunku, przybliżającym nas do najważniejszego i najtrudniejszego zarazem celu: przywrócenia praworządności. Kluczową sprawą jest rozstrzygnięcie, czy osoby powołane na stanowisko sędziego z udziałem niekonstytucyjnej neo-KRS są sędziami.
Rozwiązania zawarte w projekcie zakładają złożenie przez te osoby urzędu sędziego, które następnie będą mogły poddać się prawidłowej procedurze nominacyjnej, przeprowadzonej już przez wyłonioną zgodnie z Konstytucją KRS.

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji

 

KOD w Senacie — jak odnowić KRS

Delegacja KOD wzięła udział w pracach Senatu nad projektem nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma przywrócić zgodność z Konstytucją tej instytucji. – Przywrócenie praworządności w Polsce będzie wyzwaniem najważniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym — powiedziała Monika Szafraniec, członkini Zarządu Głównego KOD.
Monika Szafraniec apelowała do zebranych „żebyśmy skupili się na sprawie fundamentalnej, czyli kto jest sędzią, a kto nie”.
Przyznała, że prace nad przywróceniem w Polsce rządów prawa, systematycznie od prawie 5 lat niszczonych przez PiS i Zjednoczoną Prawicę, są trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>