Wielkopolska przeciwna prezydenckim ustawom dotyczącym sądownictwa

Październik 4, 2017 .KOD

Wielkopolanie czujni w sprawie prezydenckich ustaw dotyczących KRS oraz SN wyrazili swój sprzeciw pod sądami w Lesznie, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Pile oraz Poznaniu.

Leszno

W Lesznie przyszli przed budynek Sądu Rejonowego, żeby zaprotestować przeciwko zmianom w ustawach w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego w wersji zaproponowanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Protestujemy ponieważ stoimy na straży konstytucji i w obronie zasad trójpodziału władzy. Leszczyński protest nie trwał długo. Były krótkie przemowy, krzyczeliśmy hasła „Konstytucja” i „Wolne sądy”, zapaliliśmy kilka świeczek – już po raz siódmy. Po odśpiewaniu Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej Adriana Machowiak zamknęła zgromadzenie.

fot. Jarek Adamek

 

Kalisz

W proteście wzięło udział około 100 osób. Wśród nich również parlamentarzyści i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Przemawiający: Michał Witkowski, poseł Mariusz Witczak i 17-letnia Marysia Dąbek, licealistka. To jej przemówienie zasługuje na szczególną uwagę. Bardzo dojrzale przedstawiła zagrożenia wynikające z upartyjnienia sądów. Zaapelowała do wszystkich, by każdego dnia dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z poczynań PiS. Protest rozpoczęto Mazurkiem Dąbrowskiego, a zakończono Odą do Radości. Tradycyjnie, złożono świece i znicze przed historycznym napisem „Przywrócić godność prawu” znajdującym się na ścianie budynku kaliskiego sądu.

fot. Mieczysław Zaremba

 

Nowy Tomyśl

Po raz 7-my zebraliśmy się pod Sądem Rejonowym w Nowym Tomyślu. Emocje już nie takie jak w lipcu, ale małą grupą dzielnie się trzymamy i patrzymy na ręce władzy.

Przemek Mierzejewski

fot. KOD Nowy Tomyśl

 

Piła

Kolejny raz przyszło nam bronić Konstytucji, niezależności sądów oraz trójpodziału władzy w naszym kraju.

W Łańcuchu Światła pod Sądem w Pile wzięło udział ok.40 osób. Spotkanie odbyło się w bardzo podniosłej atmosferze. Po części oficjalnej tj. zapaleniu zniczy, nastąpił czas dyskusji na temat obecnej sytuacji w naszej ojczyźnie.

Z upływem czasu powstała grupa skupiona wokół Prezydenta Piły Piotra Głowskiego i senatora Mieczysława Augustyna z PO. Pytania do przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i odpowiedzi na zapytania wypełniły nam czas do zakończenia zgromadzenia pod Sądem w Pile.

Na zakończenie zgromadzenia Izabela Milewska podziękowała obecnym za przybycie i oficjalnie zakończyła „Łańcuch Światła” pod sądem w Pile.

fot. Roman Oleś

 

Poznań

My, Obywatelki i Obywatele, Członkowie i Sympatycy KOD-u, spotkaliśmy się 1 października 2017r. w Poznaniu na Placu Wolności w „Łańcuchu Światła” organizowanym po raz dziewiąty. Wyszliśmy po raz kolejny, by stanąć na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy. Byliśmy jako KOD-erzy współorganizatorami wydarzenia, którego celem była obrona niezależnych sądów i praworządności. Jako suweren wykrzyczeliśmy swoje „NIE!”. Żądaliśmy przestrzegania prawa, wolnych i niezależnych od żadnej partii sądów oraz niezwisłych sędziów. Nie ma naszej zgody na dwa kolejne, koszmarne, niezgodne z Konstytucją projekty Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące SN i KRS. Był to protest wszystkich, którzy nie zgadzają się na niszczenie sądów. Suweren mówi Nie! Wolne Sądy!

Grażyna M. Ciesielska

fot. KOD Poznań

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>