Tylko wzajemna życzliwość, tolerancja i zrozumienie są gwarancją dobrej przyszłości kolejnych pokoleń Ukraińców i Polaków

Październik 8, 2017 .KOD

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU KOMITETU OBRONY DEMOKRACJI PODKARPACKIE
W związku z napisami, jakie pojawiły się w minioną sobotę na ścianach budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie, Komitet Obrony Demokracji Podkarpackie oświadcza, że z całą mocą potępia ten akt nienawiści wobec Ukrainy i jej obywateli. Zwracamy się do społeczności miasta Rzeszowa i całego Podkarpacia o nieuczestniczenie w nakręcaniu spirali nienawiści. Świadomość historyczna, mądrość życiowa i rozwój cywilizacyjny człowieka wymaga, aby nie pielęgnować w sobie resentymentów historycznych, lecz budować relacje z innymi ludźmi i całymi narodami w trosce o naszą teraźniejszość i przyszłość, o wspólne dobro i bezpieczeństwo współczesnych i kolejnych pokoleń.


Przeszłość pełna jest demonów, które potrafią całymi latami czekać na przebudzenie. Te demony nie znają granic i nie ma dla nich znaczenia kto, od kogo, kiedy i dlaczego ucierpiał. Żyją w różnych nacjach, pod różnymi szerokościami geograficznymi i od zawsze. Żywią się językiem pogardy, nietolerancji, nienawiści, podtrzymywanego poczucia krzywdy i wyższości, a ich jedynym celem jest wywoływanie wojen i sianie zniszczenia. Dodatkowo sprzyja temu historyczna ignorancja, która sprawia, że myli się fakty historyczne, a symboli używa w innym celu i innym znaczeniu. Akty pojednania nie dokonują się nigdy w takiej atmosferze i w takich okolicznościach.

Komitet Obrony Demokracji Podkarpackie wyraża głębokie zaniepokojenie zarówno rosnącą agresją wobec Ukraińców, jak i próbą jej usprawiedliwiania argumentami, które nie służą pojednaniu i budowaniu dobrego sąsiedztwa, a jedynie ośmielają tych, którzy bezrefleksyjnie dają wyraz swojej życiowej frustracji, ignorancji i pragnieniu destrukcji. Obywatelki i Obywatele Podkarpacia, nie bądźmy narzędziami w rękach tych, którzy cynicznie dążą do skłócenia nas z sąsiadami i jeszcze głębszego podzielenia naszego narodu. Tylko wzajemna życzliwość, tolerancja i zrozumienie są gwarancją dobrej przyszłości kolejnych pokoleń Ukraińców i Polaków.

Zarząd KOD Podkarpackie

W mediach:

RZESZOW NEWS
Antyukraińskie napisy na Konsulacie Honorowym Ukrainy w Rzeszowie
Przeczytaj całość >>>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up