Stanowisko Komitetu Obrony Demokracji w sprawie wyborów prezydenckich

Luty 6, 2020 KOD.

Wyznaczone na 10 maja 2020 r. wybory Prezydenta Rzeczpospolitej są ostatnią szansą na zatrzymanie władzy niszczącej demokratyczny ustrój i instytucje polskiego państwa. Zwycięstwo opozycyjnego, prodemokratycznego kandydata pozwoli na przełamanie partyjnego monopolu Prawa i Sprawiedliwości, a tym samym – na przywrócenie części konstytucyjnych zabezpieczeń.

W obliczu tego historycznego wyzwania Komitet Obrony Demokracji deklaruje wsparcie dla wszystkich kandydatów strony demokratycznej, którzy wyrażą bezwzględną wolę przywrócenia w Polsce praworządności i demokratycznych zasad funkcjonowania państwa. Decyzję o formie współpracy pozostawiamy lokalnym grupom członków i członkiń naszego stowarzyszenia, z zastrzeżeniem jednak równego traktowania kandydatów opozycji demokratycznej.
Równocześnie apelujemy, zarówno do ubiegających się o to stanowisko prodemokratycznych kandydatów, jak i do ich sztabów i zwolenników, o powstrzymanie się przed wzajemnymi atakami. Niezależnie od tego, kto wejdzie do II tury wyborów prezydenckich, by pokonać urzędującego prezydenta, będzie potrzebował wsparcia pozostałych kandydatów i ich wyborców.

Komitet Obrony Demokracji wspólnie z innymi partnerami przygotowuje się do kampanii obywatelskiej, która wesprze prodemokratyczne siły w tych wyborach. Wiemy, że wiele takich kampanii jest przygotowywanych i zapraszamy wszystkich do współpracy w tym zakresie.
Będziemy kontynuować projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów, by zapewnić wyborom możliwie jak największą wiarygodność.

W drugiej turze udzielimy wszelkiego możliwego wsparcia kandydatowi opozycji demokratycznej. Już teraz zapraszamy opozycyjnego zwycięzcę pierwszej tury wyborów na Krajowy Walny Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji, który odbędzie się w dniach 16-17 maja 2020 r., tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich, gdzie w obecności członków Komitetu Obrony Demokracji z całej Polski i zaproszonych gości będziemy mogli porozmawiać o Polsce.

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji

  • Andrzej Szmelter says:

   …wszyscy się nastawiam na druga turę wyborów z udziałem obecnego/niestety/prezydenta….A gdzie jest powiedziane,że on do drugiej tury w ogole przejdzie ???Ja nam nadzieję ,że nie przejedzie!!!!

 1. Sorry, ale z kolejności dat wynika że Zjazd KOD odbędzie się po wyborach prezydenckich …. a osobiście mam nsdzieję – rozstrzygniętych w I turze na rzecz DEMOKRACJI

  • Jako członek KOD Częstochowa również apelujemy do wszystkich swoich znajomych o determinację w wyborach 10 maja i informowanie o wszelkich zauważonych nieprawidłościach.BĄDZMY CZUJNI Edward Tatarowicz

 2. Cezary Owerkowicz says:

  Ze wszech miar słuszne stanowisko i należy zrobić wszystko, każdy z nas z osobna i wszyscy razem, aby położyć tamę niszczeniu Polski. Każde zaniechanie będzie niemalże – zdradą.

 3. Bożenna Jankowska-Piskorska says:

  Na Walnym Zjeżdzie Delegatów 16-17.05. KOD powinien rozmawiać z opozycyjnym zwycięzcą nie o Polsce, ale o tym jak wygrać wybory w drugiej turze, bo od samego gadania wyborów nie wygramy. Jest propozycja by hucznie świętować w dniach 1-3.05. w święta Konstytucji, Flagi i wejścia Polski do UE. To powinno być z wielkim rozmachem, by przekonać nieprzekonanych i biernych. Powinno się o tym dyskutować jak to zrobić i działać, działać w pełnej mobilizacji, bo inaczej czeka nas totalna zapaść.

 4. Gabriela Ozorowska says:

  Popieram gorąco propozycję hucznego świętowania w dniach 1-3 maja: święta Konstytucji, Dnia Flagi i 16 rocznicy wstąpienia Polski do UE. Trzeba zamanifestować w każdym mieście nasze przywiązanie do wartości demokratycznych, do praworządności, do członkostwa w UE, bo UE to także nasze bezpieczeństwo.
  Nie możemy dać się wyizolować w dzisiejszym globalnym świecie – musimy mieć życzliwe społeczeństwa/narody obok swoich granic. Czas wyciągać wnioski z naszej historii – tragicznej.
  Jest jeszcze czas aby przygotować się na te dni i świętować w każdym mieście w Polsce w dniach 1-3 maja.
  Musimy być widoczni w świecie demokratycznym, musimy pokazać naszą wolę członkostwa w UE – o wejście do Wspólnoty Europejskiej zabiegały pokolenia Polaków!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>