Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

Czerwiec 1, 2018 .KOD

24.05.2018 we Frankfurcie n/Odrą odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, marszałek woj. lubuskiego Elżbietą Polak oraz Ministrem Sprawiedliwości Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgii Stefanem Ludwigiem.
Na wydarzenie to wybrała się też kilkunastoosobowa grupa członków lubuskiego KODu.

Spotkanie zorganizowano w ramach „Dialogu obywatelskiego” – polsko niemieckiej inicjatywy z udziałem studentów z Polski i Niemiec.
Tematami przewodnimi były trzy pytania/ zagadnienia: 1. Co trzyma nas w Europie razem? 2. Jako obywatel, w jaki sposób mogę i chcę brać udział (w życiu UE)? 3. Jak UE powinna dalej się rozwijać? Na pytania te, najpierw na wspólnych warsztatach, szukali odpowiedzi studenci z Polski i Niemiec, a następnie, w oficjalnej części, również zaproszeni goście.
Samo spotkanie prowadzone było symultanicznie w językach polskim i niemieckim. Konwencja spotkania przewidywała krótka przerwę i tematyczne rozmowy z siedzącymi obok uczestnikami. W tym czasie można też było podejść do F. Timmermansa, który chętnie wychodził do ludzi. W drugiej części spotkania padały pytania z sali, zarówno w języku polskim jak i niemieckim. Odpowiedzi udzielała cała trójka zaproszonych gości, najczęściej jednak F. Timmermans. Jedno z pytań zadał nasz kolega Wieslaw Kotyza, i było ono na tyle ciekawe, że F. Timmermans przerwał serię pytań by odnieść się do niego bezpośrednio i szeroko.
Po spotkaniu (ale też i przed) można było otrzymać materiały dotyczące UE, które były udostępnione na stoiskach zorganizowanych przez wrocławskie przedstawicielstwo UE, jak i stronę niemiecką. Można też było prowadzić dyskusje kuluarowe z różnymi uczestnikami. Nasza koleżanka Tatiana Sawicka, udzieliła wywiadu niemieckiej telewizji regionalnej.
Gospodarze zadbali też o poczęstunek.

Całe spotkanie niezwykle ciekawe i perfekcyjnie zorganizowane.
Frankfurckie przedsięwzięcie było pilotażowe. Planowane są kolejne inicjatywy w ramach tego projektu. Warto być. Warto wiedzieć. Warto się wypowiedzieć.

Źródło: KOD Lubuskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>