Spotkanie z Adamem Michnikiem w Lesznie

Listopad 18, 2017 .KOD

W dniu 13 listopada 2017 r. w Lesznie swoją osobą zaszczycił nasze miasto red. naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik. Dwugodzinne spotkanie z Adamem Michnikiem miało dotyczyć przede wszystkim przyszłości mediów w Polsce, ale problemów w Polsce jest tak wiele, że poruszono szeroki wachlarz tematów od „pisizmu” poprzez hejt, rosyjskie trollowanie, rolę opozycji. postawę prezydenta Dudy, telewizję publiczną, kraj w kontekście Europy, na katolicyzmie kończąc. -Budujcie koalicje, która obroni wasze miasto przed inwazją PiS-u – tłumaczył. – Mam wrażenie, że ta choroba – pisizm – jest uleczalna – mówił Adam Michnik
Spotkanie z Michnikiem przyciągnęło tłumy, a sala wynajęta przez leszczyńską grupę lokalną Komitetu Obrony Demokracji dosłownie pękała w szwach.

Debata rozpoczęła się minutą ciszy ku czci Piotra Szczęsnego, który w październiku podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a kilka dni potem zmarł. Pragnę wyrazić nadzieję płynącą wprost z naszych poruszonych serc, że forma protestu którą wybrał on, szary obywatel, będzie zapamiętana, zrozumiana i stanie się kamieniem położonym pod fundament odrodzenia się Polski jako kraju praworządnego – mówiła Adriana Machowiak z leszczyńskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Spotkanie z Adamem Michnikiem poprowadził Marcin Wesołek, redaktor naczelny „GW” w Poznaniu. Potem pytania mogła też zadawać publiczność.

Dziennikarza poproszono m. in. o komentarz do wydarzeń z dnia 11.11.2017r. , jakie miały miejsce w Święto Niepodległości, zwracając uwagę na hasła podnoszone przez narodowców podczas organizowanego w Warszawie marszu.

– To jest najgorsza Polska twarz. Najbardziej mroczna, nienawistna, głupia i niebezpieczna. W ciągu ostatnich dwóch lat mamy moralne przyzwolenie władzy pisowskiej do takiego typu zachowań. Z jednej strony deprawują one nasze społeczeństwo, z drugiej natomiast wykrzywiają obraz naszego kraju w świecie. Z tych wrzasków wyłania się obraz Polski rasistowskiej, ksenofobicznej, nietolerancyjnej – mówił Adam Michnik.
Nie mogło zabraknąć również tematu dotyczącego zbliżających się wyborów samorządowych. – co można doradzić takim miastom jak Leszno i innym podobnym miastom w Polsce. Co robić, aby uratować demokrację ? – pytał red. Wesołek.

– Nie czuję się dobrze obsadzony w roli doradcy. Namawiam jednak do tego, aby budować środowiska oraz koalicje, które obronią Was przed inwazją PiS-u. Przypomnę tylko, że ta wielka zmiana cywilizacyjna, jaka dokonała się w naszym kraju, nie udałaby się, gdyby nie samorządy. Tylko KOD jest w stanie zmobilizować tych ludzi, którzy nie chodzili do wyborów, aby poszli i zagłosowali. Wybory to będzie sprawdzian, czy chcemy Polski wolnej i demokratycznej czy autorytarnej i ksenofobicznej. Po wyborach okaże się, czy potrafiliśmy obronić to, co zbudowaliśmy po roku 1989. Od Polski zaczął się koniec komunizmu i od Polski zacznie się koniec dobrej zmiany. – zakończył Michnik.

Zanim Adam Michnik, pojawił się na horyzoncie, przy ulicy Krótkiej, z transparentem „3 x nie dla Michnika”, protestowała grupa ok 10 uczestników leszczyńskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. Tak naprawdę z samego Leszna było ich może z 4 reszta to wsparcie z Poznania.
– Zebraliśmy się tutaj aby zaprotestować przeciwko rzeczom, które wypisuje w Gazecie Wyborczej Adam Michnik. Sprzeciwiamy się zapraszaniu Adama Michnika do Leszna. Uważamy, że promowanie liberalnych i lewackich ideologii jest wbrew naszemu narodowemu interesowi. Jako polscy patrioci mówimy temu stanowcze nie – krzyczał przez megafon Michał Świętek, działacz leszczyńskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, licealista. Nie zabrakło też haseł: „Kłamstwa Michnika wrzuć do śmietnika”, „Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka” czy „Ave, ave Christus Rex”. Towarzystwo rozeszło się o godzinie 18:15.

W dniu 14.11 Adam Michnik przeszedł ulicami Leszna, z wielkim zainteresowaniem oglądał nasze miasto. Mamy nadzieje, że Starówka , dzielnica żydowska , Mała Bazylika zrobiła na Adamie Michniku wrażenie. Stwierdził iż Leszno jest pięknym, czystym miastem . Jako historyk zwracał uwagę na wiele szczegółów.

W imieniu GL Leszno dziękuje przedstawicielom Zarządu Głównego i Zarządowi Regionu za umożliwienie nam tego spotkania.

Serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie, ciekawe pytania. Restauracji Pocztówka z Wakacji za wspaniałe potrawy i ugoszczenie nas wszystkich w przyjaznej atmosferze. Wielkie podziękowania dla Sylwii i Zbyszka Sadowskich za wspaniałą gościnę, policji i chłopkom z ochrony za zabezpieczenie spotkania, oraz wszystkim mediom za relację.

…. nie można zapomnieć o psie Aza, najpiękniejszym i najmądrzejszym psie na świecie 🙂 wtajemniczeni wiedza o co chodzi.

Adriana Machowiak
fot. Witold Spisz i uczestnicy spotkania

Źródło: KOD Wielkopolska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>