Spotkanie regionów KOD w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów

Styczeń 15, 2018 .KOD

W naszym warszawskim biurze, przy ul. Górczewskiej, trwa spotkanie przedstawicieli regionów Komitetu Obrony Demokracji dotyczące Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Projekt referuje Artur Brzozowski – członek Zarządu Regionu KOD Dolnośląskie.

Przygotowywane przez rządzącą koalicję zmiany w ordynacji wyborczej budzą zaniepokojenie o rzetelność i przejrzystość procesu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza, związki samorządowców oraz liczne organizacje zwracają uwagę na możliwości zmanipulowania wyniku wyborczego, jakie otwierają się poprzez wprowadzenie w życie proponowanych zmian. Jako Komitet Obrony Demokracji podzielamy te obawy, a czując się powołani do obrony demokracji, której podstawowym fundamentem są wolne wybory, przystępujemy do akcji mającej zapewnić taki właśnie wolny ich przebieg. Przed nami wielkie wyzwanie i odpowiedzialność.

 

 1. Dr Roman Dolczewski. PTE Kraków, Ekspert ONZ/UNIDO d/s Zarządzania says:

  Mamy do czynienia z dramatem Polski, dramatem opozycji parlamentarnej i dramatem KOD-u.
  Dramatem Polski – bo Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się do końca rozbić opozycję – ostatnie głosowanie w Sejmie w sprawie ustaw antyaborcyjnych to już szydzenie z opozycji, a zadeklarowane ostatnio poparcie 44 % elektoratu dla „Dobrej Zmiany” dowodzi mistrzowskiego panowania przez niego nad mediami i systemem indokrynacji, bazującym na roli kościoła toruńskiego i jego mediów w wygraniu wyborów parlamentarnych w 2015 roku.
  Dramatem opozycji parlamentarnej – bo główna partia opozycyjna nie potrafiła znaleźć po przegranych z kretesem wyborach dość siły, by się przeformować na PARTIĘ EUROPEJSKĄ i postawić na czele tej partii nowych ludzi z młodszej generacji nie splamionych tragicznym rządzeniem w latach przed wyborami. Partia NOWOCZESNA uległa rozbiciu na własne życzenie przez brak zdrowego rozsądku jej przewodniczącego i wiceprzewodniczącej. Skutek: kompromitujące obie partie ostatnie głosowanie w Sejmie.
  Dramat Komitetu Obrony Demokracji – kompromitacja idei KOD-u przez jego przewodniczącego i udane przejęcie narracji obrony demokracji przez partię rządząca. Skutek: tylko setki, a nie setki tysięcy – jak w lipcu 2017 roku – demonstrantów przed Sejmem w obronie niezależności sądów i sędziów i w obronie praw kobiet.
  Ponieważ 80 % elektoratu jest mimo indokrynacji rządowych mediów – za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej, najwyższy czas zmienić formułę KOD na Ogólnopolski Ruch Protestu – RUCH EUROPEJSKI, i – przy całym szacunku dla obecnego Przewodniczącego KOD pana Krzysztofa Łozińskiego – znaleźć i przekonać do objęcia przewodnictwa Ruchu Europejskiego znaną powszechnie osobę, która będzie w stanie wyprowadzić na ulice polskich miast i miasteczek w proteście przeciw „Dobrej Zmianie” miliony Polek i Polaków – klasy Krystyny Jandy, Joanny Szczepkowskiej, Zbigniewa Hołdysa czy też Jerzego Owsiaka.
  Dokonanie zmiany nazwy KOD na RUCH EUROPEJSKI i jego przywództwa, jak też natychmiastowe uruchomienie pracy ZESPOŁU EKSPERTÓW z zadaniem pilnego opracowania dokumentów programowych i Planu Działania RUCHU EUROPEJSKIEGO jest konieczne wobec wobec rozważanej już możliwości zarządzenia przez Jarosława Kaczyńskiego przedterminowych wyborów parlamentarnych w najbliższych miesiącach – dla uzyskania większości konstytucyjnej. Przy obecnych notowaniach, PiS nie ma z kim przegrać, także sam ze sobą, co ostatnio sugerował w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego Przewodniczący Rady Unii Europejskiej pan Donald Tusk – stąd prawdopodobieństwo zarządzenia przedterminowych wyborów na wiosnę tego roku jest spore, a jego skutki dla Polski – naprawdę dramatyczne: zmiana Konstytucji, utrwalenie państwa policyjnego, nieformalne, ale faktyczne wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej, Partia Prawo i Sprawiedliwość rządząca Polską kilka następnych kadencji.

  • Krzysztof Kamiński says:

   Idea KOD nie jest skompromitowana. Strażnik reguł gry, obrońca konstytucyjnych praw obywateli i rządów prawa. Piękna idea, potrzebna!

 2. Idea wspaniała, ale 2 lata zmarnowane. Zespołów koncepcyjnych brak, tematyczne wymarły pokryte pyłem jałowym. Osobowości wyraźnych na lekarstwo, struktury i demokracja wewnętrzna niejasne. Obawiam się, że brak też finansów. O rozejściu się dróg partii politycznych opozycji szkoda gadać. A ryzyka zarysowane przez Autora spore i niezwykle niebezpieczne w skutkach długookresowych.

 3. Katarzyna Kacprzak says:

  Też popieram ideę zmiany nazwy i ponowne zebranie ludzi, którym zależy, którzy się nie kompromitowali swarami, nieudolnością, itp. Jak najbardziej, idea Europy, wolności i prawdziwej demokracji powinna nam pomóc się ponownie zjednoczyć, a pod nową nazwą być może wprowadzić kandydatów do samorządów!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>