Konstytucji nie oddamy! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12154
post-template-default,single,single-post,postid-12154,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Konstytucji nie oddamy!

W co najmniej 32 miastach w Polsce będzie obchodzone 20-lecie najważniejszego aktu prawnego dla nas wszystkich, czyli Konstytucji RP. Stanie się tak dzięki oddolnej, spontanicznej inicjatywie setek ludzi z grup lokalnych i regionów Komitetu Obrony Demokracji.
Wszędzie, gdzie pojawią się w niedzielę koderki i koderzy, odbywać się będzie publiczne czytanie Ustawy Zasadniczej, w którym wziąć będzie mógł udział każdy chętny (w Warszawie np. KOD przeczyta ją raz jeszcze prezydentowi Andrzejowi Dudzie na Krakowskim Przedmieściu). Czytaniom towarzyszyć będzie też np. rozdawanie egzemplarzy konstytucji lub jej preambuły, na Dolnym Śląsku odbędzie się sadzenie dębów, w Katowicach – panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań ekspertom, zaś w Szczecinie… Apel Poległych Wartości.
Ponieważ PiS-owska władza, łamiąc co krok jak nie literę, to ducha Konstytucji, czcić tej arcypolskiej rocznicy nie planuje, kodowcy ze Szczcina na swoim fanpejdżu przypominają wszystkim współobywatelom, że:
2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu, uchwaliło Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Był to akt wieńczący kilkuletnią pracę nad budową nowego dokumentu kształtującego ustrój wolnej, odrodzonej Polski. Był to też wynik ogromnego kompromisu różnych sił politycznych w Polsce, potrafiących wznieść się ponad podziałami w imię odpowiedzialności za przyszłość kraju i umożliwienie rozpoczęcia drogi wprowadzającej Polskę orbitę państw cywilizacji zachodniej.
Konstytucja uporządkowała podstawowe i fundamentalne prawa człowieka i obywatela, prawa i obowiązki państwa oraz najważniejsze wartości. Stworzyła też czytelny schemat systemu prawnego. Preambuła do konstytucji wskazuje na źródła tych praw wypływające z historii, kultury, doświadczeń, formułowanych w oparciu o poszanowanie wolności i odpowiedzialność za następne pokolenia Polek i Polaków.